Výrobci počítačů řeší produkci pro další kvartály. A Intel jim není schopen garantovat dodávky.
V poslední době si právem stěžujeme, že nám zejména výrobci mobilních PC, ale i AiO a hotových OEM sestav nenabízí AMD verze tak, jak by tomu odpovídaly vlastnosti platforem. Pravdou je, že výrobci mají stále velké zásoby Intel procesorů, jejichž prodeje klesají v některých segmentech právě kvůli AMD konkurenci. A tak výrobci musí dělat vše proto, aby se jich zbavili, včetně toho, že prostě řadu novinek i s AMD sice představí, ale následně měsíce na trh reálně do obchodů neuvedou. Tohle potká velkou spoustu počítačů a mám to potvrzeno z více zdrojů.
Současně se také o tom, co se bude v daném kvartálu vyrábět, rozhoduje o řadu měsíců dříve. Takže třeba to, co se bude vyrábět v Q1-Q2 už se řeší dnes. A přicházejí zprávy, že mnozí OEM výrobci dají AMD a jeho platformě mnohem větší prostor, než kdy dříve. Hovoří se o třetině celého trhu v roce 2019. V řadě oblastí to může být i více. Intel totiž nedokáže konkurovat novým 7nm EPYC procesorům a mnoho firem se připravuje na to, že prostě začne nabízet AMD, mnozí i vůbec poprvé ve velkém. Dočkáme se také na poli běžných OEM sestav a notebooků. Jak říkám, výrobci už plánuje výroby a začnou dělat objednávky pro následující kvartály v tuto chvíli a jejich zájem o AMD produkty není jen v tom, že skutečně nabízejí zajímavý výkon, ale i o tom, že Intel jim není schopen prakticky nic garantovat.
Intel má stále větší problémy s výrobou. Fakt, že 10nm není a nebude na pořadu dne ani v roce 2019 je už jasné, ovšem Intel nezvládá ani výrobu současných 14nm procesorů. Kvůli AMD je totiž musí dělat stále větší. Místo 4jader dnes musí mít 6jádra, proti 12-16jádrům musí míst až 18 jádra a tak dále. Do mainstreamu nyní chystá 8jádrový čip. Problém je, že čím větší čip je, tím hůře se vyrábí, má horší výtěžnost a předně na ten základní wafer, který je stále stejný a stojí stále stejně, se nyní vejde podstatně méně čipů a ještě méně jich je z něj použitelných. Intel má navíc jasně omezeny kapacity 14nm výroby pokud jde o množství křemíku, který je schopen vyrábět. Ale protože musí dělat větší čipy s horší výtěžností, tak najednou vyrábí méně procesorů. A nedokáže tak garantovat dodávky v takovém množství, jako dříve. Proto výrobci chtě nechtě jdou i za AMD. Aktuálně se mluví o tom, že Intel dokonce oprašuje 22nm výrobní kapacity. Některé čipy pro čipsety totiž místo 14nm bude dělat jen 22nm. Prostě aby ušetřil 14nm kapacity.
Jak někteří celkem trefně připomínají, Intel by na tom byl lépe, kdyby se prakticky každému nesnažil vnutit a prodat svou integrovanou grafiku, která je součástí většiny procesorů Intel, ačkoliv ji velká část uživatelů nakonec nikdy nepoužívá. Integrovanou grafiku mají i 6jádrové a brzy 8jádrové COFFEE LAKE procesory pro LGA 1151 a schválně, kolik z nich, bude reálně používáno? Intel tak minimálně třetinu svých 14nm výrobních kapacit plýtvá zbytečně a teď se mu to neplánovaně vrací. Samozřejmě stejně to odnese zákazník, který za to chtě nechtě musí zaplatit. Navíc s tím, jak Intel vyrábí stále méně čipů protože je musí dělat větší při stále stejných kapacitách výroby, některé modely je těžší sehnat a tak zdražují. Takže se nebojte, za problémy Intelu stejně zaplatíte vy jako zákazníci …
No a aby toho nebylo málo, pokračující záplatování děravých procesorů Intel a jejich širokého spektra zranitelností pokračuje a opět přináší další problémy. Jedna z aktuálních záplat Windows 10 pro jednu z moha verzí SPECTRE, kterou udělal Intel s Microsoftem, totiž deaktivuje možnost taktování některých Intel procesorů. Konkrétně Broadwell-E. Je to ale jen další z mnoha a mnoha problémů, které záplatování děravých Intel procesorů přináší. Poklesy výkonu, nestabilita systémů atd. budou dále pokračovat, protože se nachází stále nové a nové způsoby jak těch chyb a děr využít a Intel není schopen ty díry opravit, protože to vyžaduje kompletní předělání architektury. A toho se dočkáme až nejdříve s 10nm výrobou a generací nejdříve během roku 2020.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|