Pokud by byla situaci normální, Intel by dávno nesměl své procesory prodávat.
Není pochyb o tom, že procesorový trh jako trhu opravdu nefunguje, a že Intel využívá postavení, které žádný jiný výrobce nemá. A to především toho, že za normálních okolností musí výrobci vadné produkty stahovat z trhu a nesmí je prodávat. Intel nejen že z trhu nic nevztahuje, on vadné produkty dále prodává. A ví tom všichni. Přesto tohle úřady tiše tolerují … zákaz prodeje vadných produktů a stažení těch prodaných, prostě platí jen pro někoho.
O bezpečnosti se u procesorů Intel nedá dnes vůbec hovořit. Pokud vám někdo slibuje u vašeho systému postaveném na Intelu bezpečnost, tak prokazatelně lže. Systém Intelu má díry všude a ve všem. Doslova. Prakticky každý aspekt architektury a výbavy Intel čipů má známé zásadní nedostatky. Většina je tak velkých, že je nelze ani opravit, protože vyžadují prostě zcela novou architekturu a stavbu čipu samotného.
Před časem se hodně řešily zásadní problémy zabezpečení u Intel zejména SPECTRE ale zsáadnější MELTDOWN. A pokud si myslíte, že se vše vyřešilo, a proto se přestalo o tom mluvit, tak opak je pravdou. Neopravilo se nic. Problémů je dnes mnohem více, jsou vážnější a opravy nejsou nebo když jsou tak se nenasazují do praxe, protože by ohrozily výkon a stabilitu systémů s Intel procesory. Prostě se o tom jen přestalo mluvit, protože to všechno přestalo bavit, a neřešilo se nic jiného. Dnes už prostě všichni vědí, že Intel procesory a platformy jsou nezabezpečené a nikdo při smyslech si je také nekoupí – tedy nikdo komu o nějakou bezpečnost jde. Ne že by AMD a ARM byly bez potíží, také je mají, ale ani zdaleka tak zásadní, a především nepohání většinu klíčových systémů jako Intel platforma.
Nicméně nyní se objevil vážnější problém s vážnějším dopadem.
- Intel vypíná TSX instrukce – má to reálný dopad na výkon
Bezpečnostní problémy Intel procesorů s mnoha jejich speciálními instrukcemi nejsou nic nového. Sám Intel například u TSX instrukcí ví o jejich vážné slabině celé roky od jejich představení. Ale až nyní po sérii neúspěšných pokusů to nějak vyřešit a záplatovat, se rozhodl je vypnout u všech čipů. Již dříve je vypnul u HASWELL generace, nyní u všech ostatních.
Aktualizace firmware tak deaktivuje TSX na procesorech architektury SKYLAKE až ICE LAKE, což znamená tedy Core 6000, 7000, 8000, 9000 a 10000 atd. Týká se to běžných Core modelů ale také XEON. Tam je situace nejhorší, protože ty bezpečnostní aktualizace jsou prakticky povinné a s vypnutím TSX dojde k poklesu výkonu. Intel totiž říká, že tyto instrukce přináší v průměru 1,4x vyšší výkon na serverech a 1,3x vyšší výkon v desktopových aplikacích. Samozřejmě některé aplikace budou postiženy více než jiné. Reálný dopad asi bude mnohem nižší, protože jak známe Intel, jeho sliby o vyšším výkonu nejsou tradičně zařazeny do reálného rámce. Když Intel řekne až o 40% vyšší výkon, realita je běžně tak 10%. Možná. Takže v tomto případě je asi dobře, že Intel o přínosech a výkonu svých produktů lže a přehání, realita tak nebude až tak špatná ;).
Opět ale prostě klesne výkon, efektivita a použitelnost Intel systémů, kdy procesory těchto generací je vybavena valná většina PC a serverů z posledních 5-6 let. Samozřejmě pokud aktualizaci nenainstalujete, můžete ten výkon a TSX zachovat, ale pokud ji nainstalujete nebo se vám nainstaluje sama, můžete si tedy všimnout nižšího výkonu, což u těchto systémů nebude zanedbatelné. Není jasné, zda aktualizace bude vyžadovat update BIOSU anebo zda půjde o aktualizaci šířenou prostřednictvím aktualizací OS.
Dopad na výkon dnes už asi nikdo moc měřit nebude – recenze tak jako u posledních problémů zůstanou navždy ukazovat výkon, jaký ty CPU kdysi měly, ne jaký reálně mají. Všechny procesory, kterých se to týká jsou buď už neaktuální, nebo pokud jsou stále prodávány (jako že jsou), tak jsou nezajímavé. Nikdo si dobrovolně dnes Intel platformu nepořídí, pokud nemá na výběr. A ten, kdo ji pořídí, tak bezpečnost svou a svých klientů neřeší ani v nejmenším.
V každém případě pokud jste mysleli, že je bezpečnostním a následně výkonovým problémům Intelu konec, tak ani náhodou. Jen se o nich nemluví, protože to všechny přestalo dávno bavit. Ostatně Intel a jeho produkty také už dlouho nikoho nebaví. Zajímavé na tom je jen fakt, že zatímco prakticky všechny jiné produkty jsou z trhu stahovány třeba i kvůli vadnému balení, prokazatelně funkčně vadné procesory společnosti Intel nejen že se vesele prodávají, ale firma je nemusí ani stahovat a nahrazovat. Prostě krásná ukázka toho, jak pravidla platí jen pro někoho …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|