Společnost Intel má velké problémy, prodělává, jeho produkty zaostávají a výroba se nedaří.
Intel potřebuje zemětřesení a hluboké změny na všech levelech. Ale nevypadá to, že by se jich dočkal. Stávající vedení a celá struktura a fungování firmy se totiž nemění. Jedinou změnou je nejviditelnější představitel firmy, tedy pozice CEO, kde se za poslední dobu vystřídalo už několik lidí a výsledky šly od 10 k 5. Pod Patem Gelsingerem, který náhled odešel/byl vyhozen na konci 2024, se firma snažila o přerod k výrobci čipů i pro jiné firmy, tedy nejen produkty samotného Intelu. Ovšem nepodařilo se mu to, jelikož právě ve výrobních technologiích Intel masivně zaostává za TSMC i Samsung. Dokonce ani aktuální generaci CPU a GPU nevyrábí Intel sám, protože by byla nekonkurenceschopná. Nechává si ji vyrábět u konkurenčního TSMC, takže místo toho, aby se Intel stal výrobcem pro ostatní, sám musel jít vyrábět vlastní produkty ke konkurenci. To se těžko dá vydávat za úspěch a cestu správným směrem …
Firma ovšem neplní dlouhodobé plány a cíle v žádné oblasti už celé roky. Technologicky i výkonem dnes dokonce jasně zaostává i za AMD, které ačkoliv nemá vlastní kapacity produkce a ty co u TSMC má, tak zdaleka nedosahují kapacitních možností Intelu, je finančně hodnotnější firmou. Něco, co ještě před pár lety bylo naprosto nepředstavitelné. Je to AMD, kde dnes táhne vývoj x86 procesorů a technologií. Hlavní rozdíl mezi AMD a Intelem je v tom, že AMD má plán, kterého se drží a hlavně jej plní. Intel mění plány a sliby jak ponožky prakticky každý kvartál a ve výsledku neplní nic. Každá nová generace produktů má několik let zpoždění a je navíc ve výsledku horší, než měla být. A situace se zhoršuje. Největší selhání je však na poli té vlastní výroby, kde několikrát Intel v posledních letech sliboval obrat a zlepšení. Ovšem žádný z jeho 7nm či 20A procesů, které podle firmy měly být zázrakem, se nepovedl. Nyní se bojuje o bytí a nebytí s 18A, který chce firma kromě svých CPU a GPU použít a nabídnout také Qualcoom či NVIDIA. Dosavadní zkušenosti nejsou pozitivní, tedy respektive je zde velký rozdíl mezi informacemi, které vypouští Intel sám a mezi tím, co říkají o procesu všichni ostatní. Je zde zkrátka hodně důvodů proč věřit, že ani tentokrát to nebude ono. Ovšem pokud se nepovede ani ten 18A, bude to velký problém, protože nic dalšího Intel už v eminentní záloze nemá. A co na to nový CEO?
- Lip-Bu Tan je specialista na design čipů
Vedení společnosti zvolilo do pozice nového CEO pana Lip-Bu Tana, který dlouhé roky (od 2008) působil ve společnosti Cadence Design Systems. Ta se specializuje na nástroje pro automatizovaný design a optimalizace designu čipů, stejně jako vlastní funkční technologie čipových částí atd. V roce 2023 však odešel do důchodu. Ostatně není to žádný mladík. Je mu už 65 let! Nicméně Lip-Bu Tan není nováčkem v Intelu, působil v dozorčí radě, kdy odešel v srpnu 2024, protože se mu nelíbili některé kroky a rozhodnutí vedení firmy. Sám je zastáncem razantnějších řešení. Nicméně pokud jde o strategii, vypadá to, že Intel bude pokračovat v dosavadním směru, kdy se snaží posílit na poli výrobních technologií a stát se výrobcem i pro jiné firmy a jejich čipy. K tomu ovšem bude potřebovat pořádné a vyladěné moderní technologie.

Je však otázkou, zda v tom nový CEO dokáže nějak významně pomoci. Minimálně v krátkodobém ohledu asi mnoho zlepšit a ovlivnit nedokáže. Nemluvě o tom, že všichni, kteří problémy Intel způsobily, ve firmě stále ve svých pozicích jsou, byť nový CEO ve firmě působil a volal po razantnějších změnách a nelíbilo se mu, že byl ve formě odpor proti nim. Ten navíc zůstal, mám takový pocit, že volba nového CEO je spíše snaha vedení firmy najít dalšího obětního beránka a někoho, kdy by na nějaký čas mohl uklidnit investory.
Celé vedení, celá struktura, celá kultura firmy, nic se nezměnilo. Takže mám velké pochybnosti, že příchod jednoho staršího pána z důchodu, byť odborníka na design a optimalizaci výroby čipů, může vlastně něco zásadně změnit u firmy, kde spousta lidí na důležitých pozicích zjevně nic změnit nechce. Skepse je na místě. Výhled na produktovou nabídku firmy nevypadá zrovna vesele, náklady na údržbu a vývoj výrobních kapacit rostou, Intel to ovšem nedokáže pokrýt příjmy z produktů, které vlastnostmi i výkonem zaostávají za konkurencí. Bez nového lepšího výrobního procesu, který by Intel mohl použít pro výrobu pořádných vlastních konkurenceschopných produktů se nepohne z místa. Ale dokáže to s novým 18A procesem, na který neměl nový CEO žádný vliv? A co stávající vedení firmy, které všechno způsobilo a zůstává na místech? Jakou šanci má nový CEO něco opravdu změnit, byť kvůli tomu, že se současným vedením firmy nesouhlasil její dozorčí radu minulý rok opustil?
Nový CEO představí svůj program a plán v dohledné době. Nicméně nerovnováha ve vedení firmy, kde je většina lidí z prostředí financí, a nikoliv technického směru. Nový CEO to trochu balancuje, ale zdaleka ne tolik. Tak uvidíme …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|