Už v týdnu jsem vás informoval o tom, jak to vlastně s procesory Core bude. Mám pár upřesňujících informací.
Je to pár dní, co jsem měl možnost si se zástupci společnosti Intel v klidu popovídat o novinkách. Samozřejmě, jak už to tak u PR bývá, nemůžou říci nic oficiálně 100% před oficiálním uvedením, ale samozřejmě řeč přišla na klepy a drby kolem Core i5. Intel se poměrně důrazně brání nazývat nové Lynnfield procesory označením Core i5. Lynnfield procesory skutečně do socketu LGA 1156 přijdou, ale jmenovat se Core i5 přeci jen nebudou. Už v týdnu se na internetu objevily zprávy, že půjde o procesory Core i7, ale místo řady 900 půjde o řadu 800. V podstatě jediným rozdílem proti Core i7 900 do LGA 1366 by tak měl být řadič pamětí, což je ten důvod pinového rozdílu. Lynnfield Core i7 800 procesory budou mít řadič paměti standardně dvoukanálový. Takže to jen tak na upřesnění …
Intel ale nevyloučil Core i5 a Core i3 modelové řady procesorů (potvrdil je na svých stránkách), jen že to nebudou Lynnfield procesory, což dá docela rozum. Core i5 by měly být procesory nahrazující Core 2 Quad a Core i3 pak dvoujdárové Core 2 Duo. Samozřejmě jsem se také zeptal na to, jak to vypadá s rychlostí jejich rozšíření a jaký podíl asi tak nové procesory zaberou. Intel sám nemá příliš velká přehnaná očekávání. Osobně jsem byl za optimistu spíše já, když jsem odhadoval podíl nových procesorů Core i3/5/7 v letošním roce na nějakých 10%, ale to prý je odhad více než hodně optimistický, protože jak nám bylo potvrzeno, půjde o procesory, kde i nejlevnější modely budou na pomezí mainstreamu a high-endu a cenově tedy někdy kolem 200 dolarů. Nevyhnuly jsme se ani dotazu na to, co bude se současnými Core i7 procesory, zejména levnějšími modely. Kromě toho, že jsme se dozvěděli, že všechny současné procesory jednou skončí :), Intel potvrdil, že lze očekávat, že pokud se Lynnfield procesory objeví výkonově i cenově poblíž současným nižším modelům Core i7 LGA 1366, tak tu samozřejmě tyto Core i7 LGA 1366 nebudou dlouhodobě. Ne že by je Intel rušil hned, ale postupně se to dá čekat. Z výše uvedeného ale také vyplývá, že procesory Intel Core 2 Duo/Quad a P45 platforma tu budou ještě dlouho a minimálně ještě rok budou hrát zcela hlavní housle.
Nevyhnul jsem se ani dotazu na SkullTrail platformu ve spojení s novými Nehalem procesory. Ačkoliv tomu možná někteří nebudete věřit, první SkullTrail platforma (dvouprocesorová, v podstatě XEON platforma na desktop) byla dost úspěšná. Jen v ČR se prodaly desítky – stovky počítačů na této velmi drahé platformě. Intel tedy plány kolem Skulltrail Nehalem platformy rozhodně neodmítá. V současnosti ale ani nepotvrzuje. Víceméně tak platí, že není důvod, proč by SkullTrail NEHALEM neměl přijít. Ostatně vlastně už existuje – dvouprocesorová deska pro NEHALEM XEON není nic zvláštního. Intel však nemá Skulltraill jako prioritu a to zkrátka proto, že není na desktop až tak potřeba.
Řeč samozřejmě přišla i na ATOM procesory a konkurenční NVIDIA ION a dokonce i TEGRA. Intel vnímá ATOM jako úspěšnou platformu, zároveň z ní ale nechce dělat svůj business číslo 1 a cpát ATOM do vyšší cenových hladin. Ohledně konkurenční NVIDIA ION platformy to je prý tak, že když v tom NVIDIA vidí možný business, tak proč ne. Intel by prý na jejím místě dělal to samé. Zároveň ale Intel zastává názor, že ION do netbooku je pitomost. Výhoda akcelerace 1080p HD videa? Na netboocích nesmysl, vyšší herní výkon? Na netbooku druhý nevyužívaný nesmysl. Zároveň je ale ION o 50 dolarů dražší než kompletní ATOM řešení a má vyšší spotřebu. Intel chce ATOM platformu a netbooky udržet skutečně nízko pod 10 000, či spíše 8 000 korunami. Jistou naději NVIDIA ION platformě ale Intel dává na platformě Nettop počítačů, kde by přeci jen měla akcelerace HD videa mít nějaký využitelný smysl. Zároveň ale slibuje již brzy uvedení vylepšené ATOM platformy a procesorů s Integrovanou grafickou kartu, jejichž výhodou by neměla být ani tak nižší cena, jako spíše jednodušší montáž, méně zabraného prostoru atd.
Bohužel jsem se zapomněl zeptat na občas dotazované Hydra řešení, na kterém se Intel částečně podílí. Napravím to při nejbližší možné příležitosti. Každopádně pro Intel je největším tématem konce letošního roku nástup procesorů Lynnfield a předpokládaných derivátů Core i5 a Core i3 a P55 platformy a to jak na desktopu, tak na mobilním segmentu. Stejně tak se pravděpodobně letos dočkají příznivci X58 platformy a procesorů „Core i9“ v podobě šestijádrových procesorů (Intelem nepotvrzeno). Na rozdíl od mnoha jiných společností i v současné krizi a snížené poptávky, je Intel v poměrně velkém a docela pochopitelném klidu. A co hojně diskutované Larrabee? Oficiálně mohu potvrdit, že letos se ho nedočkáme. Intel ale chce dodržet původně oznámený plán, tedy konec 2009 nebo začátek 2010. Larrabee má být pro Intel velkým tématem, ale máme se ptát a zajímat až v Q1 2010. Prý se máme na co těšit, plán počítá s tím, že se chce Intel s AMD-ATI a NVIDIA poprat (i) v High endu, což je trochu v rozporu s některými současnými spekulacemi o výkonu Larrabee na úrovni „jen“ současných GTX 285/HD 4890.
Škoda žes zapoměl na Hydru, dost by mě to zajímalo dělali z toho booom a teď nic, ale proč? Nefunguje to, nebo tichá voda břehy mele a pak budem všichni překvapeni??
To docela chápu, Lynnfield je totiž prakticky stejně výkonej jako klasické i7, kromě toho řadiče. Takže označení i7 je docela na místě .. jen si nejsem jistej, jestli je to úplně dobrej nápad, protože zpětně kompatibilní to asi nebude.. (i když.. Lynnfield má méně pinů.. možná by do X58 šel?).
Takže někdo kdo si koupí X58 desku a i7 pro P55 .. no nechtěl bych tuhle chybu udělat.
Mno dyt jo a lidi co se o to zajimaji a maji prachy tak koupěji dual xeon 3grafiky 1,5kilowatt zdroj a jsou doma i když nemužou ty procaky taktovat.A viděl sem žebříček nejvykonějších kompů u nas a to je teda nářez http://baudys.webovastranka.cz/forum/1360/ 587_Intel_SKULLTRAIL_(2_x_QX_9775_nebo_2_x_Intel_X
eon_X5482_3%2C20_GHz_8_GB_HyperX_DDR-2_800MHz). _Nejrychlejší_a_nejvýkonnější_sestava_stolního_PC_
v_ČR_2008._