Po stránce produktové nabídky výkonu a technologie procesorů bude AMD vládnout několik let.
Na povrch vyplouvá stále více informací o tom, jak to ve skutečnosti dnes u Intelu vypadá. Tamní marketing už najel plně na režim lhaní a z prezentací a tiskovek pro partnery pravidelně utíkají všichni, kteří mají alespoň trochu přehled o tom, jak si ve skutečnosti procesory Intel proti AMD dnes stojí. To, co tam pracovníci Intelu vykládají, to se nedá poslouchat. V tuto chvíli můžeme také s jistotou říci, že všechny plány a roadmapy, které Intel předvádí, jsou 100% naprosto nereálné a nesplní se. A Intel to ví!
Ano, Intel to ví, všechny roadmapy a všechny sliby co letos dal už neplatí. Společnost už teď zpozdila vydání dalších produktů v příštím roce, ačkoliv ještě nedávno tvrdila opak. Příchod zásadně nových produktů, které by Intel definitivně posunuly z CORE architektury a 14/10nm dál, je pak opravdu hodně hodně daleko a dá se říci, že vývoj všeho je teprve na začátku a výsledek může být jakýkoliv. Nikdo neví, co vlastně skutečně bude.
Realita je, že Intel nebude mít vůbec nic nového, co by mohl proti AMD nasadit na procesorovém trhu, a to minimálně další 2 roky! Zapomeňte na 10nm proces, Intel sice opakovaně lže o tom, že se desktopových 10nm procesorů dočkáme, ale prakticky určitě půjde jen o mobilní verze v NUC počítačích. Klasického desktopu na 10nm se za současné situace nedočkáme, tedy pakliže Intel za 2 roky nezjistí a nepřizná, že se 7nm to dopadne stejně jako s 10nm i 14nm před ním, tedy bude mít několik dalších let zpoždění. Pak Intel nebude mít jinou možnost, než 10nm nasadit ve větším doufaje, že v té době už bude lepší než 14nm, co má teď.
- Co Intel opravdu realisticky chystá na 2020/2021?
Rok 2019 byl pro Intel pohroma, nikoliv finančně zatím, ale hlavně ztratil pozici a dojem skutečného leadera a veškerou důvěryhodnost. Technologicky firma zaostává a je to stále více vidět. Intel nedokáže soupeřit ani s miniaturní firmou jakou je AMD a prohrává s ní produktově ve všech ohledech. AMD má dnes jednoznačně lepší procesory, mnohem výkonnější procesory i lepší platformy. Jediné štěstí Intelu je v tom, že AMD nemá prostě výrobní kapacity, aby dokázalo uspokojit většinu světové poptávky po čipech, tedy převzít většinový podíl Intelu. Na to by potřebovala celou kapacitu 7nm produkce TSMC a tu samozřejmě nikdy nedostane.
Tohle se prostě nezmění. AMD sice dostává stále více kapacit u TSMC, ale při nejlepší vůli to nebude stačit ani na 40% trhu, ačkoliv z hlediska technologií a vlastností produktů by AMD mohlo mít klidně 90%+ trhu dnes (pokud bychom žili ve férovém světě). V dohledných letech ale AMD prostě nebude mít kapacitně na to, soupeřit s Intelem jako rovný s rovným. Proto si Intel klidně může dovolit nabízet technologicky i výkonem nekonkurenceschopné produkty a stále má jistotu většinového podílu na trhu. Nemusí proto jít cenově pod AMD, což si Intel ani nemůže dovolit, protože má mnohem větší náklady než AMD.
Intel se tedy rozhodl prakticky přepustit AMD klasický desktopový trh. Ten je ale velmi malý, nicméně je na něm nejvíce vidět, jak Intel prostě technologicky a vším zaostává a bez masivních slev, tedy situaci v jaké přežívalo AMD s FX procesory, nedokáže Intel nabídnout nic, co by bylo nějak zajímavé. A nevypadá to, že by se na tomhle něco mělo měnit. V roce 2020 a to nejspíše na březnu/dubnu, nás čeká další 14nm generace procesorů.
