Akcionáři Intelu si mohou mnout ruce. Nikdy v historii si Intel nevedl lépe.
Intel naplno využívá svého podílu a vlivu na PC platformě. Je také vidět, že poptávka po PC je, kdyby nebyla, Intel těžko podobných výsledků dosáhl. Pro Intel to bylo další ziskový kvartál a další rekordní kvartál a dokonce rekordní byl i celý rok 2010. Čísla jsou skutečně pozoruhodná.
Příjem za poslední tři měsíce roku 2010 činil 11,5 miliardy dolarů, což je o téměř miliardu více, než před rokem. Čistý zisk byl neuvěřitelných 3,4 miliardy dolarů, což je o 1,1 miliardy více než před rokem. Intel prodává také s nebývale vysokou hrubou marží, jež dosahuje velmi vysokých 67,5%. Pro orientaci, běžně se marže kolem 45-55% se bere jako velmi solidní.
Ve srovnání s lety minulými je ten současný výsledek opravdu vynikající. Za celý rok 2010 Intel utržil 43,6 miliardy dolarů (806 miliard korun, když budeme brát čistě příjmy, tak je to téměř tolik, co má ročně celá ČR) a čistý zisk činil 11,7 miliard dolarů (216,45 miliardy korun). Marže byla 66%. Ve srovnání s rokem 2008, Intel při zvýšení příjmů o 16% zvýšil čisté příjmy o 120%! Rok 2009 byl sice z hlediska příjmů o něco horší, ale také se tam podepsalo, že v roce 2009 platil Intel pokutu EU 1,45 miliardy dolarů a narovnání se společností AMD jej vyšlo na 1,25 miliardy. Takže si v roce 2010 mohl v klidu dovolit přistoupit na narovnání a nákup patentů s NVIDIA, jež ho v následujících 5 letech vyjde na 1,5 miliardy celkem.
Intel by si čistě z finančního hlediska samozřejmě mohl NVIDIA i AMD koupit a ještě by mu z toho ročního zisku něco zbylo, jenže obě společnosti si koupit prostě nemůže. U AMD je to jasné, to mu žádný antimonopolní úřad na světě neschválí, a dokud bude NVIDIA dělat GPU a Intel mít téměř 60% GPU trhu, tak platí to samé. Intel se tedy bude muset poohlédnout po investicích jinde. V roce 2010 si například koupil McAfee a jsme zvědaví, čím si udělá radost letos. Že by si koupil ARM nebo SONY?
Intel si totiž jinak věří a rok 2011 prý vypadá výhledově ještě lépe, než rok 2010. V jinak většinou slabším Q1 Intel v roce 2011 očekává příjmy na rekordní výši až 11,9 miliardy dolarů a stále vysokou marži až 67%. Intel se také nechal slyšet, že se ARM nebojí, i když já osobně si myslím, že ani Intel neví, jak moc se na prodeji PC podepíše nástup Tabletů a dalších ARM zařízení, i když ARM na x86 procesory a platformu stále v mnoha ohledech nemá a mít ještě dlouho nebude, ale nedá se říci, že by neměla co nabídnout, i když z hlediska SW to bude ještě běh na delší trať. Některé indicie naznačují, že přeci jen nějaké to procento z PC trhu si ARM platforma uzobne. Nicméně si myslím, že Intel může být zatím v klidu, v roce 2011 nevidím žádné skutečné nebezpečí, a konec světa má nastat až v roce 2012 :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|