První testy TIGER LAKER procesorů ani zdaleka nepotvrzují tvrzení Intelu. RYZEN 4000U neporazí!
Výrobci jsou obvykle hodně opatrní v posílání předvýrobních vzorků produktů na testy. Intel je ale v současnosti vyloženě zoufalý. Sice představil nové ultramobilní 10nm TIGER LAKE procesory, které minimálně na poli integrované grafiky jsou konečně krok správným směrem, jenže ty procesory reálně na trhu stále nejsou. Dodávky jsou značně omezené a žádný notebook s nimi se tak stále neprodává. Nicméně protože AMD a jeho RYZEN procesory ukrajují stále více z podílu Intelu, ale především AMD získává „mindshare“ kdy stále více lidí zjišťuje, že AMD umí lepší procesory než Intel díky RYZEN 4000U, tak Intel musí něco udělat. Tím spíše, že už za několik dní, konkrétně 8.října, se představí nová generace procesor AMD, 7nm+ ZEN3. Zatím sice jen v podobě desktopových procesorů, ale už v Q1 2021 následovaná i mobilními ZEN3 APU procesory. A obojí nejspíše definitivně pohřbí stávající technicky i výkonově nekonkurenceschopné 14nm i 10nm procesory Intel. Asi ne na trhu, kvůli limitované kapacitě výroby, ale ve všem ostatním určitě. A bude se o tom určitě hodně a všude mluvit.
Intel poslal speciální vzorek notebooku s TIGER LAKE do recenzí
Zoufalý Intel tak rozeslal vybraným recenzentům na otestování notebook, který se v této podobě nikdy nikde prodávat nebude. Jde vyloženě o speciální technologický demonstrátor, který si Intel upravil tak, aby dosahoval toho největšího výkonu, jaký je vůbec možný bez ohledu na vše. A to i za cenu, že pravidelně běží až na 64W TDP, kam ho chvilkově vyhání turbo boost, přestože TIGER LAKE má být 15W procesor s integrovanou grafikou. Nemůžeme však ověřit, zda takový výkon v běžných noteboocích mít bude, protože nejsou na trhu. Současně nelze ani porovnat spotřebu (nemá konfiguraci reálného notebooku), a Intel o efektivitě TIGER LAKE radši ani nemluví, což naznačuje, že to není moc dobré.
Reálný výkon je mnohem horší, než jaký slibuje Intel!
Společnost Intel posílala specifické návody, jak výkon TIGER LAKE notebooku otestovat. Speciálně nechtěla vidět žádný Cinebench a radši chtěla vidět spousta vlastních speciální AI testů, které nejsou pro AMD vůbec optimalizovány a jsou zatím jen na míru pro Intel. Pochopitelně recenzenti si to stejně udělali podle sebe, a ti objektivnější to otestovali rovnou tak, jak se to testovat má, tedy v reálných běžně používaných aplikacích včetně samozřejmě Cinebench R20, který ukazuje prostě reálný výkon procesoru, když je plně využit. A pokud někdo nechápe, proč se Intel tak brání ukazovat reálný výkon svého nového procesoru ve férovém srovnání s AMD, tak protože vypadá takhle:
Ano, RYZEN 4000U, který bude na trhu už brzy téměř rok, je výrazně, ale výrazně výkonnější pokud jde o klasický CPU výkon jako takový. Však má také při těch 15W až 8jader/16vláken. Intel ale zatím nedokáže s Tiger Lake při těch 15W nabídnout více než pouhá 4jádra/8vláken. Takže jeho strategie: „4jádra musí stačit všem“, nadále pokračuje. Má sice výhodu o něco vyššího výkonu na jádro, jenže to má také háček. A nejen jeden.
Intel konstantně u svého „vzorového“ notebooku, překračuje 15W TDP. A ne o málo i když je to krátkodobě jen několik sekund, a stačí to na to, aby to samozřejmě ovlivnilo výkon a benchmarky. AMD s RYZEN 4000U může také krátkodobě až na 25W, ale Intel běžně jede na běžných 41W a v krátkých burstech dokonce až na 64W. V tomto ohledu je tedy otázkou, proč proti tomu nepostavit RYZEN 7 4900HS, který má 35W. Bohužel spousta recenzentů to s těmi vysokými TDP u TIGER LAKE otestovala a tak značně zkresluje realitu, protože v běžné praxi bude důležitý u tenkých notebooků, jaký to má výkon na těch 15W. A v čistě procesorových testech je dost rozdíl, jestli Intel běží na maximálně 15W nebo až 28W+. Na 15 až 25W AMD RYZEN 4800U to ovšem stejně zdaleka nestačí, pokud si nepomůžete triky, jako speciálně optimalizované aplikace a vybrané případy, kdy vlastně to není o výkonu CPU samotného, ale o výkonu software.
