Není prostě dost kusů procesorů na výměnu. Nová generace CPU nabírá lehké zpoždění.
Intel sice vydal „opravu“ na to, aby dále nedegradovaly a rychle neselhávaly Core 13000/14000 procesory, nicméně není jasné, jestli to vůbec bude fungovat, protože jádro problému, čili degradace Intel čipů je složitější, než aby to nějaká drobná SW úprava Biosu a regulace vnitřního napětí CPU, dokázala vše skutečně zcela vyřešit. Navíc Intel plně přiznává, že tahle oprava neopraví již z praxe „načaté“ kusy. Ty, které už vykazují známky degradace křemíku, se jednoduše opravit nedají a vydaná SW aktualizace dokáže maximálně lehce zmírnit četnost problémů, ale rozhodně je neodstraní a potíže se budou jen zhoršovat.
Je tak jasné, že zasažena je nejspíše významná část prodaných procesorů Intel Core 13000/14000 série, kdy nejvíce trpí ty s vyšším TDP, které už ve velkém odcházejí. Bohužel sám Intel přiznává, že problém se týká teoreticky všech modelů, včetně těch 65W a jednoduše není možné říci, kolik jich aktuálně již selhává, natož kolik jich ještě selže apod. Co je jasné, že ty, které už selhávají, se prostě nedají opravit a musí být vyměněny za nový kus. Intel přitom výměny dost komplikuje, zejména OEM partneři jsou nešťastní z přístupu a celé situace. Rada samotného Intelu pro všechny v případě jejich odmítnuté reklamace, je zkusit to znovu. Problém však vyvstává i v tom smyslu, že Intel jednoduše některých modelů procesorů nemůže mít fyzicky dost na výměnu. Speciálně Core i9-13900K a 14900K selhávají ve velkém a pochopitelně by v praxi Intel musel vyměnit většinu kusů, co do vydání záplaty vyrobil za nové kusy. A ty samozřejmě v potřebném počtu nemá. Vyrobit by je sice dokázal, ale nemá zájem je vyrábět, protože by to prohloubilo už tak velkou finanční ztrátu, kterou jako firma má. Některé obchody a OEM tak už možnost výměny procesoru ani nenabízí a rovnou vrací zákazníkům peníze. S nimi si pak postižení zákazníci mají pořídit nový CPU, což většina udělá, ale nepřekvapivě už nemá logo Intelu …
- Nová generace Core Ultra 200 musí uspět … dokáže to?
Intel dnes prostě nemá, co místo problematické Core 13000/14000 série procesorů vůbec nabídnout. Alternativou k dnes bezkonkurenčním RYZEN procesorům od AMD, budou až nové Core Ultra 200, jež však budou letos jen v omezeném množství. Kromě toho vyžadují zcela nové desky, všechno bude pochopitelně velmi drahé. A stále není jasné, zda to bude lepší produkt za lepší cenu, než co dnes můžete mít od AMD.
Core Ultra 200 procesory totiž v uniklých testech nevykazují ani zdaleka nárůst výkonu, který by odpovídal tomu multigeneračnímu posunu, který reprezentují. A to jak po stránce architektury, kde skáčeme o tři generace, natož výrobního procesu, kde skáčeme z Intel 10nm na TSMC N3, a konstrukce procesoru samotného, který je tvořen několika kusy čipů, tedy čipletem namísto monolitu. Pokud očekáváte tomu odpovídající posun, tedy 3x vyšší výkon, poloviční spotřebu a rozumnou cenu, budete zklamaní. Naopak v některých případech by mohly mít dokonce nižší výkon, než stávající 14900K, přičemž spotřeba nižší nebude a cena už teprve ne.
Navíc Intel aktuálně opět odložil uvedení novinek. Tentokrát ne výrazně, ale místo nedávno oznámeného 17.10. budou dostupné až od 24.10., přičemž představení všeho má být na samostatné akci 10.10.2024, tedy za měsíc. Bohužel celé to letošní uvedení se týká vlastně jen tří procesorů: Core Ultra 5 245K(F), Core Ultra 7 265K(F) a Core Ultra 9 285K a k nim výhradně dražších nových LGA 1851 Z890 desek. Všechny ostatní procesory nové generace (tedy non K edice) a levnější desky H870 a B860, dorazí až v průběhu 2025. Takže pro velkou část trhu se letos už nic nemění. Navíc AMD ještě proti Intelu nevystartovalo s tím nejlepším pro nově příchozí desktopové RYZEN 9000 procesory. V záloze má totiž ještě minimálně RYZEN 9000X3D a Threadripper 9000 série a to nemusí být jediné překvapení. Výhodou AMD bude hlavně již zavedená a cenově dostupná moderní AM5 platforma i nižší cena procesorů, protože RYZEN 7000 i 9000 jsou tvořeny jen jednoduššími čipy na N6 a N5/4 výrobě, zatímco Intel procesory jsou komplikovanější včetně dražší TSMC produkce a současně Intel produkce.
Intel zkrátka musí jednoznačně současné AMD RYZEN 9000 procesory porazit výkonem a efektivitou, speciálně když si chce za ty procesory účtovat více. Nemluvě o tom, že Core Ultra 200 série tu bude muset vydržet celé dva roky minimálně, protože nástupce byl zrušen, a tak Core Ultra 200 se za rok stanou přejmenováním Core Ultra 300 a budou muset kromě současných ZEN 5 konkurovat i chystaným ZEN 6. Intel tedy musí současné produkty AMD opravdu bezpodmínečně doslova převálcovat a spláchnout v testech a recenzích …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|