Vypadá to, že společnost Intel zatím nemá čím konkurovat výkonným procesorům AMD.
Pokud jde o procesorový výkon, už minimálně dva roky není Intel ani alternativou tomu, co dokáže AMD na poli procesorů. Tedy jen pro ty, kteří skutečně znají realitu výkonů a vlastností současných procesorů AMD a Intel a nenakupují jen značku, na jakou jsou zvyklí bez ohledu na realitu toho, co nabízí. Speciálně v serverech a desktopovém high endu, Intel prakticky přestal konkurenceschopně existovat. Alespoň tedy pokud jde o výkon, vlastnosti produktů s ohledem na jejich ceny ve srovnání obou společnosti. Existuje tam jen cenovkami a neuvěřitelnou setrvačností zákazníků, což mu stále stačí na drtivou většinu celkových prodejů. Nicméně realitou je, že pokud dnes postavíte vedle sebe procesory s podobným počtem jader za podobné ceny, AMD je běžně až násobně výkonnější, efektivnější a prostě lepší platforma ve všem a všude. To je pro Intel velmi těžko stravitelné, přeci jen mít nejvýkonnější procesor na trhu bývala jeho parketa.
Jenže od uvedení až 64jádrových serverových EPYC procesorů a následně také desktopových RYZEN ThreadRipper, Intel se jednoduše (k nekonečnému údivu všech) nemůže s AMD měřit, což je stále neuvěřitelné a nikdo si to ještě přes 3-4 lety nedokázal ani představit, že je něco takového vůbec možné. Už 2 roky ale v této „utopistické sci-fi realitě“ žijeme, mnozí máme ty ThreadRipper procesory doma ve svých PC a jsou prostě výkonová kategorie sama pro sebe. I násobně výkonnější než leckteré servery ještě nedávno. AMD s ThradRipper modely tak výrazně odskočilo od konkurence i od mainstreamu, že je zde stále mnoho lidí, kteří nechápou a odmítají skutečnost, že dnes 16jádrový RYZEN 9 5950X pro AM4 je opravdu jen a pouze mainstream, a nic víc. Nic jiného být vedle ThreadRipper prostě nemůže.
Jak velký posun AMD s ThreadRipper udělalo, dokazuje i fakt, že nejvýkonnější desktopový běžně prodávaný a nabízený procesor Intelu, 18jádrový Core i9-10980XE, nestačí dnes ani na ten RYZEN 9 5950X, natož aby konkuroval ThreadRipperům. A to AMD stále ještě neuvedlo jejich nové ZEN 3 verze, tedy ThreadRipper 5000X sérii. Stále máme na trhu ZEN 2 verze, ThreadRipper 3000X. Samozřejmě důvodem je fakt, že AMD má, co by prioritu, serverové EPYC verze, ale ThreadRipper 5000X dorazí. O tom nepochybujte. A podle toho, co jsem zatím viděl, budou mít o více jak 20% vyšší IPC a vyšší výkon na 1 jádro a možná až o téměř třetinu vyšší výkon na celek. To vše při podobné spotřebě a plné kompatibilitě se stávajícími TRX40/TRX80 deskami …
- A co na to Intel? Zatím nic …
Společnost Intel jednoduše v současné době nedisponuje žádnou procesorovou technologií, generací a architekturou, která by dokázala AMD v high endu konkurovat, tedy v oblasti skutečného procesorového výkonu. Jedinou malou nadějí je 10nm SAPPHIRE RAPIDS, zbrusu nová platforma, která má ovšem nemalé potíže s výrobou a efektivitou, navíc ji Intel primárně cílí na servery a potřebuje ji pro neustále odkládané projekty superpočítačů.
Podle aktuálních informací se SAPPHIRE RAPIDS opět o něco odkládá. Původně tyhle procesory měly být na trhu už dávno a v běžném prodeji, ovšem stále nejsou a nebudou ani během první poloviny příštího roku. Intel sice stále v interních plánech uvádí konec Q2 2022, ovšem aktuální zprávy hovoří o tom, že dříve než ke konci Q3 2022, tyhle procesory na trhu prostě nebudou. To znamená od teď ještě celý rok nebude mít Intel nic na serverech, Workstation a high end desktopu, co by skutečně dokázalo konkurovat AMD. A to se zatím ani nemluví o nějaké desktopové X699 platformě, jen o W790, což je vyloženě Workstation záležitost odvozená od serverových variant. Na druhou stranu vzhledem k počtu jader, přítomnosti PCIe 5.0 a obrovském počtu PCIe linek + pravděpodobně 8kanálovému řadiči DDR5 u SAPPHIRE RAPIDS, je celkem pochopitelné proč je to spíše Workstation platforma. Ostatně tou jsou především i ThreadRipper procesory AMD. Tam je to jen lépe rozlišeno, kdy je zde kompromisní a dostupnější vyloženě high end desktopová PC verze postavená na X499 platformě a TRX40 čipsetu. Ta má ty ThreadRipper procesory s „jen“ 64 PCIe 4.0 linkami a „jen“ 4kanálovým řadičem. Vedle té už ale existuje ThreadRipper PRO série procesorů, určená pro TRX80 platformu, což je přímo Workstation varianta odvozena přímo od serverové EPYC platformy. A ta má již dnes plných 8kanálů DDR4 a 128 PCIe 4.0 linek. Ovšem v řadě aplikací je výkon podobný, ne-li mají TRX40 varianty ThreadRipper často výkon o něco vyšší, díky vyšším taktům atd. protože se tady počítá i s vysokým výkonem pro hraní her apod.
