Očekávané se stalo skutečností, Evropská komise uznala, že Intel poškodil na trhu AMD a udělila pokutu …
Dnešní den udělila EK nejvyšší jednorázovou pokutu ve své historii. 1,06 miliardy euro za to, že Intel poškodil konkurenční AMD na trhu. Obecně vzato se rozhodnutí čekalo, ačkoliv Intel samozřejmě s rozhodnutím nesouhlasí, nutno říci, že těžko mohl čekat, že to dopadne jinak. Důkazů je tolik, že to prostě nejde schovat, navíc za úplně stejné věci byl Intel odsouzen už minimálně ve dvou případech v Asii a to v Koreji a Japonsku. V tomto případě to je ale zatím největší zásah do Intelu a už to není jen několikamilionové štípnutí.
EK udělila pokutu za to, že Intel v dobách nedávno minulých nekalými praktikami zabránil AMD v prodejích vlastních produktů. Intel se totiž dohodl s velkými prodejci a prostřednictvím velkých výhod jim prostě řekl, že budou prodávat jen jejich řešení. Koncový zákazník tak neměl možnost výběru.
Nutno říci, že Intel nepopírá, že by své produkty v rámci konkurenčního boje u jednotlivých výrobců zvýhodňoval. Považuje to za standardní obchodní strategii v prostředí, ve kterém podniká. Nicméně Intel také tvrdí, že nikdy své produkty neprodával pod cenou. Intel samozřejmě rozhodnutí EK odmítá a považuje jej za omyl a jako takové prý nezohledňuje právě skutečnosti odvětví, kde Intel podniká. K žádnému poškození spotřebitelů prý nedošlo a Intel se zcela určitě odvolá.
Konkurenční AMD naopak rozhodnutí EK logicky přivítalo. Ačkoliv přímý užitek nyní z tohoto rozhodnutí AMD nemá, je to vlastně třetí stejné rozhodnutí ve stejné věci na světě proti Intelu a to AMD dává dost velké naděje v přímých žalobách na Intel, které se začnou co nevidět řešit v USA.
Kromě pokuty nařídila EK společnosti Intel i zastavení ilegálních praktik, což dost možná ovlivní současný trh s procesory a jejich prodej daleko více, než nějaká pokuta. Ta celkem tvoří přes 4% z ročního obratu společnosti Intel za rok 2008. EK mohla udělit až 10%. Nicméně není všem dnům konec. Intel se totiž odvolá. Kromě společnosti Intel (a dost možná ani tam) si nikdo nemyslí, že by Intel měl při odvolání nějakou naději na zvrácení rozsudku. Naopak by si Intel mohl naběhnout na pokutu ještě větší a dostat se tak ještě více do hledáčku EK. Podobně se totiž zachoval před pár lety Microsoft a po odvolání dostal Microsoft k původní pokutě ještě téměř 2x tolik za zdržování.
Intel sice trvá na svém, že jeho počínání v minulosti nepoškodilo zákazníky. Na druhou stranu když v dané době stál počítač s procesorem Intel P4 více než konkurenční výkonnější a provozně lepší PC s procesorem AMD a navíc jste si ten počítač s AMD procesorem nemohli díky nepopiratelné dohodě s výrobci a prodejci koupit, protože zkrátka nebyl, těžko se tak dá hovořit o tom, že k žádnému poškození zákazníků nedocházelo, když si za své peníze nemohli v rámci svobodného trhu a fair play pořídit to nejlepší co bylo k dispozici. Intel rozhodně není v celé situaci namočen sám. Samozřejmě podobné věci se dějí i dnes, nicméně Intel už to dělá jinak a výrobci sami vědí, proč s Intelem spolupracovat radši než s někým jiným. Nikdo nezpochybňuje fakt, že Intel drží většinu trhu, ale také jen málokdo věří tomu, že by na trhu s x86 procesory existovala skutečná konkurence. AMD se dříve nemohlo s Intelem měřit v žádném ohledu co do velikosti, možností finančních i produkčních, na druhou stranu to nebrání dělat konkurenceschopné produkty. Intel moc dobře ví, že jeho podíl na trhu mu umožňuje dělat si cokoliv a zkrátka to v letech nedávno minulých, kdy jeho P4 byla prokazatelně horší než konkurenční AMD Athlon64, toho bezezbytku využil, bohužel chtěl až příliš a udělal to okatě …
A co tedy bude následovat? Pokud se Intel odvolá, tak se to nějaký ten pátek bude řešit a je tu pak slušná naděje, že se Intel 10% pokuty z ročního příjmu přeci jen od EK dočká. Po dvou obdobných případech ze světa se nedá čekat, že by se EK vyjádřila na základě stejných důkazů a praktik jinak. Pro Intel to znamená v podstatě jistý verdikt v následných soudních pří v USA proti AMD. Co bude znamenat dohled EK nad Intelem ohledně praktik pro trh se teprve uvidí.
