Jak vypadá aktuální žebříček největších výrobců polovodičů? ARM producenti posilují.
Kdo je výrobcem č.1, kdo vyrostl a kdo se naopak propadl? Už to víme. Pokud jde o leadera na poli výroby polovodičů, tak už dlouho je jím Intel. Ten nadále udává tempo a je stále s velkým náskokem první před prvním a také jediným vážnějším konkurentem. Tím je Samsung.jen tito dva výrobci tvoří 32% ročních prodejů v součtu 20ti největších výrobců polovodičů. Třetí v pořadí je Toshiba, který ale výrazně zaostává, ale zatímco na prvních dvou místech se nic nezměnilo, Toshiba poskočila z 5té pozice na třetí v Q1 2011. V tom se naopak prodalo TSMC a Texas Instrument. TSMC je v první pětce jediná firma, která ale není vývojářem čipů, ale pouze jejich výrobcem.
V žebříčku jsou ale i společnosti, které zase nemají žádné výrobní kapacity. Nejsilnější z nich je Qualcomm aktuálně na 10 pozici. Hned za ním je Broadcom (11.) a hned za ním AMD (12.). Dalším výrobcem bez vlastních továren je NVIDIA, ta se aktuálně nachází na posledním místě v nejlepší 20cítce. NVIDIA se na chvost propadla už před 2 lety Loni se propadla na 23.místo, ale v Q1 2011 si polepšila na 20té.
Většina výrobců se v Q1 2011 těšila, navzdory výraznému poklesu prodejů PC, výrazným nárůstům proti Q1 2010. Skokani jsou hlavně BroadComm a Intel s 25% růstem. Ale také QualComm (vlastní bývalou SoC divizi ATI) s 22% růstem. Dařilo se i TSMC s 18%. AMD narostlo o 2%. Rekordmany v propadech jsou hlavně Elpida a SONY, které v Q1 2011 zaznamenaly ztráty 31 a 14%. Ale obě společnosti jsou Japonské a výrazně je postihly následky tamních přírodních katastrof. Ze 6% propadem nezabodovala ale ani NV, která se na Japonsko nemůže už vymlouvat a v pozici žebříčku růstu a propadů je na třetím místě od spodu.
V souvislosti s dalším dobrým výsledkem Intelu poněkud podivně působí zpráva a doporučení analytiků známé společnosti Goldman Sachs, kteří doporučují zbavit se akcií Intelu nyní, když mají nejvyšší cenu. Intel by prý měl v následujících časových obdobích upadnout do krize, vyvolané několika příčinami. Jednak tím, že vyrábí příliš mnoho a přitom prodeje zaostávají, takže bude muset prodávat levněji a hlavně omezit výrobu. Intel se také prý musí obávat konkurence, jednak ze strany AMD, které se vyhrabalo z krize a nové produkty ve všech segmentech, kde AMD působí, jsou konkurenceschopnější více než kdy jindy a dokáže s Intelem soupeřit v určitých poměrně významných PC segmentech. Intelu se také nevede v rostoucím mobilním segmentu, kde zejména velmi špatně konkuruje stále rostoucímu ARM. Nutno dodat, že zatím současné výsledky Intelu na možné problémy příliš neukazují, naopak. A většina investorů nebere zprávu a doporučení analytiků GS příliš na vědomí. Upřímně řečeno, Intel si klidně může dovolit slézt se svou marží, která je naprosto snová pro většinu konkurenčních firem, takže bych se vzhledem k pozici, možnostem a příjmům Intelu nějaké hluboké krize u této firmy asi hned tak neobával.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|