Všichni velcí výrobci čipů zvyšují investice do výrobních prostředků. Nedostatek čipů tedy zdá se nehrozí.
V době, kdy chodí ze světa zprávy o neúrodě brambor, ovoce, obilí a tak dále, výrobci čipů naopak hlásí, že křemíku se urodilo a urodí dost a dost.
Intel v reakci na své finanční výsledky, které jsou nejlepší v jeho historii, oznámil nadstandardní navýšení investic do továren v Izraeli a Irsku. 2,7 miliardy dolarů půjde do Izraelské továrny, kde se bude připravovat zahájení 22nm výroby CPU, plánované už na prosinec letošního roku. Dalších několik stovek milionů dolarů Intel investuje do továrny v Irsku, která se znovuotevře po uzavření v roce 2009. Intel i v roce 2011 pravděpodobně zůstane výrobním leaderem, kdy jen on sám zajišťuje 10% všech vyrobených křemíkových čipů na světě.
Za ním je ale celá smečka pronásledovatelů. Mezi nejaktivnější patří v poslední době hlavně GlobalFoundries, které odkoupilo výrobní kapacity AMD a Semiconductors a chystá se na další. Během minulých 2 let také přebralo klíčové pracovníky zejména z TSMC a oznámilo a zahájilo výstavbu nové továrny v New Yorku a plány na výstavbu továrny a vývojového centra v Abu Dhabi, v obou případech zejména pro čipy AMD(ATI). Kromě toho se také dohodlo na užší spolupráci s IBM a s ARM, pro které už i vyrábí čipy. Podílí se také na rozvoji 28nm a 22nm výroby.
Pro rok 2011 oznámilo Globalfoundries investice ve výši 5,4 miliardy dolarů na další rozšíření stávajících provozů (zejména bývalé továrny AMD v Německu), rozšíření dalších stávajících provozů v Asii a rychlé dokončení výstavby nových provozů v New Yorku. Proti loňskému roku se investiční prostředky do výrobních kapacit více než zdvojnásobili. GlobalFoundries se totiž nijak netají svými plány, chce překonat TSMC a dokonce konkurovat i samotnému Intelu. Nutno říci, že peníze, na to má, i když Intel v investicích do své výroby, kterou má rozjetu v mnohem větším měřítku, v ničem nezaostává, spíše naopak. O Globalfoundries se navíc hovoří jako o hlavním kandidátu na převzetí zbytku výrobních kapacit samotného IBM.
A když už jsme nakousli IBM. To kromě toho, že i v minulém roce bylo absolutním králem technologických firem, pokud jde o patenty a vývoj, tak v letošním roce pokračuje ve spolupráci s dalšími společnostmi na vývoji výrobních procesů. V současné tobě spolupracuje s GF, Toshibou a Samsungem na 28-22nm výrobě, zároveň s tím oznamuje další spolupráci se Samsungem na vývoji materiálů pro 20nm a nižší výrobu a aby toho nebylo málo, tak nedávno oznámilo ARM, že ve spolupráci s IBM pracují na vývoji už 14nm výrobního procesu pro ARM SoC čipy.
Ale i další firmy na poli výroby čipů chtějí hrát svou roli. Pod tlakem je TSMC, která také investuje značné prostředky do rozvoje výrobních kapacit a příprav na zahájení 28nm výroby pro AMD a NVIDIA čipy. Mezitím SONY odkoupila zpět svou továrnu na vlastní čipy a tak dále. Jsem si tedy jist, že čipů se v letošním roce, i letech následujících, urodí opravdu hodně. Otázkou je, co se všema budeme sakra dělat. Všichni chtějí zdvojnásobit produkci a výrobní kapacity, ale já si nevšiml, že by dnes byl nějaký nedostatek čipů. No v nejhorším můžeme ty čipy používat jako ozdoby.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|