Na druhou stranu když v dané době stál počítač s procesorem Intel P4 více než konkurenční výkonnější a provozně lepší PC s procesorem AMD a navíc jste si ten počítač s AMD procesorem nemohli díky nepopiratelné dohodě s výrobci a prodejci koupit, protože zkrátka nebyl, těžko se tak dá hovořit o tom, že k žádnému poškození zákazníků nedocházelo, když si za své peníze nemohli v rámci svobodného trhu a fair play pořídit to nejlepší co bylo k dispozici
nevim jak jinde, ale u nas byly athlony normalne k sehnani a kdo je v mym okoli chtel tak je i mel. ja mel jak athlona xp tak i pozdeji po nastupu s939 athlona 64.
Tak tak, v době, kdy se psal rok 2002 jsem si domů pořizoval PC přes firmu manželky, které to zas dodávala firma, se kterou měl tchán dohodu. Na moje názory, že na domácí PC je nej Athlon XP a PC do 24 litrů (kvůli odpisům a dani) bez GK a OS bylo:
HARDWARE:
CPU: AMD Athlon XP 2600+
RAM: 512 MB
HDD: 120 GB - IBM Deskstar 120GXP
MB: Čipová sada desky: VIA Apollo KT400
Výrobce / model: GigaByte GA-7VAXP Ultra (může být dodáváná i pod tímto názvem: GigaByte K7 Triton 400)
Typ podporované paměti na MB: DDR SDRAM PC3200 (zkráceně DDR400)
Grafická sběrnice: AGP 8X
Výbava MB: Porty ATA/133: 2 + RAID řadič
Porty Serial ATA + RAID řadič
2 + 4 USB 2.0
3x Fire Wire (panel)
zvuk 5+1
Další výbava MB Hardware: Rozbočovač Serial ATA, 3 kabely Serial ATA, S/PDIF panel, panel s 3x FireWire.
GK (samostatně): ATI 9700 PRO (cca 17 litrů a stále bojuje a jezdí ).
Skutečnost byla taková, že se mi dodavatelé vysmáli (byl jsem tam osobně z tchánem) a ať si to nakonfiguruji znova a procák a čipset nechť je od Intelu, s doporučením výrobce MB, který oni dodávají. Všechno, kromě GK. A nakonec i ta GK byla nakonec integrovaná od Intelu (nikdy jsem ji nepoužil).
Zajimavé, že ve firmě kde pracuji, již tehdy jsme jeli a i dnes jedeme všichni na AMD, včetně noťasů. Náš IT je člověk s nadhledem a hodně mě naučil. A při tom není linuxový guru
no mozna se jim ani tolik nedivim, ze se vysmali. v te dobe se amd teprve zacalo rozjizdet a melo porad oproti intelu povest nestabilni i kdyz vykone platformy vhodne ale tak akorat pro hrace. a athlonum xp konkurovaly tenkrat p4 northwood, ktere byly jeste vyborne. s cipsety via byly obecne spatne zkusenosti a dost desek bylo vadnych. to se zmenilo az s prichodem nforce2 cipsetu pro socket A, ktere byly velmi dobre a pak hlavne s uvedenim p4 prescott od intelu a a64 + nforce3 se socketem 939 u amd, kdy se stala amd platforma jednoznacne lepsi. dokud nebyl socket 939, tak a64 platforma take nebyla to prave orechove..u s754 (nevim presne uz to cislo) byly jen singlechannel pameti a s940 byl zas extremne drahy.
