Společnosti Intel se v poslední době nedaří a problémy přetrvávají. Firma hledá řešení.
Aktuální informace hovoří o tom, že Intel najal Jima Kellera, což je velmi známá osobnost ve světě vývojářů čipů. Stál u úspěšných architektur AMD Athlon64 i nového ZEN, pracoval v řadě dalších společností a od roku 2015 působil v automobilce Tesla. Nyní jej zlanařil Intel.
Jim Keller je přitom jedním z mnoha špičkových odborníků, které Intel v poslední době do procesorové či grafické divize „zakoupil“. Intel má totiž velké problémy s 10nm výrobním procesem a svými architekturami. V současné době totiž už téměř zcela přišel o náskok, který měl a jež se ještě před 2-3 lety jevil jako nedohnatelný. AMD jej však dohnalo na poli výrobních procesů, a dokonce se dá říci, že je ještě o kousek dál. AMD taktéž téměř dohnalo Intel v jednojádrovém výkonu a v IPC a ve všech cenových hladinách pak dnes jasně předehnalo Intel v celkovém multijádrovém výkonu současných procesorů (Intel se vůbec nechytá v poměru cena-výkon a výkonu obecně, kdy třeba proti 16jádrovému ThreadRipper má jen 10jádrový Core i9, proti 8jádrovému RYZEN dokáže nabídnout jen 6jádro atd.). K velké neradosti Intelu však AMD zásadně překonává Intel efektivitou výroby.
AMD totiž vyrábí vlastně jen jeden malý 8jádrový čip a ten používá pro všechny své procesory, včetně až 32 jádrových EPYC modelů, které prostě skládá ze 4 čipů s velmi efektivním spojením. Výsledkem tak je, že AMD dokáže na trh dodat multijádrové čipy, které jsou o desítky % levnější a výrobně efektivnější, než monolitické procesory Intelu se stejným výkonem. A pokud se potvrdí, že AMD plánuje počet jader/vláken ještě navýšit, bude mít Intel už příští rok opravdu velký problém. V současnosti mu stále ještě pomáhá značná setrvačnost zákazníků a nedostatečná optimalizace pro AMD, zejména na serverové poli, jenže mnozí už AMD zkouší, pro AMD se nyní i optimalizuje a zkrátka Intel podle všech ukazatelů začíná znatelněji ztrácet podíl a pozice.
Intel přitom dávno měl být o krok dále. 10nm výroba a architektura procesorů tu měla být už od roku 2016 a 2017. V průmyslovém zákulisí se však stále více mluví o tom, že problémy s 10nm výrobou a architekturou procesorů jsou mnohem větší, než se myslelo a Intel připouštěl. Stále přitom prý nemá výrobu dodělanou a nedokáže ji optimalizovat a průmyslové zdroje udávají, že už téměř nikdo nevěří, že by Intel letos skutečně 10nm procesor na běžný trh vydal a prý už není ani 100% jisté, že rok 2019 půjde podle současného plánu. První generace produktů, které nyní Intel testuje, zdaleka nedosahuje parametrů a výtěžnosti, která by odpovídala očekáváním a plánům. Intel tak prý zoufale hledá řešení a zkouší už doslova cokoliv. Jim Keller je tak určitě člověk, který by mohl Intelu pomoci a někam jej nasměrovat. Tenhle člověk je většinou vždy najímán na specifický úkol a následně se přesouvá do další firmy za jiným úkolem.
U Intelu je práce rozhodně dost a dost. 10nm výroba je asi největší současný problém, protože bez ní nebude nová generace procesorů. Intel navíc potřebuje udělat zásadnější novou architekturu a konstrukci, zejména s ohledem na konstrukci konkurenčních AMD procesorů, tedy přechod z monolitů na složené čipy. Kromě toho Intel musí zapracovat i na propojení s výpočetními schopnostmi GPU, kde mu také ujel vlak, ale na samotné výpočetní výkonné GPU už si z AMD přetáhl Koduriho, spolutvůrce VEGA/NAVI architektury. Intel musí přijít s nějakým opravdu velkým posunem na poli procesorů, protože na klasickou x86 architekturu stále více dotírá sílící ARM. Proslýchá se, že od Intelu uteče v dohledné době Apple a pro část svých počítačů vytvoří vlastní čipy, pravděpodobně právě na ARM architektuře.
Zkrátka a dobře, Intel má hromadu problémů a věcí k řešení, v posledních letech přišel o pozici největšího výrobce čipů na světě, kterým je nyní SAMSUNG. Ztrácí převahu i v mnoha dalších ohledech, a to i vůči AMD, které by v podstatě z finančního hlediska nemělo představovat vůbec konkurenci, natož aby bylo schopno vyvinout procesory srovnatelné s Intel, vzhledem k jeho investicím do vývoje. Intel zjevně hledá pomoc, kde se dá a stále jde o jednu z nejbohatších technologických firem na světě, takže zatím má hromady peněz, a kromě toho také nabízí výzvy. Takže Jim Keller není zase tak překvapivým úlovkem a rozhodně není první ani poslední. Pravdou totiž je, že nejen před Intelem ale přede všemi výrobci čipů stojí problém, kam dál s klasickou křemíkovou technologií. 10nm a 7nm výroba už znamenají obrovské technologické problémy a náklady a brzy se začne už opravdu lámat chleba a někdo bude muset přijít s řešením kam vlastně jít dál …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|