Být akcionářem Intelu, to je radost. Další kvartál a další skvělé hospodářské výsledky …
Co naplat, že některé procesory Intel na současném trhu, zejména dvoujádra za 5000, jsou opravdu hodně nevýhodná pro zákazníky, na prodejích to nic nedělá, protože Intel má stejně nejvíce prodejů stále ze starších 45nm modelů. Dokonce zpomaluje plný přechod na 32nm, protože poptávka po 45nm čipech je stále veliká a větší než Intel čekal. Ale to je i po 32nm. Zkrátka poptávka po čipech všeho druhu je značná a to znamená více peněz ze všech stran pro Intel. Oficiální tisková zpráva uvádí tato čísla a skutečnosti:
Intel oznámil nejlepší hospodářské výsledky v historii
·Výnosy: 10,8 mld. USD
·Hrubá marže: 67 %
·Provozní zisk: 4 mld. USD
·Čistý zisk: 2,9 mld. USD
·EPS: 51 centů
SANTA CLARA, Kalifornie, 13. července 2010 – Společnost Intel dnes oznámila své výnosy za 2. čtvrtletí ve výši 10,8 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 34 %. Společnost dosáhla provozního zisku ve výši 4 mld. USD, čistého zisku 2,9 mld. USD a zisku na akcii (EPS) 51 centů.
„Silná poptávka podnikových zákazníků po našich nejpokročilejších mikroprocesorech pomohla společnosti Intel dosáhnout nejlepších čtvrtletních výsledků v celé 42leté historii,“ uvedl Paul Otellini, prezident a CEO společnosti Intel. „Nejmodernější výrobní technologie a špičková architektura stále zřetelněji odlišují produkty založené na technologiích Intel od ostatních. Segmenty osobních počítačů a serverů jsou zdravé a poptávka po nejnovějších technologiích bude i v dohledné budoucnosti růst.“
Shrnutí výsledků 2. čtvrtletí 2010 (vše ve srovnání s předchozím obdobím)
Výnosy divize PC Client Group vzrostly ve srovnání s předchozím obdobím o 2 procenta, rekordní tržby vykázaly mobilní mikroprocesory.
Výnosy divize Data Center Group vzrostly ve srovnání s předchozím obdobím o 13 procent, rekordní tržby vykázaly serverové mikroprocesory.
Výnosy z prodeje mikroprocesorů a čipsetů pro platformu Intel® Atom™ činily 413 mil. USD, což představuje oproti předchozímu období nárůst o 16 %.
Průměrná prodejní cena (ASP) všech mikroprocesorů zaznamenala oproti předchozímu období mírný nárůst.
Hrubá marže dosáhla úrovně 67 %, tedy o 3 procenta výše, než byl střední bod rozpětí mezi 62 a 66 procenty, které společnost očekávala.
Výdaje na výzkum a vývoj (R&D) a fúze a akvizice (MG&A) činily 3,25 mld. USD, tedy více než předchozí očekávání společnosti na úrovni 3,1 mld. USD.
Čistý zisk z kapitálových investic, úroků a ostatních položek byl 204 mil. USD, což je lepší výsledek než revidovaná očekávání společnosti na úrovni 180 mil. USD.
Efektivní daňová sazba činila 31 procent, tedy mírně nižší než revidovaný odhad společnosti, který byl 32 procent.
Hospodářská prognóza
Prognóza na třetí čtvrtletí nebere v úvahu potenciální efekt případných fúzí, akvizic, odprodejů a jiných obchodních transakcí, které budou uzavřeny po 12. červenci.
3. čtvrtletí 2010
Výnosy: 11,6 mld. USD +/- 400 mil. USD
Hrubá marže: 67 % +/- několik procentních bodů
Výdaje na výzkum a vývoj (R&D) a fúze a akvizice (MG&A): přibližně 3,2 mld. USD
Vliv kapitálových investic, úroky a ostatní položky: přibližně nula
Odpisy: přibližně 1,1 mld. USD
Jak můžete vidět, Intel je opravdu za vodou. Slevy procesorů nehrozí, což je dobrá zpráva pro AMD, které také nemusí hnát ceny dolů. Pro nás zákazníky je to horší zpráva, ale evidentně i při marži 67% a mírně stoupajících cenách procesorů se dá v pohodě rekordně prodávat. A jak také vidíte, už další kvartál bude opět pravděpodobně rekordní. Není zkrátka pochyb, kdo je pánem na poli mikročipů a proč tu jen tak nějakou vyrovnanou konkurenci neuvidíme. Ale být akcionář Intelu, to bych si pískal … proč jsem se musel narodit tak pozdě :).
Nevadí! Pokiaľ potečie ropa v Emirátoch, potečú aj investície smerom GF. AMD by sa predsa teraz nenechalo zastrašiť takým úžasným kvartálnym výkazom Intelu...
Je to až neuvěřitelné, jak se Intelu vede. Zatím se zdá, že podniky krizi necítí, případně že vidí konec krize. No, můj názor je ten, že krize ještě ani pořádně nezačala. Trh je médii udržován v naději. Uvidíme časem
Výsledky Intelu budou dobré - to jsem čekal, ale že budou tak dobré, to jsem nevěřil.
Obrovská výhoda Intelu je to, že na trhu s procesory v podstatě neexistuje konkurenční prostředí. Druhá výhoda je, že Intel pokrývá celou škálu trhu - procesory, čipové sady, grafické karty - jestli se tomu tak dá říkat... a SSD disky. Má vlastní platformu, která je velice silná - až na integ. graf. karty, které podle mě stojí za pendrek, ale to je věc názoru.
Aby Intel jako ti inženýři z NDR někde neuděalal chybu. Foundry se připravuje a mohlo by se stát, že při zpomalování přechodu na nový process u intelu mohli zastihnout Intel v nedbalkách po spuštní nových kapacit GF.
Co na to říct, intel si rozumný člověk snad nekoupí, pokud neni psychicky labilní nebo vyloženě hlupák. Sorry za Ot, ale neví někdo kdy má jít do prodeje novější serie AMD 1055t se sníženým TDP 95W? Jinak pan Otellni zapomněl říci kde ty nejnovější technologie celých 5 let kradl .
Asi bych vynechal tak tvrdý urážlivý názor. Jen blázen by si kupoval AMD kdyby potřeboval výpočetní výkon CPU. Na hry je sice stolní Phenom nejvýhodnější volba. Ovšem musím uznat, že mobilních AMD CPU se doslova bojím a čekám na Fusion jako na spasení.
No jo, taky mě nesmíš brat doslova. Když jsem četl prohlášení Ota-líného, tak mi přišlo k zasmání jak mluví o nejnovějších technologiích. Turbo mód, tedy jeho princip který byl už na 486, nebo rozšíření 64bit instrukce, které navrhlo AMD. Integrovaný paměťový řadič, který také jako první uvedlo do provozu AMD. Mi teda řekni čím se "odlišují produkty založené na technologiích Intel od ostatních", když nám to teda tvrdí ? Naivnější firmu jsem ještě nepodkal. To se nám do očí vysmívají jaký jsme hlupáci, že jim to kupujeme s vysokohorskou přirážkou.