Bohužel většina modelů dostane ten mizernější. Ten hezčí a lepší je jen pro 65W Core i9.
Spoustu let byly BOX chladiče procesorů terčem oprávněného posměchu. Jak ty od Intelu, tak ty od AMD. Sice chladily, ale byly velmi hlučné a tepoty za to nic moc. Ovšem podle výrobců prostě splňovaly nutná minima. Až AMD před několika lety všechny překvapilo, když vydalo pro RYZEN procesory zcela nové BOX chladiče WRAITH. Speciálně ty vyšší varianty Wraith Max a následně vylepšená verze PRISM jsou tak dobré, že prakticky neexistoval důvod kupovat jakýkoliv jiných chladič na ten RYZEN CPU, pokud jste jo nechtěli vodu.
A díky vysoké efektivitě procesorů AMD RYZEN, nebyly (a nejsou) ani levnější a jednodušší Wraith Stealth a SPIRE u nižších edic vůbec špatné. Dokáží totiž chladit všechny procesory ke kterým se dávají tiše a na rozumné teploty. Což byla opravdu šokující změna stavu věcí, proti tomu, na co jsme všichni byli zvyklí od starých BOX chladičů. A tak mizerné BOX chladiče zůstaly už jen doménou Intelu. Bohužel AMD postupně přestalo ty lepší Wraith chladiče přidávat. K žádnému současnému RYZEN 5000 procesoru ten pěkný Wraith PRISM už nedostanete. Nedostanete k nim vlastně žádný, pouze modely 5600X a 5000G mají ten malý a jednoduchý Wraith Stealth, protože prostě stačí. Samozřejmě ten celkem luxusní Wraith PRISM s heatpipe a RGB byl trnem v oku výrobcům chladičů, kteří si oprávněně ztěžovali, že jim AMD kazí kšefty, protože spousta lidí prostě nemá důvod ten box zadarmo nahrazovat. Pro AMD to také nebyla úplně malá investice, když vzhledem ke kvalitě a zpracování stál ten chladič určitě pár desítek dolarů, a AMD ho dávalo „zadarmo“. Řada recenzí a testerů to navíc nezohledňovala náležitým způsobem. Mnozí porovnávaly procesory Intel a AMD a jejich ceny, aniž by k Intelu připočítávali náklady na nutné dobré chlazení, které u AMD už bylo v té ceně. AMD tak ve skutečnosti nabízelo výrazně lepší poměr cena/výkon … a prostě nebylo to dostatečně ukazováno.
Takže jak kvůli partnerům, tak kvůli nákladům, AMD prostě přestalo tyhle lepší BOX chladiče k minimálně X sérii procesorů přidávat. Ale protože na běžný trh neuvedla v RYZEN 5000 generaci stále žádné úspornější verze (bez X), které je mývaly přidávané stále, tak prostě nemáme chladiče najednou žádné. Nutno ale říci, že s tím začal už mnohem dříve Intel, který přestal BOX chladiče k výkonnějším „K“ modelům přidávat jako první. Chtělo by se říci, že čistě proto, že jednoduše jeho BOX chladiče nejsou schopny uchladit poslední generace Core i7/i5 procesorů tak, aby boostovaly na ten maximální (často neuváděný boost) a takty, a ukazovaly tedy ten výkon, který Intel potřebuje. Prostě současné Core i7 ani Core i9 nejsou schopny BOX chladiče uchladit, aby neměly přitom výkon o desítky % nižší, než jaký Intel prezentuje. AMD by přitom z našich zkušeností mohlo k RYZEN 9 5900X úplně klidně a k RYZEN 9 5950X také, přidávat ten Wraith PRISM, protože ten je tiše uchladit s plným výkonem prostě dokáže.
Intel ale stále přidává BOX chladiče k těm podstatně slabším, níže taktovaným modelům Core procesorů, kdy bohužel jeho BOX chladič se co do tichosti provozu, nemůže s AMD Wraith konkurencí měřit. Už dříve ale unikly zprávy, že Intel u ALDER LAKE procesorů se konečně na design svých BOXů podíval. Neočekávejte od něj nic tak dobrého, jako jsou AMD Wraith Max/PRISM. A nyní se tyto chladiče ukazují v praxi, protože unikly s některými zatím oficiálně neuvedenými procesory. Intel posílá na trh celkem tři nové verze. RS1 a RM1, které jsou hodně podobné. RS1 je určený pro nové PENTIUM a CELERON modely. O trochu větší RM1 je pak určený pro všechny 65W modely Core i3, Core i5 a Core i7. Pokud si podle fotek říkáte, že Intel konečně zvětšil ten pasiv a udělal větší žebrování, tak vás zklamu.
Vypadá to, že jedinou změnou je ventilátor, který má o něco větší lopatky. Ten pasiv pod tím je prakticky stejný jako dnes, protože ono viditelně zvýšené širší žebrování kolem úrovně ventilátorů, je bohužel u RM1 i RS1 falešné!!! Je to ozdobný plast kryjící ventilátor, nikoliv funkční kovová část pasivu.
Nicméně Intel má ještě větší BOX chladič označený jako RH1. U něj už ono zvýšené žebrování je hliníkové a součástí pasivu pod ním! Ventilátor s většími lopatkami má dokonce modré (nikoliv tedy RGB) podsvícení. Bohužel tento celkem pěkný BOX chladič k těm všem cenově zajímavějším procesorům ALDER LAKE Core i3, i5 a i7-12000 série, nedostanete. Intel jej přikládá pouze u nesmyslných 65W variant Core i9-12000, které prakticky nikdo nekupuje. Speciálně když u ALDER LAKE i9 staženého na 65W, to bude mít dost mizerný výkon jako procesor za ty peníze. Intel nedokáže se stejným TDP (natož tak nízkým) vyrovnat výkon AMD na podobném TDP, a to ani vzdáleně. První zkušenosti s těmi novými BOX chladiči říkají, že ten větší RH1 je určitě mnohem lepší, než starší BOX modely, ale na Wraith od AMD nemá. To prý platí i o těch levnějších, kdy AMD má prostě lepší ventilátory stále a díky efektivnějším procesorům nemají ty jeho chladiče tolik práce s chlazením, takže jsou i tišší než BOX od Intelu, které úplně tiché prostě nejsou.
Intel se tedy opravdu o tolik očekávaného vylepšení BOX chladičů nenadřel, ten jediný trochu zajímavější navíc nebude přidávat k žádnému zajímavému procesoru, u kterého by byla šance, že by to s ním i uživatelé používali. U všech 65W Core i3/i5/i7-12000 bez K, zůstanou jen ty malé s tím hloupým falešným plastovým žebrováním, které má jen působit dojmem, že je to lepší a větší chladič, než jakým skutečně je.
Intel oficiálně uvedené Core i9-12000, Core i7-12000 a Core i5-12000 modely ALDER LAKE bez K spolu s B660 a H610 deskami na CES, konkrétně 5.1.2022.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|