Neznámý
2009-05-14 01:24:56
No Intel Pentium IV., s Jádrem NortHwood, na Frekvenci, asi tak 3 GHz, byli a to byli, dobré procesory, když, a to když, dnes, tenhle, procesor, mám a díky, tomu, že má, a to že má, Instrukce SSE2, na něm, a to na něm, valí i program 3D-Mark Vantage 2008, a výkon, se stejnou, Grafickou Kartou, a to s Grafickou Kartou ATI Radeon HD 2600Pro, se 128-Bit. sběrnicí, do SLOTu AGP 8x, je snad, a to je, snad, ve hře DOOM 3, asi nějaká skoro celá verze CZ, snad, a to snad, až 2,5x vyšší, než, a to než, s touhle Grafickou Kartou, a s procesorem AMD Sempron 2200+, v SOCKETu (A), s Multimediálními instrukcemi, jen, a to jen, SSE1, tedy, abych tak, řekl, prostě no.
I když zase musím uznat, že díky tomu jeden kámoš vcelku na tom vydělal, protože hodně lidí přišlo, když se jim jinde vysmáli a další lidi prostě do AMD ukecal, když každému vychválil jak je AMD super, že to nežhaví, že to má za stejnou cenu vyšší výkon, že jsou ty počítače tiché a nevím co ještě dál jim navykládal a za vlastně stejné peníze co by byl PC s Intelem, jim postavil stejně výkonnou sestavu, ale na kvalitním základu a hlavně hodně tichou a ještě na tom vydělal více peněz, než když by stavil na Intelu, který by při tom hrozně topil a řval. A nikdy s těma sestavama neměl problém. A taky si pak pamatuju po přechodu Core 2, jak mu nešlo si převyknou, říkat, že Core 2 Duo, je ten méně topící a tišší a výkonější počítač než stejně taktované AMD. Prostě za ty dlouhé roku dobrých zkušeností, tomu prostě nemohl uvěřit, že Intel přišel s něčím tak dobrým. Ikdyž, když chtěl někdo něco levného, tak místo Celeronu jedině Athlon 64 X2 a kdo chtěl něco výkonného, tak holt C2D. Takže je u něho stejně stále více prodávaných AMD, i když s rostoucím prodejem noteboků se to pomalu začíná měnit.
Ty si to nepochopil. Ono neslo o to, ze by nebyli dostupne koncovym uzivatelum. Slo o to, ze Intel podmaznul OEM vyrobce aby prodavali pocitace s jeho procesory a neprodavali s AMD. Takze v obchodech normalne AMD procaky byly, ale lidi co si sestavuji pocitac je celkem omezena skupina lidi. Spousty neznalych lidi kupuji sestavy jako celek a koukaji jen na znacku na bedne. Ty pak dostavali Intel, i kdyz procaky AMD byli vykonejsi a vetsinou i levnejsi.
ja tim samozrejme myslel i hotovy sestavy...a64 sem mel prave v hotovy sestave, protoze po malych dobrodruzstvi s OC staryho celerona a prvniho vlastnorucniho skladani pc s thunderbirdem (bez heatspreaderu..vetsina kdo tu dobu pamatuje si asi dokaze predstavit co se stalo ) se mi tenkrat nechtelo delat dalsi pokus s HW a sel sem najisto at si intel klidne podmazaval, to mi je jedno, ale tvrzeni ze sestavy s amd tady nebyly vubec je lez.