- 10jádrový „SKYLAKE“ – Core i9-10990K pro LGA 1200 a Z490
Ano, Intel chystá zbrusu novou platformu, novou patici a nové desky. Až na to, že není sebemenší důvod se o ní vůbec zajímat. LGA 1200 patice je jediná nová, takže nekompatibilita se současnými procesory pro LGA 1151 je zaručena a to není přínosem pro nás zákazníky. Procesory samotné zůstanou úplně stejné. Pořád jsou to 14nm SKYLAKE, akorát že Intel nově nacpe dovnitř až 10jader/20vláken místo jen 8 jader u 9900K dnes. Současně je také jisté, že všechny procesory dostanou HT. Tedy Core i3 budou mít 4jádra/8vláken, Core i5 bude mít 6jader/12vláken, Core i7 dostane 8jader/16vlákne a Core i9 nabídnout 10jader/20vláken. Ale IPC bude horší kvůli dalším opravám bezpečnostních děr, takty budou stejné, vlastnosti horší. Samotná Z490 platforma je jen přejmenovaná Z390, nenabídne PCIe 4.0 ani nic, co by dokázalo konkurovat AMD X570 nebo X670 platformám v roce 2020.
A samozřejmě 10jádrový Core i9 bude tragikomedie. Bude stejně výkonný, jakou již existující Core i9 pro X299 platformu, což znamená že není sebemenší šance, aby dokázal jakkoliv konkurovat 12jádrovému RYZEN 9 3900X natož 16jádrovému RYZEN 9 3950X, proti kterým ale bude cenově stát. Bude to žhavé, zastaralé, děravé, žravé a topící monstrum. A to je všechno, co Intel pro desktop příští rok chystá. Mizerné Core i9-10000X procesory pro X299 platformu jsou sice oficiálně oznámeny a vydány, ale dorazí do prodeje nejspíše reálně až během Q1, pokud vůbec, protože ve skutečnosti Intel nechce samozřejmě prodávat výrobně drahé 18jádro za „jen“ 28 tisíc, které by navíc koupil jen blázen, když výkonnější 16jádrový AMD RYZEN 9 3950X je o mnoho levnější, žere polovinu a je pro technicky lepší a mnohem levnější platformu. Ale tak to prostě bude vypadat.
Přinejlepším budou nové Core 10000 procesory pro LGA 1200 platformu o něco málo výkonnější díky aktivnímu HT, oficiálně nejspíše budou o 10% levnější, ale připomínám že už teď se většina levnějších Intel CPU prodává hluboko pod oficiální cenou a stejně je nikdo rozumný nechce. Intel nemá prostě naprosto nic, co by skutečně mohlo s RYZEN 3000 sérii soupeřit a to se AMD vytasí nejpozději v září/říjnu s RYZEN 4000 na 7nm+ ZEN3, který určitě bude realisticky o 15-20% celkově výkonnější než současný RYZEN 3000 napříč celou nabídkou.
A co rok 2021? Stejná písnička. S 10nm procesory Intel pro desktop nepočítejte. Intel se teď pokouší dokonce předělat tu 10nm architekturu tak, aby se dala vyrábět 14nm. To by měly být ROCKET LAKE procesory někdy v roce 2021. Zatím se ale neví, jestli to vůbec bude fungovat. Intel ví, že SKYLAKE architektura je slabší a horší už dnes proti ZEN 2, takže proti ZEN 3 nebude mít sebemenší šanci. Nová 10nm architektura Intelu, kterou již používá u těch pár mobilních CPU, co jsou k vidění, je v IPC lepší. 14nm výroba umožňuje navíc dosažení vyšších taktů. Ale je otázkou, jak moc se podaří vlastnosti 10nm architektury zachovat při 14nm výrobě. Každopádně předělávat 10nm architekturu na 14nm výrobu je zoufalost, ale přesně to je plán Intelu pro rok 2021. Realisticky také nejspíše až v roce 2021 uvidíme na trhu slibované 10nm XEON procesory, u kterých nevadí, že 10nm výroba neumožňuje tak vysoké takty jako 14nm, protože stejně běhají pomaleji. Zato posílení IPC by mohlo být zajímavé. Pořád jde ale o monolitické procesory s obtížnou výrobou. Realisticky nemají proti 7nm EPYC a ThreadRipper sebemenší šanci v žádném ohledu.
