Spolehlivost i bezpečnost procesorů Intel je v poslední době zpochybňována – přímo Intelem.
Intel je dominantním výrobcem nejen počítačových procesorů a díky domu je valná část PC postavena na jeho platformě. Bohužel v poslední době se dozvídáme, že bezpečnost procesorů Intel není kdovíjaká a problémy má i s kvalitou a za obojí si Intel může úplně sám. Ohledně bezpečnosti dnes můžeme zcela objektivně říci, že Intel bohužel není bezpečnou platformou. V polovině loňského roku byly objeveny závažné zranitelnosti SPECTRE a MELTDOWN, kdy zejména druhá jmenovaná je velmi závažná. Intel měl více než půl roku na to věci vyřešit a tento rok došlo ke zveřejnění, což vyústilo v nevídaně obrovskému rozsahu výpadků klíčových systémů po celém světě v důsledku nutných aktualizací. Ty však nejsou schopny vyřešit vše, jednoduše proto, že MELTDOWN je hardwarová chyba, je součástí architektury a Intel sám ji využíval ke zvýšení výkonu v určitých operacích. Jenže jde o bezpečnostní a snadno zneužitelnou díru, která prostě musela být ošetřena. Výsledkem je tak znatelné snížení výkonu v řadě i běžných aplikací a problém navíc přetrvává, jelikož je přímo v čipu samotném a nelze jej tedy nijak odstranit nějakou SW záplatou.
Intel musí vydat kompletně novou architekturu a nové čipy, které však zatím nemá. A tak všechny současné Intel procesory, které si teď můžete koupit, MELTDOWN chybu stále mají a mít vždy budou a bude je vždy ovlivňovat. Záplaty jen dokáží riziko za cenu snížení výkonu v některých oblastech snížit, ale ne zcela odstranit. Bohužel nyní se k tomu všemu přidává ještě problém s kvalitou některých čipů od Intelu.
- ATOM procesory degradují?
Opět jde o hardwarový problém a nutno říci, že opakovaný. Intel opět řeší problém s degradujícím křemíkem. Již před časem u ATOM C2000 procesů měl Intel stejný problém, který spočíval v degradaci čipu při jeho používání a většina čipů po 2-3 letech provozu jednoduše selhala.
Nyní bohužel vychází najevo, že pravděpodobně stejný problém mají i aktuální ATOM procesory na 22 a 14nm. Zatím není znám skutečný rozsah problému, vše se nyní zkoumá, ale degradace Intel procesorů pravděpodobně postupuje. Intel říká, že zatím procesory v praxi neselhávají, ale přiznává, že problém se opakovaně projevil při jeho simulacích a tedy, že o něm u určitých modelů ví (je součástí i oficiálního seznamu chyb a možných problémů). Vypadá to tak, že není otázkou zda, ale spíše kdy začnou mnohé z 22nm a pravděpodobně i aktuálních 14nm ATOM procesorů selhávat v praxi.
Tyto čipy přitom jsou většinou přímo pájené na deskách, takže při jeho selhání jej nelze jen tak vyměnit. Navíc jde o často průmyslová řešení, ale také obrovské množství NAS řešení, tabletů, PC tabletů apod. kde se tyto čipy běžně používají. Asi největší nebezpečí je u systémů a řešení pro automobily, kde by to mohl být i značný bezpečnostní problém. Zatímco u aut a průmyslových řešení bude mít Intel velký zájem řešit problémy svých hlavních zákazníků a zaplatí za to, u běžných spotřebních řešení jako jsou třeba právě tablety a levnější PC, která mají záruku jen 1 – 2 roky obvykle, půjde řešení nejspíše na účet uživatele. Pokud začnou čipy selhávat až v horizontu 2 – 3 let, pak to bude většinou po záruce na daný počítač a tedy případná oprava bude už na váš účet, jako uživatele a je samozřejmě otázkou, zda se vůbec bude smysluplně cenově vyplácet.
Celá záležitost se tak bude ještě prošetřovat, a hlavně stojíme v podstatě časově těsně před tím, kdy by mohly v praxi začít první postižená současná ATOM řešení selhávat ve větším počtu. Je tedy možné, že o situaci ještě hodně uslyšíme. Intel nejspíše chystá řešení v podobě nové revize čipů pro průmyslová řešení, u většiny dotčených systémů zkusí nástup problému a degradaci čipu zpomalit SW změnami, například vypínáním části čipu, když nejsou třeba atd. Každopádně pokud v následujících měsících se začnou hromadit selhávající zařízení s ATOM procesory, pak je jasné v čem je problém. Bohužel musím říci, že se k nám dostává stále větší počet starších „ATOM“ PC tabletů, které již mají problémy s chodem a nemůžeme přijít na to, proč (problém rozhodně není v chlazení, bateriích, ani ostatních komponentách). Tohle by však naše problémy celkem vysvětlovalo. Co je zarážející, že Intel podobný problém s kvalitou a degradací svých čipů již jednou měl a nyní by jej tedy opakuje v ještě větším měřítku?! To snad není ani možný. Takže nestačí že všechny současné prodávané procesory Intel mají neopravitelnou bezpečnostní díru (Meltdown) v architektuře, některé se ještě rychle "ošoupají" a přestanou za čas fungovat úplně? O obojím navíc Intel ví a stále je prodává a hůře, zákazníci stále procesory Intel kupují?!
Situaci nadále sledujeme …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|