10nm SAPPHIRE RAPIDS bude v době svého uvedení (Q3 2022) první nová high end platforma Intelu za dlouhé 4 roky. A první, která bude mít alespoň šanci někde konkurovat ThreadRipperům. I když bude mít asi co dělat už s těmi současnými modely, ať ZEN 2 (RYZEN 3000) nebo ZEN 3 (RYZEN 5000). To je ale stále jen DDR4 a PCIe 4.0 záležitost. Na příští rok ovšem chystá AMD zbrusu novou již 5nm architekturu ZEN 4 a procesory EPYC/ThreadRipper na nich postavené budou také pro zcela nové platformy a patice podporující PCIe 5.0 i DDR5. Intel tedy bude muset udělat obrovský skok ze současné X299 v čele s 18jádrovým Core i9-10980XE, aby současným high end procesorům AMD vůbec stačil, ale ještě větší skok by musel udělat, aby dokázal konkurovat ZEN 4. Ani nejnovější úniky nejsou příliš optimistické. Samozřejmě Intel chce novou platformu vydat před AMD, protože by si mohl připsat prvenství s DDR5 a PCIe 5.0 podporou v high ednu. O což mu ostatně jde i s letošním částečným a dost uspěchaným uvedením ALDER LAKE, kde je jeho podpora PCIe 5.0 neověřitelná (neexistuje žádná PCIe 5.0 grafika ani běžné PCIe 5.0 SSD) a DDR5 samotné budou spíše demonstrací, než aby je ALDER LAKE dokázal, jakkoliv smysluplně využít. A většina LGA 1700 desek pro tyto nové mainstreamové čipy navíc bude mít jen DDR4 sloty.
Intel nicméně chce demonstrovat po minimálně dvou letech, kdy neomluvitelně kulhá za podstatně menším AMD výkonem i technologicky, že stále dokáže technologicky na CPU poli něco zajímavého vytvořit. Takže bez ohledu na připravenost a potíže, potřebuje vydat mainstreamový 10nm ALDER LAKE i high endový 10nm SAPPHIRE RAPIDS dříve než dorazí jejich konkurence v podobě 5nm ZEN 4 architektury od AMD, protože je prakticky jasné, že na tu stačit nebude. Naprosto v ničem. Nicméně speciálně se velkými SAPPHIRE RAPIDS má díky problematické a neefektivní 10nm výrobě velké potíže a jejich nástup se už dlouho odkládá. Odložení až na Q3 příštího roku se tak nějak očekávalo, ale pomalu jde o nejzazší termín, kam to může Intel posunout, protože víme, že AMD na přelomu Q3/Q4 představí ZEN 4 EPYC a RYZEN, a v průběhu Q4 2022 nejpozději v Q1 2023 i RYZEN ThreadRipper ZEN 4.
Každopádně Intel se do high endu, a k nějaké konkurenci vůči AMD tím skutečným procesorovým výkonem, evidentně nevrátí ještě minimálně celý jeden rok. A až se vrátí, jsem si jistý, že AMD bude mít připravenu adekvátní odpověď. Z toho, co jsem zatím slyšel a viděl, jsou ZEN 4 další monumentální generační skok, dost možná vůbec největší v historii ZEN architektur. Intel na 10nm sice bude mít o poznání lepší produkty, než jsou jeho současné 14nm, ale na AMD stačit v mnoha směrech prostě nemohou. Intel potřebuje ten svůj 7nm výrobní proces (který dnes označuje marketingově zavádějícím způsobem jako „Intel 4“), aby dotáhl to, co nabízí AMD s TSMC na 6nm a hlavně 5nm. A není prakticky žádná šance, že nějaké výkonné 7nm Intel procesory uvidíme na trhu dříve, než na přelomu 2023/2024 a to jen pokud všechno půjde hladce bez jakýchkoliv problémů. A to se u Intelu nestalo už dekádu. Bez ohledu na to by měly být i následující roky velmi zajímavé, na poli CPU a pokud se uklidní situace v oblasti výroby GPU, tak i tam :). Alespoň pokud jde o high end. Díky tomu, že AMD, Intel i NVIDIA mají jako prioritu výkonné HPC produkty, dočkáme se i od nich dovozených výkonných CPU a GPU. I když samozřejmě ceny tomu budou odpovídat ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|