Společnost ví, že technologicky zaostává a zaostávat bude. Tak prostě změní realitu. Na papíře.
Intel představil budoucnost svých procesorů a všem z toho padla brada. Zejména z toho, jak Intel neuvěřitelně zavádějícím způsobem přejmenoval své výrobní procesy a na oko změnil celou jejich logiku nikoliv tak, aby odpovídala technologické realitě, ale aby zakryl fakt, že konkurence mu utekla. Celá prezentace byla evidentně postavena tak, aby zakryla stav věcí a je na hraně klamání zákazníků a investorů. Neznamená to, že by Intel alespoň na tom papíře nepředstavil nic zajímavého, ale jak víme, tak Intel jediné, co v posledních letech zvládá, jsou právě hezké prezentace a sliby, které ovšem už dlouho a opakovaně neplní (nejsou totiž zařazeny do reálného rámce). Začněme tedy u procesorů samotných …
- Intel okopíroval čiplety od AMD a bude je dělat stále složitější
Jak víte, tak na letošní rok chystá Intel uvést zbrusu novou 10nm architekturu procesorů ALDER LAKE. Ty budou stále monolitem, i když integrují tzv. malá a velká jádra. Jde o první generaci zcela nové architektury a také platformy pro DDR5.
Ví se, že s nimi Intel spěchá na trh, protože současné ROCKET LAKE jsou totální propadák po všech stránkách. Na AMD RYZEN 5000 v žádném ohledu nestačí. ALDER LAKE by měl být podstatně konkurenceschopnější. Ovšem věci nejsou tak daleko, jak by Intel potřeboval. ALDER LAKE se testuje, vzorky už obíhají běžně i tam, kde by neměly, mnozí ale hlásí mnoho zásadních funkčních problémů, kdy je evidentní, že tahle nová platforma potřebuje ještě hodně ladění. Intel tak o něco odložil vydání dál ke konci roku a aktuálně to vypadá, že proběhne 27.října s dostupností někdy poté.
ALDER LAKE nicméně bude mít stále problém s tím, že je poměrně velkým monolitem, což není z pohledu výroby ideální. Další generace Intel produktů už ale budou čipletové (Intel tomu říká dlaždice) po vzoru AMD. Výkonné procesory SAPPHIRE RAPIDS budou tvořeny čtveřicí nových čipů a Intel je plánuje začít vyrábět začátkem příštího roku.
Nástupce ALDER LAKE a jeho refreshe v podobě RAPTOR LAKE (konec 2022), se jmenuje METEOR LAKE a bude čipletovým řešením, kde hlavní čip má být „už“ 7nm. Firma stále plánuje vydání v roce 2023. Pro datacentra chystá podstatně složitější řešení v podobě granite Rapids.
Nic z toho ale není až takovou novinkou. O těchto plánech víme dlouho, Intel to jen nyní více zoficiálnil. Otázkou samozřejmě je, zda bude tentokrát schopen tyto plány dodržet, což se mu v posledních několika letech a procesorových generacích, příliš (vůbec) nedařilo. Berte tedy tyhle plány spíše jako vůbec nejoptimističtější a vroucí přání Intelu. Realita může a téměř 100% bude za těmito plány zaostávat. Jak moc, je otázkou, ale doufejme, že tentokrát to nebude 3 roky a více, což je aktuální skluz Intelu za původními plány výroby a procesorových generací …
- Intel extrémně zavádějícím způsobem přejmenoval procesy
A teď k nejproblematičtější části celé prezentace, která vzbudila velkou nevoli u všech, kteří mají třeba jen elementární přehled o věcech. Označení jako „zavádějící“ jsou ještě hodně mírná pro to, co firma předvedla. Intel totiž záměrně postavil dosavadní označování svých výrobních technologií a procesů zcela na hlavu. Důvod je jasný, konkurence mu tak utekla, že když by Intel oznamoval další generaci 10nm procesorů ještě příští rok, tak by to proti v té době již 5nm konkurenci, nevypadalo dobře. Co s tím?
Intel prostě a jednoduše přejmenoval 10nm proces u ALDER LAKE procesorů na „Intel 7“. Nikoliv 7nm, ale Intel 7. Firma totiž ví, že to není nový proces natož 7nm, je to stále 10nm proces s minimálním zlepšením proti současnosti. Takže tomu nemůže říkat 7nm. Ale spoléhá na to, že tomu část investorů a zákazníků prostě nerozumí. A tak když to nazve Intel 7, automaticky si mnozí budou myslet, že to znamená 7nm a nedivil bych se, kdyby v obchodech u popisu zboží to bylo takhle uváděno.
Proč to tak Intel chce je samozřejmě všem jasné. AMD již nyní prodává druhou generaci 7nm procesorů. Takže 10nm ALDER LAKE proti tomu na papíře nevypadá nijak zajímavě. Ale když to najednou bude Intel 7 výroba a bude tam ta 7mička v názvu, vypadá to, že Intel vlastně neztrácí. To ovšem pro firmu není dostatečné, protože TSMC již jede 5nm výrobu a AMD začne 5nm ZEN 4 prodávat příští rok. Takže 10nm ALDER LAKE a RAPTOR LAKE budou stát proti němu. Pokud by se jim říkalo nadále 10nm procesory, vypadalo by to marketingově vážně špatně proti 5nm AMD. Takže Intel 7 zní lépe …
10nm výrobu Intelu má nahradit příští rok pro produkty v roce 2023 jeho nová 7nm výroba. Jenže AMD a jeho ZEN 4 na 5nm (2022) a ZEN 5 už dokonce na 3nm (2023/2024) se kvapem blíží. Marketingově by tak zase 7nm Intel procesory stály proti 5nm/3nm AMD, a to by vypadalo blbě. Tak Intel vymyslel, že 7nm výroba pro METEOR LAKE procesory bude označovat jako Intel 4 (opět nejsou to 4nm, je to 7nm, ale Intel to označí jako Intel 4 protože 4 je papírově menší než 5nm u AMD). No a další generace 7nm výroby pak bude dokonce označena jako Intel 3, protože v té době bude AMD už na reálných 3nm, a tak říkat 7nm výrobě „Intel 3“ je marketingově vhodnější.
