Dotace, které Intel vyinkasoval od vlády USA znamenají, že nemůže prodat továrny. Firma šetří.
Společnost Intel má velké problémy. Po dekádách, kdy kralovala výrobou čipů a měla nejlepší technologie a masivní kapacity, kdy také byla s přehledem největším výrobcem počítačových čipů, tak firmu dohnalo její špatné řízení, plánování a nesplněné věci.
Intel má sice stále obří výrobní kapacity, problém je, že většina z nich je na technologicky zastaralých procesech, které neobstojí vůči TSMC či dokonce SAMSUNG. Takže dokonce ani sám Intel nevyrábí své nejnovější procesory a GPU ve svých továrnách. Nechává si je vyrábět u konkurenčního TSMC. Což mu ale vlastně podtrhává nohy hned dvakrát.
Intel byl a je sám sobě největším zákazníkem, ovšem když jeho nová generace produktů není vyráběna v jeho továrnách, nemá za sebe náhradu a továrny tak nutně prodělávají. Musí je však nadále živit, současně rozvíjet nové a ještě navrch platit tu drahou výrobu u přímé konkurence. Nikoho tedy jistě nepřekvapí, že Intel jako celek prodělává kalhoty. Jeho továrny vykazují několik miliard dolarů ztrátu každý kvartál. A zlepšení je v nedohlednu. Intel sám jednoduše nemá technologii, kterou by to nějak rychle vyřešil, ačkoliv ji deset let slibuje.
Současně je ale strategickou firmou, zejména pro USA, ale vlastně i pro Evropu. Je to jediný významný velký výrobce složitých pokročilých čipů, který nemá továrny v Asii, kde SAMSUNG i TSMC jsou v přímém ohrožení. Čína vyhrožuje útokem na Taiwan a Severní Korea útokem na tu Jižní. V obou případech by následovala katastrofa, kromě jiného v oblasti technologické výroby, protože svět je na SAMSUNG a zejména TSMC, vyloženě závislý. 99% nejlepších čipů a nejpokročilejších IT produktů, vzniká u TSMC. Většina TOP produktů z oblasti serverů, PC i spotřebních věcí, má dokonce na sobě čipy současně od TSMC i SAMSUNG. A teď si představte, co by se stalo, kdyby si Čína a Sev. Korea řekli, že s ohledem na neochotu USA a EU vojensky zasáhnout, to zkusí stejně jako Russko a zaútočí na své sousedy?
USA i Evropa tedy mají jedinou zálohu, a tou je Intel a jeho zastaralé továrny. Takže i když je to rozhodně neférová podpora, Intel zkrátka drží přímo i nepřímo dotacemi nad vodou. A Intel ty miliardy podpory potřebuje, takže je shrábl. Ovšem měly jasnou smluvní podmínku. Musí ty továrny udržovat a nesmí je prodat! Tedy plán s oddělením nebo odprodejem továren, který v Intelu začal získávat podporu, je zjevně u ledu. Ovšem vládám USA i v Evropě dochází s Intelem trpělivost, protože ten zaostává za slíbenými investicemi a výstavbou nových a pokročilejších závodů. Intel omezuje investice, což se dotklo jak USA, tak zejména Evropy.
V Německu v Magdeburku měla stát zbrusu nová velká továrna za 30 miliard Eur, kdy Německo i EU poskytují významnou část peněz. Intel však již běžící projekt pozastavil. Pro Evropu je to velký problém. TSMC se sice v Evropě také ukáže s novým výrobním závodem v Drážďanech, ale nejnovější technologie budou stále dostupné jen na Taiwanu, kde ty továrny slouží jako obranný val. Jednoduše USA i Evropa mají sakra důvod se starat o bezpečnost Taiwanu, protože jsou na TSMC technologicky a hospodářsky do značné míry závislé, a tedy bezpečnost Taiwanu je bezpečností USA a Evropy. A TSMC a vláda Taiwanu nejsou blbci a tuhle obranou strategii si nepoškodí tím, že by nejnovější technologie a produkci významně přestěhoval do USA nebo Evropy.
Intel je tak jedinou skutečnou zálohou USA i Evropy, ovšem spoléhat na něj se moc nedá. Jeho továrny sice stojí, ale na technologie TSMC nemají a žádný ze současných pokročilých čipů AMD, Apple, NV a dokonce samotného Intelu, nejsou schopny vyrábět. Přesto, kdyby válka s Čínou a Sev. Koreou začala, což se zdá stále více nevyhnutelné, že v dohledných letech začne, budeme rádi, že Intel ty továrny má. Budeme moci bez problémů vyrábět sice starší generace čipů a ne tak pokročilé, ale prostě pro zbrojní a spotřební produkci v USA i Evropě, mít něco budeme. Každopádně to neřeší aktuální problém, který Intel vyrobil sobě i všem okolo, tedy že technologicky zaostává, neplní plány ani sliby a svým vedením dohnal firmu do ztrát. Současně však není prostě možné ho nechat padnout a ty továrny zavřít … speciálně Evropa se však musí začít snažit více.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|