Výkon integrované grafiky
Alespoň v jedné věci je ale TIGER LAKE od Intelu skutečně zásadním zlepšením. A to je integrovaná grafika Xe, která už není jen to zobrazovadlo textu na monitor, jako ty současné Intel HD grafiky. Dokáže se vyrovnat i AMD VEGA v RYZEN procesorech! Což asi není náhoda, když tu VEGA dělala část AMD teamu včetně jeho šéfa, který teď dělá Intel Xe ;). Nicméně Intel ve své prezentaci sliboval v průměru o polovinu vyšší výkon, než má Radeon VEGA v RYZEN 4000U procesorech:
V běžné praxi ale takový rozdíl zdaleka není. Samozřejmě ano, když necháte jet Intel na těch 28W+ TDP, tak světe div, se je skutečně výkonnější graficky než 15W RYZEN 7 4800U. Jenže 15W a 28W+ je prostě dost rozdíl. Otázkou tak je, co když se podmínky srovnají. To bohužel moc redakcí neotestovalo. Nicméně Anandtech ano:
A při stejných 15W je AMD RYZEN 4000U stále v mnoha hrách výkonnější, i když ne ve všech! A rozdíly jsou poměrně malý, takže Intel a jeho Xe grafika rozhodně udělala velký mezigenerační pokrok. Stále jsou zde ale velké potíže s ovladači, kdy Intel Xe grafiky mají různorodé potíže s vykreslováním textur, plynulostí hry atd. Ale stále jsou ve vývoji. Jenže srovnává se s již existující procesorovou generací RYZEN, zatímco Tiger Lake na trhu vlastně stále není. A až začne být pořádně dostupný na konci tohoto roku a začátkem příštího, AMD vydá novou generaci RYZEN 5000U procesorů. A ta bude výrazně lepší ve všech ohledech proti RYZEN 4000U, kterou Intel přitom se svým novým Tiger Lake zdaleka neporazil.
Závěr
Opravdu nevidím v roce 2020 nic světoborného na novém 15W 4jádrovém 10nm procesoru.
Smutné je, že to je to nejlepší, co Intel dnes dokáže. Intel již potvrdil, že příští rok dorazí i 35-65W verze až 8járových TIGER LAKE, ale to zjevně bude až po nových RYZEN 5000U, takže je otázkou, zda budou vůbec něco řešit. Nic ale nenasvědčuje tomu, že při stejném TDP a spotřebě dokáže Intel chystanou novou generaci AMD APU procesorově+graficky alespoň vyrovnat. Intel i s TIGER LAKE zjevně dokáže být někde konkurenceschopný výkonově jen pokud může mít vyšší TDP a spotřebu, což ale zrovna u mobilních počítačů není žádoucí a dělá velké praktické rozdíly Proto se Intel hodně vyhýbá tomu, mluvit o reálné efektivitě a spotřebě TIGER LAKE ve srovnání s AMD konkurencí.
Bohužel, že má AMD lepší procesory a mít je pravděpodobně bude i nadále (RYZEN 5000U/H), ještě neznamená, že je budeme moci jako zákazníci v počítačích běžně kupovat. Co AMD nemá, na rozdíl od Intelu, jsou obrovské peníze na „podporu a uplácení“ výrobců, a hlavně výrobní kapacity několika vlastních továren. A pokud AMD s TSMC něco nevymyslí a neznásobí výrobu, tak na trhu stále budeme mít většinovou nabídku tvořenou jen Intel počítači, které jsou sice horší, slabší, méně efektivní a dražší, ale prostě jediné v nabídce …i když zrovna Tiger Lake zatím je stále jen na papíře a první notebooky sice budou letos, ale ve větších počtech až příští rok ... to už ovšem AMD začne psát novou mobilní kapitolu. A protože už jsem výkon nových mobilních AMD procesorů na příští rok viděl, mohu s klidem říci, že z hlediska výkonu a efektivity nemusí se AMD na TIGER LAKE ani ohlížet ... Intel se totiž s nimi snaží konkurovat v některých ohledech alespoň RYZEN 4000U/H sérii, přitom správně by měl dávno řešit co postaví proti RYZEN 5000U/H, které dorazí za několik málo měsíců ...
Nieje to hodné samostatného článku ;-), nechápem prečo by malo byť, nejaká zaujímavosť určite ale venovať tomu celý článok o áziskom výrobcovi kariet, ktorý u nás ani karty neponúka... a že tam je 410W to sa predsa asi tak trochu čakalo nie? keď sme videli spotrebu 3080, samotná spotreba nám až tak nič nepovie, pokiaľ nepoznáme výkon aký k nej máme priradiť.
Nooo já bych to zase tak černobíle neviděl.
Dvě věci:
1/na 15W to není vůbec zlé.
2/ Jak řekl Linus AMD má očividně problém s distribucí pro NB, protože prostě nikde nejsou, takže to vlastně taky není žádná výhra.
Ale já vm že je to tam zmíněno, ale v tvém podání to zní jakože ýrobci ty AMD notebooky nechtějí stavět. ale on je problém i reálně ten, že i ty co jsou už postavené a měly by se prodávat prostě nejsou a to je přeci trochu odlišný problém.
