Jediný výkonnější procesor pro mainstream, který jde taktovat, ale Intel to nedoporučuje?
Intel poslední roky přešlapuje trochu na místě, pokud jde o procesory. Mezigenerační přínosy s výjimkou top high endu, u kterého rostl alespoň počet jader, nestály skoro za řeč. Intel se však dostává pod tlak, a tak ve snaze zvýšit výkon svých procesorů zvyšuje alespoň u některých modelů základní takty přes 4GHz až ke 4,5GHz. Zatím jediným takovým čipem je mainstreamový 4jádrový i7-7700K. Ten do uvedení RYZEN 5 a RYZEN 7 byl jasná volba, pokud jste chtěli za ještě rozumnou cenu procesor.
Jenže vysoká frekvence u něj není zadarmo, procesor vyžaduje poměrně výkonný chladič. Tím spíše, že je to jediný výkonnější procesor pro mainstreamovou platformu Intel, který jde taktovat! Žádné jiné i7 v nabídce pro Z270 taktování neumožňuje a taktovat jen 2jádrové i3 nebo čistě 4jádrové i5 je ztráta času, protože to moc výkonu nenažene, což ještě zřetelněji vidíme až nyní, při srovnání s RYZEN 5 konkurencí. Není tedy divu, že i7-7700K si mnozí pořizují s vyhlídkou na další taktování. Jenže tady se věci komplikují ještě více. Jsou tací, kteří vám budou tvrdit, že tento čip jde bez potíží přetaktovat přes 5GHz. Jenže v průměru to zdaleka neplatí. Spousta čipů končí už na 4,8-4,9GHz, takže 5,0GHz se bere jako nadstandardní výsledek. A i tak už je to docela topení. Problém je totiž uvnitř.
Zatímco AMD používá pro své RYZEN procesory velmi kvalitní pájku, která je mezi čipem a pouzdrem procesoru a zajišťuje tak odpovídající přenos tepla, Intel nepochopitelně šetří. Už od uvedení se ví, že i7-7700K používá obyčejnou pastu šedivku, která rozhodně není ideální. Mezi jednotlivými kusy procesorů jsou tak velké rozdíly a vlastnosti pasty navíc časem degradují. No a zdá se, že právě tohle nastává stále častěji. Doslova záplava stížností v poslední době se objevila na diskusních fórech od mnoha uživatelů těchto procesorů. Čipy mají velmi vysoké teploty i přes 80°C. Stížností už je tolik, že Intel k tomu musel zaujmout stanovisko. No a jeho stanovisko zvedlo hodně lidí ze židle.
Oficiální doporučení Intelu je, procesor netaktovat, nezvyšovat napětí, zvýšit otáčky chladiče. Vysoké teploty při zátěži jsou prý normální chování a Intel nezjistil při svém testování žádné problémy. Nutno dodat, že Intel (stejně jako výrobci čipů obecně), považují za normální a bezproblémové i teploty, ze kterých nám vstávají vlasy hrůzou na hlavě a už obvykle hledáme, kde je problém. Například u i7-7700K je maximální bezpečná teplota dle Intelu až 100°C! Nicméně už při 90°C nastává pokles výkonu, protože TDP nepouští čip tak vysoko, takže s teplotou souvisí i výkon.
Intel také upozorňuje, že v žádném případě nemáte procesor rozebírat. Tedy provádět tzv. de-lidding). Jednak máte slušnou šanci, že čip poškodíte, a hlavně 100% přijdete o záruku. Ale to asi chápeme. Nicméně fakt, že Intel u jediného solidního mainstreamového CPU, které má v nabídce a které prodává za příplatek s tím, že jej umožňuje taktovat, taktování vlastně neodporučuje a zvýšením frekvence či napětí také přicházíme o záruku, to je opravdu něco. Netřeba asi dodávat, jak na to novináři i zákazníci reagují.
