11,1 miliardy za jediný kvartál je rekordní hodnota, přesto zůstala trochu za očekáváním ...
Intel už před pár týdny varoval, že se poptávka po PC nevyvíjí podle představ a nedosáhne původně plánovaných čísel. Pokud by to ovšem měl být neúspěch, pak bychom podobně neúspěšní chtěli být asi všichni. Intel i tak totiž dosáhl rekordního příjmu ve výši 11,1 miliardy dolarů za Q3 2010.
Intel rozhodně nemusí přemýšlet o nějakých slevách svých procesorů. Ostatně až na drobné výjimky Intel za celý letošní rok od uvedení 32nm procesorů, žádný zajímavý model nijak zvlášť cenově neupravoval. A tak průměrná cena, za kterou Intel prodává své CPU, opět o něco málo narostla. Díky tomu se také drží vysoko hrubá marže, která u Intelu činí neuvěřitelných 66%. Čistý zisk za poslední 3 měsíce pak dosáhl výše 3 miliard dolarů! A to i přesto, že Intel jen za ty poslední 3 měsíce proinvestoval ve výzkumu, vývoji a akvizicích přes 3,2 miliardy dolarů.
Rekordní příjmy hlásí mobilní a serverová CPU, drží se i desktopové procesory. Naopak klesají příjmy z ATOM platformy. Intel ale rychle zvyšuje své příjmy na HPC segmentu a CloudComputingu, kde měl původně operovat Larrabee. Zdá se, že jej ale vůbec nikdo nepotřebuje. Ačkoliv tedy hospodářské výsledky zůstali za očekáváním, pořád jsou rekordní. Pro 4Q 2010 pak Intel očekává další zvýšení příjmů na něco mezi 11,0-11,8 miliard dolarů a hrubá marže by měla dosáhnout na 69%!
Podle průmyslových zdrojů také Intel v těchto dnech zahájil plnou produkci nových procesorů architektury Sandy Bridge. Jak víte, jedná se o nástupce současných NEHALEM procesorů. Přesto mají spousta věcí společného. Pořád to bude rodina Core, ale Sandy Bridge opět o něco více postupují v integraci. Mají vylepšené funkce, rychlejší sběrnici, optimalizace všeho druhu a jsou vyráběna výhradně 32nm a to včetně 4 jádrových modelů. Mainstreamové modely pro platformu P67 mají i integrovanou grafiku, která už není separátní.
Pokud se ptáte na výkon, tak v běžných aplikacích očekávejte nárůst výkonu při stejných taktech na jedno jádro zhruba o 10-15% maximálně. Ale u některých aplikací to může být díky optimalizacím i výrazně více. Sandy Bridge procesory se také od začátku budou pohybovat kolem frekvence 3,5GHz a to včetně štyřjádrových modelů. Očekávejte tedy ve srovnání se současnými modely pro P55 platformu, které kompletně budou nahrazeny novými modely a navzájem nekompatibilní platformou P67, ještě o něco vyšší výkon než těch 10-15% na jádro.
Intel zahájí nové procesory a P67 platformu hned na začátku ledna. Kompletně nahradí současné Core i3/5/7 modely pro P55 platformu. Nezapomeňte, že P55 a P67 procesory i desky jsou navzájem nekompatibilní. I když se ve výsledku liší patice procesorů o jediný pin. Pokud se ptáte po ceně, vzhledem k tomu, že AMD představí svou novou generaci procesorů, která nahradí současné Phenom/Athlon II modely až někdy v polovině roku 2011, nemá Intel konkurenci a pražádný důvod prodávat nové modely levněji, než současné Core i5/7 procesory. Očekával bych, že nové modely budou dokonce o něco dražší než podobné modely dnes. Bohužel, Intel se svými hospodářskými výsledky a z nich pramenícími možnostmi nemá žádnou konkurenci. AMD sice bude mít pořád dost co nabídnout, ale řekněme si na rovinu, na trhu s CPU žádná skutečná konkurence dvou vyrovnaných firem neexistuje.
Jen tak pro srovnání, 11,1 miliard dolarů, které Intel vykázal jako příjem za poslední 3 měsíce, je zhruba příjem, který AMD vykáže minimálně za celé 2 roky! A pokud jde o výdaje na vývoj, které rozhodují o mnohém, 3 miliardy, které Intel do vývoje vložil jen za poslední 3 měsíce je mnohem více, než AMD za celý rok. Intel má zkrátka svou pozici neotřesitelnou. AMD naopak může jen překvapit, ostatně už v minulosti dokázalo s mnohem skromnějšími výdaji i příjmy porazit Intel na poli architektury i výkonu procesorů. Zopakuje to u Bulldozeru? Na to si ještě počkáme, Intel bude mít půl roku na to si vybudovat obranu na mainstreamovém desktopovém i mobilním trhu, než AMD vyrukuje se svými novinkami. Konec Q3 2011 pak bude ve znamení souboje nového high endu, kdy Intel vydá Sandy Bridge procesory do High endu a X68 platformy. AMD pak dorazí se svými 8 jádry Bulldozer. Obojí je ale přesně rok daleko …
Zdroj: Intel, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|