Co si budeme říkat, Intel je prostě chrápající mědvěd co se po 10 letech pomalu začíná teprov probouzet. Dobře jim tak dostali co si zasloužily, ale na rovinu, bez intelu svět fungovat nebude )
A pokud AMD s TSMC něco nevymyslí a neznásobí výrobu, tak na trhu stále budeme mít většinovou nabídku tvořenou jen Intel počítači, které jsou sice horší, slabší, méně efektivní a dražší, ale prostě jediné v nabídce …
můžeš mě vysvětlit, jak si tuhle mou větu dokázal přeložit tak jak mě to tu vykládáš? To jen kdyby si se divil, proč na tebe nereaguji a máš 0 karmu ....
Aha pardon já to ukončil po přečtení :
"Co AMD nemá, na rozdíl od Intelu, jsou obrovské peníze na „podporu a uplácení“ výrobců, a hlavně výrobní kapacity několika vlastních továren"
Protože jsem očekával to co jsem tu už 40x četl ) Nj jsi mě překvapil tentokrát.
A karmu mám jen z důvodu, že ti to přijde správné.
Od koac Q2 2020 = pričom prvé produkty môžu prísť na trh najskôr 130 dní (retial) alebo 160 dní (OEM) po začiatku výroby s tou kapacitou.
3.1.2020
Z článku tchaj-wanského magazínu AppleDaily se ještě dozvíme, že TSMC plánuje dostat výrobní kapacitu 7nm procesu do 2. poloviny tohoto roku na 140.000 waferů měsíčně, zatímco v prvním pololetí to bude zhruba o 30.000 méně. Největšími zákazníky jsou aktuálně Apple, HiSilicon, Qualcomm, AMD a Mediatek v tomto pořadí, ovšem až na Mediatek (13 %) s velice podobnými podíly kolem 20 %. Čili AMD se hodlá ze čtvrté pozice dostat na první s cca 30 tisíci wafery Odkaz
Ak pridáme, že 5nm proces TSMC oproti 7nm zvyšuje denzitu až 1,84 násobok Odkaz
a objednané 5nm
AMD Reportedly Orders 20,000 5nm Wafers (Monthly) for High-end GPUs w/ TSMC
June 23, 2020 Odkaz
1.84*20000+30000=66 800 wafferov/mesačne na 7nm Odkaz
kolega písal
>Jenže 1600 čipů Renoir je jen něco málo přes 4 wafery, což není nic.
To je plocha a počet čipov zodpovedajúca
1.84*20000+30000=66 800 wafferov/mesačne na 7m a to je 660 389 346 mil 8-jadrových čipletov Zen2/rok - plocha na GPU a APU
Total unit shipments of personal computers (PCs) worldwide from 2006 to 2019 (in million units)
Shipments in million units
2019 261.24
2018 259.76
2017 262.68
2016 269.72
[url]https://www.statista.com/statistics/273495/global-shipments-of-personal-computers-since-2006/
[/url]
Takže kapacitne má AMD predimenzované kapacity aj s ohľadom na GPU a APU(aj pre konzoly), ak nepridá niečo podobne veľké
Áno AMd to stojí "majland"
5nm wafer od TSMC vyjde na zhruba $17 tisíc
18. 9. 2020 Odkaz
20 000 * 16 988= 339 760 000 USD mesačne len za 5nm waffere
3 *20 000 * 16 988 = 1 019 280 000 USD kvartálne len za 5nm waffere
August 4, 2020
The analyst noted that Intel’s “transistor challenges are systemic and that TSMC/AMD's transistor lead will extend". As a result, he expects “AMD share gains will accelerate, and that the AMD bull-case will morph from 30% market share to 50% over the next 12-18 months.”
August 4, 2020
Lipacis said the lead of AMD, and its chip fabricator Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. , over Intel appeared "systemic." Lipacis said he expects AMD share gains to accelerate especially in the server market, with an estimated 30% share over the next two to three years, and 50% in four to five years. In its recent earnings call, AMD said it had just reached 10% share of the server market.
Ono vzhledem k tomu, jaký je teď hlad po jakémkoliv PC/NB, tak se není čemu divit, že obzvlášť ty dobré NB s AMD nejsou skladem.
Pokud ale vím, tak objednat jdou, jen si pár týdnů počkáš, protože co se vyrobí, to se rovnou prodá. Na skladě se nic neohřeje.
Mimochodem vím to proto, že mám už dva týdny prst na spoušti, že jeden objednám ;-)
Ale teď jsi mě DD nahlodal s těmi Ryzen 5000U. Opravdu máme čekat NB na nich založené už v Q1? To bych možná ještě počkal...
Ak sú mobilné Ryzen 5000, tak dobré ako tvrdíš, tak som rád, že som počkal s upgradom notebooku. Ak sa ďalší rok objaví nejaký 17 palcový model s 5800/5900H procesorom a RX 6700+ grafikou, tak budem brať.(za predpokladu, že ostatné veci budú výborné spravené)
DD: Ako dať výrobcom notebookov vedieť, že chcem ďalší rok model s hore spomenutými parametrami?