Co bude po tom v roce 2022? Jak víte, Intel slibuje 7nm na Q4 2021. Nikdo při smyslech mu samozřejmě nevěří. A i kdyby, tak v překladu to znamená, že zahájí výrobu nějakých miniaturních mobilních ultra úporných čipů, které reálně dorazí na trh o půl roku později. Tedy je jasné, že ani v roce 2022 se 7nm procesorů Intel na trhu reálně nedočkáme. 2023? Možná, a to jen pokud vše půjde dobře – což do teď nešlo, takže neexistuje důvod se domnívat, že najednou půjde.
Realisticky se věci nějak změní až ze zcela novou architekturou a konstrukcí Intel procesorů, které připravuje Jim Keller a jeho team, jež spoluvytvářel ZEN a RYZEN procesory. A to bude nejdříve kolem roku 2024. To je podle mě nejbližší termín, kdy se skutečně můžeme dočkat zásadních novinek a zlepšení. Jsem si prakticky jist, že Intel přejde na výrobu malých čipů a bude je „lepit“ k sobě, tedy stejná konstrukce, kterou dnes úspěšně využívá AMD. To by vyřešilo problémy Intel s kapacitou produkce a umožnilo mu opět výrazně dominovat, protože ty kapacity a továrny prostě nikdo jiný nemá.
- Intel neodepisujte! Věci se mohou rychle změnit kolem roku 2024
Každopádně pokud někdo odepisuje Intel, radím zdrženlivost. Ano, v tuto chvíli je vymalováno. Intel není konkurenceschopný technologicky ani výkonem a vlastnostmi procesorů v desktopu ani v HPC. AMD RYZEN 3000 pro AM4 a ThreadRipper 3000 i EYPC jsou prostě lepší. Ve všem. Na mobilní platformě to je vyrovnanější, ale blížící se RYZEN 4000M Intelu výrazně zatopí. V mnoha ohledech jsou prostě také lepší. Rok 2019 byl pro Intel špatný, ale rok 2020 bude ještě horší. Se ZEN 2 architekturou a generací by Intel dokázal ještě alespoň někde soupeřit, ale se ZEN 3 už to prostě nedokáže. A na tom se nic výrazně nezmění ani v roce 2021, kdy navíc AMD odstartuje ZEN 4 s pravděpodobně výrazným nárůstem velikosti jader + DDR5 atd. Je prakticky vyloučeno, aby Intel dokázal být v dalších 2 letech, jakkoliv konkurenceschopný (na nižší cenu přitom hrát určitě nebude).
Nicméně kolem roku 2024 by se to mohlo změnit Nemyslím si, že Intelu vyjdou plány a realita bude optimistická tak jak ji firma maluje, ale s nějakou lepší a novou architekturou a konstrukcí počítám. I kdyby jen Intel zkopíroval ZEN architekturu a čipletový design, což podle mě přesně dělá a udělá, tak ho to vrátí do konkurenceschopné pozice. A s tou masivní výhodou velikosti výrobních kapacit bude opět dominovat. Samozřejmě AMD nelze podceňovat, podle mě může mít i kolem roku 2024 stále technologický i výkonový náskok, ale v souboji kapacit bude tahat za kratší konec pořád. Rok 2024 je navíc velmi daleko a stát se může cokoliv. Jasné jen je, že následující 2 roky si může AMD užívat pozice skutečného leadera CPU trhu a Intel nemá a nebude mít nic, čím by mohl produktově konkurovat. A bude to hodně těžké pro nás všechny, protože marketing a PR Intelu je už teď v plně panickém módu a neštítí se jakékoliv lži a zoufalosti. Troufám si tedy říci, že uvidíme opravdu hodně ostudných marketingových materiálů. To budou nejzajímavější produkty Intelu na následující dva roky … prezentace a pěkné roadmapy.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|