Zdar RAIGORe, a nebo, a to nebo, jsi upekl, a to nebo, jsi upekl, procesor, no já nevím, ale já a to já třeba, bych řekl, že když, a to když, jsem, dával, do SOCKETu 478, ten, a to ten, procesor Intel Pentium IV. s Jádrem NortHwood, tak, že, a to že tam, ty nožičky, a to že tam, ty nožičky, jako, drželi a to drželi, opravdu celkem, dost, na tom, procesoru, a nebylo, a to nebylo, je snadné nějak ohnout, tak já nevím, tedy, abych tak, řekl, prostě no.
Spíše to zapnul bez nasazeného chladiče a ugriloval ho. To se třeba mě nikdy nestalo a to jsem AMD K7 počítačů poskládal stovky. Prostě už tehdá jsem věděl jak na to, abych dobře uchladil. Už tehdá jsem věděl, že teplovodivá pasta je nutnost. Tolika lidem co si stavili počítač a měli s tím problémy jsem je opravil prostě tak, že jsem mezi jádro a chladič dal trochu teplovodivé pasty.
no vidis, a kam si to az dotiahol, na stovkovu digiauru okrem ineho
Neznámý
2009-05-14 01:30:51
Zdar GOSi, prý a to prý, do SOCKETu 478, se Teplovodivá Pasta, dávat a to dávat, ani nemusí, ale když,a to když, jsem, dával, nový chladič, na ten procesor, a to na ten, procesor Intel Pentium IV., s Jádrem NortHwood, s asi tak, 512 KiloBajty rychlé vyrovnávací paměti L2 Cache, a s Frekvencí, sběrnice, (FSB, asi tak, na Frekvenci, 800 MHz, a na Frekvenci, tohohle, procesoru, asi tak 3 GHz, tak, a to tak, jsme, tam, taky, Teplovodivou pastu, dali, tedy, abych tak, řekl, prostě no!
Taky já jsem mluvil o socket A, tam to byla nutnost. Na northwood to už nutně být nemuselo, ale když tam byla, tak to hned bylo o nějaké ty stupínky chladnější. A hlavně za dob Northwooda už bylo hodně pořádných chladičů a na nich už většinou bývala nanesena teplovodivá pasta(ne ta růžová žvýkačka).
Neznámý
2009-05-14 12:06:43
Zdar GOSi, aha a to aha, tak, to jo, no já a to já mám, tu růžovou žvýkačku, tuším, a to tuším, že na Grafické Kartě nVIDIA GeForce 6200, s asi tak, tou 64-Bit. sběrnicí, do SLOTu AGP 8x, s tím pasivním chladičem, tak na tom, pasivním Chladiči, myslím, a to myslím, že tam, je, ale je a to je, tam i normální teplovodivá pasta, tedy, abych tak, řekl, prostě no!
Kdo aspon trochu vi neco o skladani PC tak toho snad ani nenapadne tam tu pastu nedat. A ti ostatni co to udelaji bez pasty at radeji zustanou u veci, kterym fakt rozumi! Nikdo prece nemuze umet vsechno
je to to iste co sa dnes deje v notebookoch (notebookk si tiez neposkladas) len s malym rozdielom, AMD nema nic proti ATOMU (co ma uz dost sere) alebo aspon keby malo nieco proti C2D ULV tak by som bol rad... ale nic ? co takto phenom ULV do malych 13" subnotebookov(nie netbookov), spolu s mobilnou 4750, kvalitnou sasi ... to by bola parada ...
soucasny notebokovy trh je ine kafe, intel ma v tomto vyrazne lepsi procesory, jedina vec co je aktualne v AMD notasoch vyrazne lepsi je integrovana grafika,
atom je jine kafe a o necem jinym
dokud AMD nebude mit nove 45nm(a mene) notebokove procesory na tak si neskrtne vic jak ted
ono notebokovy trh by potreboval konecne zas riadny prievan,...
