A přehodit problém na distributory a partnery. Oficiální důvod zdražení budou vyšší náklady.
Společnost Intel se asi jako téměř každý dnes, potýká s problémem enormně rychle rostoucích nákladů na výrobu, mzdy a všechno. Bohužel ruku v ruce s tím nejdou ani prodeje ani ceny produktů, kdy naopak situace se zhoršila, protože poptávka po PC klesá (zejména po pandemickém šílenství). A tím pádem roste naopak tlak na snižování cen produktů, aby se prodeje vůbec hýbaly. Intel se tak ocitl v dalších potížích, protože už tak jeho ne zrovna přesvědčivá nabídka produktů příliš neoslovuje zákazníky.
Není divu, že partneři Intelu, kteří se také logicky potýkají s oslabenou poptávkou, mají dnes na výběr a Intel není jejich první a automatická volba jako kdysi. Protože konkurence má často stejně dobré, nebo i lepší produkty a za lepší ceny. Intel se ale v tomto případě o své partnery zase tak nezajímá. Naopak je chce „využít“. Řeší především svůj problém, že kombinace zvýšených nákladů, snížené poptávky a nepřesvědčivých produktů vytváří tlak na jeho marže a zisky, které klesají, což by se odrazilo v horších než plánovaných finančních výsledcích. Což by mu investoři a akcionáři omlátili o hlavu a pod stávajícím vedením Intelu by se začala kymácet židle. A tak podle dobře informovaných zákulisních průmyslových zdrojů dle DigiTimes, vymyslel „geniální plán“.
- Intel oznámí zdražení, aby přehodil problémy na někoho jiného
Zdraží. Ne hned, ale oznámí to dopředu. Cílem je, aby výrobci a distributoři z obav dražších produktů rychle nakoupili do zásob jeho procesory za současné „nižší ceny“ než je tedy zdraží. A tím se Intel zbaví svých skladových zásob a zlepší hospodářské výsledky v nejbližších měsících.
Teoreticky by to mohlo fungovat, pokud by poptávka po PC byla silná, třeba jako loni a Intel byl současně silnou a automaticky nejlepší volbou na trhu. Jenže ani jedno dnes není. V současnosti to ale téměř určitě nebude fungovat tak, jak Intel doufá. Intel má sice plné sklady a problémy s odbytem, a není tak ani moc prostor na novinky, které tak jako tak mají zpoždění. Ovšem plné sklady díky snížené poptávce mají i výrobci a partneři Intelu, takže nevidím moc prostor k tomu, že by se hnaly do nákupů dalších zásob. Tím spíše, když trend snižování cen a nedostatečné poptávky nejspíše hned tak nekončí. Takže jen blázen by dnes nakupoval do zásoby ALDER LAKE procesory.
Tím spíše že všichni dnes vědí, že zbrusu nová platforma AMD je doslova za rohem, a tak speciálně po ALDER LAKE procesorech, po kterých nebyla valná poptávka doposud, nebude poptávka brzy vůbec žádná. Intel nicméně něco vymyslet musí, protože náklady má objektivně vyšší (jako skoro všichni), údržba a provoz jeho mnoha továren je stále dražší, ovšem kvalitativně a vlastnostmi jeho produkty se mu nadále moc nedaří tak, aby na trhu byly „jasnou volbou“ jako dříve. Navíc u mnoha věcí dnes existuje konkurence a výběr, nepostradatelnost Intelu se tedy snižuje a to je zásadní problém pro Intel, protože celá jeho dosavadní existence byla postavená a krytá faktem, že byl nepostradatelný a měl drtivou většinu trhu naprosto jistou.
Jenže nějaké drasticky lepší produkty z hlediska konkurenceschopnosti nejsou u Intelu na obzoru. Naopak. Je prakticky jisté, že jeho nové 10nm RAPTOR LAKE (Core 13000) procesory budou sice výkonově konkurenceschopné vůči 5nm RYZEN 7000, ovšem to je tak jediná oblast, kde konkurenceschopný bude. Na stejný výkon totiž evidentně potřebuje i více jak 2x vyšší spotřebu, a jeho technologicky zastaralejší platforma, která navíc žádné budoucí procesory podporovat už nebude, nemá vedle nové AM5 také příliš mnoho co nabídnout. Jinými slovy Intel nemůže moc doufat v lepší situaci než ve které je dnes v případě PC platforem. Na poli grafický karet pak nová očekávaná ARC série žádnou díru do světa neudělá. Finančně bude téměř jistě dotovaná, protože nedokáže konkurovat AMD a NVIDIA, které na rozdíl od ARC fungují bez velkých potíží všude a v každé hře, což ARC nefunguje a pravděpodobně nikdy fungovat nebude. Přitom i prodeje grafických karet jako takových nejsou nyní obecně kdovíjaké a tlak na snížení cen je značný a příchod ARC tak pro partnery Intelu věci spíše komplikuje, než aby je zlepšoval.
Intel prostě nemá produkty, kterými by plánované a objektivně nutní zdražení mohl nějak omluvit a vyvážit. Konkurenční AMD přitom zdražení neplánuje a nadále si vystačí i s výrazně s nižší podnikovou marží, která by ale pro Intel a jeho akcionáře byla nepřijatelná. Zdražit tak potřebuje, ačkoliv současně potřebuje i vyčistit sklady pro novou generaci ne zrovna přesvědčivých produktů, a to vše v situaci, kdy o jeho produkty klesá zájem a ani snížení cen by zájem moc neoživil. To je zhruba shrnutí situace. Intel chce zkrátka a jednoduše přehrát problém na jiné, aby tak alespoň trochu zlepšil hospodářské výsledky za Q3 a Q4. Ovšem není jisté, že to vůbec vyjde, protože pak by zboží neleželo v Intel skladech, ale leželo by u partnerů, kteří by měli mnohem větší problémy se ho zbavit a to by navíc určitě snížilo zájem o novinky Intelu v dalších obdobích. Navíc by výrobci a partneři museli vzít na sebe zodpovědnost a finančně riskovat bez ohledu na fakt, že neexistuje žádný náznak toho, že by stálo za to dělat zásoby současných produktů. Tedy že by se velká poptávka vrátila. Naopak existuje 1000 a jeden důvod, proč v žádném případě nic dnes nekupovat a zásoby brzy starých produktů nedělat.
Zkrátka Intel vymýšlí podle mě dost krátkozraké řešení, ovšem odpovídá to běžnému chování typické americké korporace, která kouká jen do nejbližšího kvartálu. Reálně ale zdražit asi bude muset aspoň něco, otázkou je, zda to bude mít efekt, v jaký doufá. Co myslíte vy?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|