Všichni se právem zlobí, a to i na fakt, že o problému se ví už měsíce a někteří je hlásí i u procesorů, které netaktují. Jsou tací, kteří připomínají, že i7-7700K dokáže být výhřevnější, než 5GHz AMD FX, kterému se všichni smáli, vůbec situace ohledně topení se dost otáčí a AMD je dnes chladnější než Intel. Intel zkrátka svým vyjádřením nic nevysvětlil natož aby nabídl nějaké řešení. Řekl v podstatě jen to, že ano, můžete mu připlatit extra za to, že vám umožní váš procesor taktovat, ale taktováním přijdete o záruku, a hlavně Intel taktování vůbec nedoporučuje, protože zvyšuje teplotu čipu. Zajímavý přístup.
Osobně vím, že i7-7700K vyžaduje opravdu hodně výkonné chlazení, pokud s ním chcete hýbat. Ale také je pravdou, že mezi kusy jsou velké rozdíly. Prošlo nám jich rukama dost na to, abych řekl, že jsou kusy, které přes 4,8GHz prostě nejdou a topí opravdu řádně a pak sem tam je kousek, který dá i 5,1GHz. Znám také některé lidi, kteří svůj čipy rozebrali a pastu nahradili pájkou. Teploty jsou dolů i o více než 20°C, což je sakra znát. Osobně jsem toho názoru, že kdyby Intel dělal procesory kvalitně jako AMD s pájkou a nešetřil každý cent i u procesoru za 10 tisíc, že by ty problémy nebyly zdaleka tak velké, nebo dokonce vůbec.
I7-7700K je ale čip hnaný hodně vysoko, pro se celkem často začíná mluvit a připomínat doba Pentium 4, kdy se Intel také honil za frekvencí a výsledkem bylo, že prodával topení a ne procesory a AMD jej válcovalo. Asi si nelze nevšimnout, že RYZEN 5 přes více než dvojnásobek tranzistorů, jsou docela chladné čipy. U X edic stále ještě existuje 20°C offset díky pomalejšímu updatů biosů, takže spousta aplikací prostě platí, že když hlásí 80°C, ve skutečnosti má 60°C. A právě tahle teplota není i s poměrně slabým chlazením žádný problém. A to RYZEN 5 1600X naprosto převálcuje i7-7700K ve výkonu procesoru jako celku. A je to i díky tomu, že AMD nešetří a používá kvalitní pájku. Dělá prostě čipy pořádně. Proč to nedělá Intel? Nevíme. Každopádně jeho honba za frekvencí nekončí, v současnosti je to totiž jediná výhoda, kterou má. RYZEN zatím přes 4,1GHz nejde, Intel ale také nechce v základu překračovat 4,5GHz právě proto, že má pak problémy s rychle rostoucím TDP a teplotami. Osobně doporučuji kvalitní chladič, ostatně naše doporučené sestavy nejen s tímto CPU vždy kvalitním chlazením osazujeme, takže byste problém mít neměli.
Ovšem to samozřejmě neřeší fakt, že problém existuje a bude se zhoršovat vzhledem k tomu, že pasta uvnitř bude degradovat. Pro Intel jsou ale bezpečné a normální provozní teploty i ty kolem 80°C. Nehrozí ani moc, že by se čip upekl. Alespoň já jsem upečený čip (mimo extrémní OC) už mnoho let neviděl. Samotné procesory, ale také desky, mají nastavenu na pevno určitou hodnotu, při které prostě vypnout celý čip. Takže přinejhorším se bude váš PC vypínat. A to rozhodně v pořádku není, takže to nejspíše budete reklamovat a pak to asi Intel a prodejce bude řešit. Jenže do té doby prostě vysoké teploty, hlučnější chlazení asi nevyreklamujete. Pro stávající majitele i7-7700K tedy horší, ale pro ty, kteří aktuálně vybírají CPU to problém není, jelikož nikdo při smyslech si nebude připlácet na pouze 4jádrový Intel, když jsou tady levnější a výkonnější AMD RYZEN 5 procesory apod. a ty jsou všechny odemčené pro taktování, všechny mají kvalitní pájku a k některým dostanete i ucházející BOX chladič. Uvidíme, co Intel vymyslí u chystaného Refresh tohoto Refresh, tedy u i7-8700K apod. Snad tam tu pájku dá.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|