No právě, kdo ví, jak by to vypadalo dnes, kdyby Intel nebrzdil AMD v rozletu v jeho nejúspěšnějších letech. tehdy mohlo AMD klidně zapracovat na mobilní platformě, ale holt těch peněz, díky Intelu a jeho chování, nebylo.
Ono by i proti Atomu mohlo být, jen se do toho nevalily peníze a teď toho AMD může jen litovat. A možná to je i důsledek chování Intelu. Že holt peníze nebyly, tak šly nějaké projekty prostě stranou. Už několik let před intelem mělo AMD procesory s velmi malou spotřebou a dobrým výkonem a kdyby pokračovali ve vývoji, tak by mohli prakticky po nástupu Atomu vyrukovat s něčím i lepším. Když i VIA má něco lepšího než Intel Atom.
Neznámý
2009-05-14 01:32:18
Zdar SPIRIBe, jsi moc, skvělý a super, jo jo, to a to to, by bylo, moc skvělé a super, tedy, abych tak, řekl, prostě no!
hadam to uz prichadza aj intelu ze nie je trh ako trh, kapitalizmus ma USA specificky, nie je ako vo svete ... vtedy si to pani dobre nepremysleli, vrecka si namastili a teraz sa musia poutahovat opasky, dufam ze si z toho zoberie poucenie a dovoli vyrobcom osadzovat cipset nvidia k jeho atomu, isto je aj tato kauzo pod drobnohladom ...
Jde o to, že jsi na ně nenarazil v skoro žádné značkové sestavě. I když se to zdá zvláštní, tedy aspoň pro nás tady přítomné co si počítače skládáme pro sebe a i široké okolí, tak hotových značkových sestav se prodá po světě několikanásobně více. No a tehdá narazit na takovou sestavu byl tedy vcelku problém. Pokud tedy nepočítám nějaké místní rádoby značky, ale ani u nich to nebyla žádná sláva.
ale tady šlo hlavně o dohody s velkými a většími výrobci jako Dell, HP apod.
Sám se na tu dobu dobře pamatuju, skončila relativně nedávno. Třeba Dell začal dělat opteronové servery až v době, kdy Intel uvedl konkurenceschopné Xeony; desktopy pak "pro jistotu" doklepal na P4 zcela, což v případě těch nejmenších krabic typu USSF (rozměry cca 20x20x5cm) zaručovalo pěkně žhavé podmínky a řev ventilátorů (o životnosti kondíků na desce nemluvě, měnili jsme v záruce asi 6 desek).
AMD stavěli hlavně malí garážníci a pak "samostrůjci"
Myslím, že problém bol skôr u značkových vyskladaných zostáv kde Intel ponúkal množstevnú zľavu na úkor AMD... aspon tak sa kedysi dávnejšie písalo...!
jn, a jakmile to priznaji tak jim napali pokuty vsechny staty sveta za omezovani konkurence ci zi to presne to dostavaji a ani se nebudou muset stvat s nakym soudem
Chybu? když někoho úmyslně podplatíš nazýváš to chybou? Jednoduše Intel to přiznat nemůže a musí se odvolávát. Kdyby to přiznal tak se na něj nahrne takové další množství žalob že by se z toho již nezpamatovali. Nemluvě o dost špatné reputaci
ZDar Kfirr64, ale vůbec, a to vůbec, ne Firma Intel, je at o je, pěkná svině, tedy, abych tak, řekl, prostě no! *Naštvaný smajlík, tedy, abych tak, řekl, prostě no!
Promiň, nepochopil jsem tvoje přirovnání.
Obyčejní lidičky byli poškozené masově a za tě Evropa bere pokuu a vratí nám to na grantéch atp. (nebo aspoň má to udělat) A o tom byl ten soud.