Samozřejmě Intel může pojmenovat výroby, jak chce, neexistuje bohužel konkrétní jedno vodítko, jak označovat nm. Každý výrobce si to značí po svém, a tak výroby nejsou úplně srovnatelné. Třeba 10nm Intelu je o kousek horší v mnoha aspektech než 7nm základní výroba TSMC. Plánovaná 7nm výroba Intelu by pak vlastnostmi měla plně konkurovat 6nm (vylepšená 7nm) výrobě TSMC. Ovšem 5nm TSMC je už zase o krok dál, a to samé platí o 3nm, kterou už TSMC také dokončuje. Objektivně je Intel po stránce nm, ale hlavně technologií samotné výroby, minimálně 2 roky za TSMC. A ví to. Všichni to ví. A tak se vedení společnosti rozhodlo, to maskovat.
Je pravdou, že i TSMC používá pro značení svých procesů čísla bez nm (ale ty těm nm odpovídají). Ovšem Intel vedle sebe do jedné lajny, jak vidíte v jeho prezentaci, strká nm označení a ta bez nm jako rovná. Což je zjevně jasně zavádějící a řekl bych přímo klamavé. Samozřejmě je hloupé přidávat další plusy, kdy současných 14nm je už snad 14nm+++++ a 10nm má dnes už asi 4 plusy taky. Nicméně říkat, 10nm výroby 7 a chystané 7nm výrobě 4 a 3, to je prostě nesmysl a klamání. Speciálně když Intel přímo spoléhá na to, že mnozí za to jeho značení Intel 7/4/3 přidají ta písmenka nm a nebude se je snažit ani opravovat. Celý záměr je, aby si lidi pletli Intel 7 se 7nm a Intel 4 se 4nm …
Každopádně u nás rozhodně neuspěje. Intel a jeho ALADER LAKE není žádný Intel 7, ale nadále 10nm procesory. A 7nm procesory nejsou a nebudou žádné Intel 4 a Intel 3, ale 7nm, tak jak to technicky logicky Intel doposud. Beru vylepšení procesů samotných, ale to vše je stále jen na papíře a ten jak jsme viděli v mnoha posledních letech, snese všechno. Většina plánů a slibů Intel z poslední téměř dekády, na tom papíře také zůstala.
Je tak těžké vzhledem k současnému velmi zavádějícímu marketingu Intelu, posoudit, zda je nové vedení společnosti na nějaké dobré cestě, nebo bude pokračovat v tom, co dělalo staré vedení. Tedy slibovat velké věci, a pak je potichu odkládat, rušit a slibovat zas a znovu něco jiného a měnit jména aby to zakrylo realitu. Musím říci, že celá prezentace Intelu by byla o poznání věrohodnější, kdyby si odpustil to zavádějící naprosto hloupé a nesmyslné přejmenování 10nm na 7 a 7nm na 4 a 3 … doufejme, že na to konkurence nezareaguje, i když co vlastně teď brání AMD říkat, že nové RYZEN 5000+ jsou třeba AMD 5? je to lepší a nižší číslo než Intel 7 … „A“ je navíc dříve v abecedě než „I“, prostě logika Intel v praxi … je smutné, když se do technologické reality s***e zoufalý marketing a snaha zakrýt pochmurnou skutečnost.
Podobných pěkných (a často zavádějících) prezentací od Intelu jsme v posledních letech viděli spousta. A realita zůstala daleko vzadu. Takže naší hlavní otázkou je, kolik z toho, co teď Intel slibuje nesplní a jak moc bude běžná realita toho, co splní, zaostávat za sliby. Neexistuje zatím žádný náznak toho, že by Intel skutečně vyřešil problémy a jejich příčiny, které měl a má doposud. Současně nic z toho, co Intel ukázal není akcelerací nebo urychlením vývoje a plánů. Vlastně drtivá většina toho, co Intel ukázal že chystá není ani novým plánem. O mnoha z těch věcí Intel mluví už roky, řada toho má zpoždění. Celkově tedy prezentace neřekla bohužel nic moc, než že Intel chce hlavně maskovat to, že hlavně za TSMC zaostává a zaostávat několik let ještě bude.
Naštěstí pro Intel vzhledem k tomu, že tržní prostředí a konkurence prostě nefunguje, Intel rozhodně nemusí mít strach, že by měl záasdní problémy. I kdyby se mu nepovedlo nic z toho, co slibuje a zůstalo to za očekáváním i několik dalších let by si Intel udržel miliardové zisky. Tak to prostě je, protože Intel vytvořil a bylo mu dovoleno, vytvořit trh, kde žádná skutečná konkurence nefunguje, máme jen zdání výběru a nabídky, ale drtivá většina trhu jej fakticky nemá a Intel bojuje o to, aby tohle udržel ....
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|