Zajímavý rozhovor s jedním z vedoucích lidí ve vývoji CPU architektur Intelu.
Z mnoha zajímavých informací v rozhovoru například zaznělo, že hlavní designérský team aktuálně pracuje na „pravnoučeti“ LION COVE architektury (Core Ultra 200). Tedy přesněji nástupci nástupce současné generace procesorů ARROW LAKE :). Hlavní informací ale bylo něco jiného.
Jeden z hlavních inženýrů Intelu přiznává, že v minulosti se jako firma dostaly do velkých problémů kvůli tomu, že design čipů byl udělán a optimalizován výhradně pro konkrétní Intel výrobní technologie. Což se ukázalo být smrtící, když ty výrobní technologie nedosahovaly potřebných kvalit, měly zpoždění a jiné problémy. Některé produkty tak kvůli tomu ani nakonec na trh nevyšly. Takže v tuto chvíli prý všechny nové architektury a designy procesorů jsou udělány „univerzálně“, tedy tak, aby se daly vyrábět různými výrobními technologiemi. Nejen různými procesy samotného Intelu, ale především i konkurenčními technologiemi TSMC. Do návrhu a designu čipů/architektur jsou zahrnuta řešení, které umožňují dodatečná přizpůsobení pro ty případné odlišné technologie výroby.
Jinými slovy by se neměla opakovat situace, kdy Intel měl sice novou architekturu CPU, ale nebyl schopen ji uvést v procesorech na trh, protože jeho výrobní proces, pro který vše bylo navrženo, nebyl ani zdaleka v použitelném stavu. Nebo byl ve stavu, že nedosahoval očekávaných vlastností a ve výsledku tak celá generace procesorů stála za houby (pokud vůbec vyšla v plánované podobě). To se Intelu stalo několikrát. Naposledy kvůli tomu musel zrušit uvedení výkonného a roky slibovaného 7nm METEOR LAKE. Ten tak ve výkonných verzích (ani pro desktop), vůbec nedorazil. A inženýr Intelu přiznává, že prostě takhle procesory a architektury navrhovali, přímo pro konkrétní technologii výroby Intelu samotného. Nyní dělají vše jinak, tak aby se ten výsledný čip s tou architekturou, dal vyrábět různými technologiemi. Samozřejmě to znamená mnohem složitější a nákladnější design a mnohem více práce, zejména testování všech možných variant atd. Současně se samozřejmě mohou a budou lišit výkony a vlastnosti výsledného produktu na různých výrobách, ale Intel se snaží, aby prostě jejich teamy fyziků, chemiků a inženýrů zajistily, že na všech těch různých výrobních procesech to bude použitelné a dosahovat co nejlepších výsledků.
Firma se také již neopírá do konkurence a jeho „slepenců“. Sám Intel slepence (tedy čiplety) nabízí a bude nadále nabízet a dělat, protože výkonný monolitický procesor dnes už není efektivní. Jinak celý zajímavý rozhovor najdete zde:
Intel si každopádně zjevně není svou technologií výroby do dalších let vůbec jistý. A ani jeho designérský, team na ni nemůže spoléhat. Protože kdyby byl, určitě by dělal svůj design přímo pro ni, což ostatně byla jeho hlavní výhoda celé roky a mnoho generací. Udělat tu architekturu a celý design čipu tak, že je „univerzální“, je nejen mnohem pracnější, nákladnější ale ve výsledku ani ne tak optimalizované, jako když ji děláte přímo na míru jedné výrobní technologii. Firma však zjevně nemá moc na výběr, protože pokud by vše opět udělala primárně na svou technologii výroby, nemusely by to procesory opět ani vyjít. Jak se už stalo již několikrát v době nedávno minulé. Takže ano, nová univerzální strategie Intelu ohledně designu a návrhu architektur a čipů tak, aby byly vyrobitelné různými technologiemi, nejen těmi od Intelu, je zajímavá a pro Intel zásadní, aby se udržel produktově ve hře, ovšem současně není vlastně optimální, a především vůbec nevzbuzuje důvěru v Intel výrobní technologie. Což je klíčová oblast, kde firma dominovala roky a díky ní měla pozici jakou měla. A potřebuje se co nejrychleji zlepšit a chytit opět půdu pod nohama. V současnosti totiž tahle oblast Intel potápí a jako celek je ve ztrátě. A její obří výrobní kapacity jsou dnes zastaralé a fakticky nevyužitelné a TSMC, dokonce ani SAMSUNGu nedokáže technologicky vůbec konkurovat.
„Potupně“ (pro kdysi největšího výrobce počítačových čipů na světě) tak dokonce současná generace procesorů Intel je vyráběna na Taiwanu u TSMC, takže to vlastně nejsou z hlavní části ani Intel CPU, jako byly všichni jejich předchůdci doposud. A jeden z hlavních inženýrů Intelu potvrzuje, že ani u nadcházejících 2 generací si Intel použitím vlastních výrobních technologií, vlastně není moc jist. To asi není, co by investoři firmy chtěli úplně slyšet. Jediným pozitivem na tom všem vlastně je, že by se nemělo opakovat, aby nová generace procesorů Intel nevyšla, protože spoléhala na výrobní technologii, kterou Intel nedokázal dotáhnout. Nyní tedy nové generace procesorů Intelu vycházet v nějaké podobě budou, ale nemusí být přitom od Intelu. Mohou být opět nuceně vyráběny u konkurenčního TSMC … ostatně bez toho by v současné i blízké době vlastně nemohly vůči procesorům AMD, být ani dost dobře použitelně konkurenceschopné. Speciálně když AMD nyní spolupráci s TSMC prohlubuje a už ohlásilo dokonce dokončení type out 2nm ZEN 6 čipu pro nadcházející generaci výkonných EPYC a RYZEN procesorů pro rok 2026 ….