Byli poškozené i firmy, nejprv AMD, ale asi i VIA. A ty mohou použit stanovený fakt nepoctivého jednání a budou se soudit o své odškodnění sami. A to bude jiný soud, který nebude pokutovat, ale vrácet ušlý získ i s následky v plné míře. (teoreticky). Skutek byl jeden, ale následky byli dva. A pro každý - svůj soud a své vyrovnání.
Mně spíše štve, že EK pokutovala Intel jen o 1 mlrd, i když mohla o 4. Nevěřím, že poškození bylo tak malé.
Pokud dostanu pivo "podmíráka", tak mě hospodský poškodil a pošlu na něj ČOI a dostane pokutu. Pokud bude hospodský uplacen plzeňským prazdrojem, aby nabízel jen Pilsner a Gambrinus, tak mě taky jako zákazníka poškodil?
P.S.: Pokud někoho napadne méně vtipné, přitom ale trefnější přirovnání, tak sem s ním!
Podplácení (uplácení či všimné) se poskytuje pochopitelně legálně, v rámci vynikajících dodavatelsko-odběratelských vztahů (věrnostní slevy, množstevní slevy, exkluzivní procenta ze zisku, ...)
Hotové peníze v igelitových taškách se nosí jen mezi politiky ala Standa Gros.
No ale takovych hodpod existuji stovky. A nezda se me, ze by poskozovaly zakazniky. Asi to nebude ten spravny priklad. A existuje mnoho vyrobnich oboru, kde vyrobce pouziva zbozi od jednoho dodavatele, i kdyz jich je nekolik. A za to ma vyhodnejsi ceny. To je proste obchod a nic jineho (pneumatiky, brzdy, elektronicke soucastky, ......)
Neboj, Intel se odvolá, pak dovolá a následně nás všechny konečně definitivně přesvědčí, že to byla jen agresivní prodejní a cenová politika vyplývající z přirozeného monopolu. Nakonec sám podá žalobu a během několika týdnů vysoudí majlant.
tak ich bud poslu na pomoc Palestinskemu ludu alebo zmiznu v utrobach byrokratickeho aparatu v Bruseli. Bol by som velmi prekvapeny ak by ich vyuzili nejako zmysluplne.
No, myslím, že by stačilo zobrazit takovou tabulku vztahů, aby každý mohl vidět kdo mu dál kolik bodů s (minusy se odečtou) a kolik komu dál on. Anebo graf vzdáleností mezi lidi - člověk=bod, vzdálenost=2 na (vzájemné záporné hodnocení+1). Na řešení neevklidovosti algoritmy jsou.
Ale zatím budeš mi muset (ne)věřit na slovo :-)
Pokud se s Intelem dohodnu, že každý jeho desátý procesor budu mít jako prodejce zdarma za podmínky, že za každý prodaný konkurenční procesor prodám minimálně deset těch intelovských, tak je to nekalá soutěž nebo není?
Ladiku delas si srandu s tim vyjadrovanim nebo mas nejakou mozkovou vadu?
BTW: Ja mam pocitac komplet AMD (a nelituji toho)a vsechno bylo krasne na sklade...
Tady se jedna o velke firmy jako HP, Dell, z ceskych vod kdysi Autocont ci Libra...
Ja jsem taky kdysi stavel pecka a muj rocni obrat pres 1mil Kc je proti temto spolecnostem vice jak smesny, proste Intel to delal ve velkem nadnarodnim meritku pro nadnarodni korporace...
Ono tomu taky pomohlo to že hodně lidí si myslelo čím více ghz tím větší výkon.Ale uz jim bylo jedno ze amd mělo jinou architekturu procesoru atd..Prostě lidi počítačům nerozuměli(samozřejmě dnes se ve světě it taky každý neorintuje,ale přeci má skoro každý internet kde si najde nějaké ty testy atd..) řekli si intel má 3GHz tak to musí být dělo,ale ono to bylo trochu jinak.A k tomu byl skoro ve všech sestavách procák od intelu jak už zde je několikrát psáno . Ještě dnes se mi dělá špatně když někde vidím přdedraženého celerona.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!