Společnost Intel opět mění plány. Opravy chyb procesorů a novinky se odkládají do další dekády.
Intel to ještě oficiálně nepotvrdil, ale z více průmyslových zdrojů uniklo, že je to hotová věc. V minulých týdnech se k nám pak dostaly informace, že Intel, který si najal v poslední době spoustu lidí (včetně spoluautorů AMD RYZEN), zjistil, že jednoduše není schopen původně plánovou verzi 10nm výroby vůbec realizovat. Jednoduše není současnými technickými možnostmi životaschopná. Intel sice dokáže vyrobit nějaké čipy, ale ta výroba má tak mizernou efektivitu (méně než 10%), že to samozřejmě není ekonomicky použitelné.
Intel tak začal od nuly a vyvíjí 10nm výrobu prakticky od začátku s tím, že bude mnohem méně pokročilá, než měl v plánu, a podobá se spíše 12nm než 10nm. Vývoj výrobního procesu ovšem trvá běžně minimálně 5-6 let, Intel to nyní chce prakticky zvládnout za 2 roky s tím, že doufá, že řadu věcí z původně vyvíjené verze procesu bude moci použít. Nyní se ale prý ukazuje, že tak jednoduché to nebude. Intel navíc musí samozřejmě pro nový proces předělat svou architekturu, takže některé plánové generace se nakonec vůbec neobjeví a jiné musí zásadně předělat a upravit. To se týká i ICE LAKE, kterou chtěl Intel začít (původní CANNON LAKE už je zrušena). Kromě změn ve výrobním procesu, musí Intel udělat i zásadní změny ve své CORE architektuře a upravit ji tak, aby odstranil zranitelnosti MELTDOWN, SPECTRE a řadu dalších, které v současných čipech jsou a budou. Jinými slovy, před Intelem je hromada práce. Mluví se o tom, že vedení Intelu dlouho nechtělo nutnost takových změn plánů skutečně akceptovat a ještě loni jelo podle starých plánů. Fakt, že selhalo celé vedení, nejen vyhozený šéf, je asi všem jasný, nicméně současné vedení Intelu si prostě chtělo zachránit zadek a teplá místečka. Nicméně ještě nemají vyhráno.
Aktuálně vše nasvědčuje tomu, že Intel bude muset akcionáře a partnery informovat o další změně plánů, tedy že 10nm výrobu a nové generace CPU prostě nedokáže na trh uvést dříve, jak v průběhu roku 2020 a nikoliv tedy v roce 2019, jak zněl zatím poslední oficiální slib. Situace je o to vážnější, že Intel nedokáže dodat na trh tolik procesorů, jako do loňského roku. 14nm výrobní kapacity má plně vytíženy, a protože musí dělat stále více větších procesorů s horší výtěžností, reálně tak dodává znatelně méně procesorů (mluví se až o desítkách % méně). Vzhledem k tomu, že se aktuálně domlouvají dodávky čipů pro následující kvartály včetně celé první poloviny příštího roku a výrobci PC tak plánují výrobu svých PC, Intel už některým oznámil, že prostě nedostanou tolik čipů, na kolik byli zvyklí. Problémy má už nyní, a tak první, co Intel výrazně omezil, či dokonce utnul, jsou dodávky procesorů pro běžný samostatný prodej:
Už jsme vás o tom informovali, že procesory Intel prakticky zmizely z nabídky obchodů. Většina modelů donedávna běžně dostupných aktuálních modelů, prostě nejen že není, ale prodejci už ani nepočítají s tím, že by se do prodeje vrátily. A těch pár dražších modelů, které dostupné jsou, tak samozřejmě zdražilo vysoko nad mez přijatelnosti. Zjišťoval jsem z dalších zdrojů a kontaktů, zda se situace nějak zlepší, ale nikdo nic takového v tuto chvíli ani nepředpokládá. Nic nenasvědčuje tomu, že by Intel dokázal nějak rapidně navýšit 14nm výrobu, tak aby vykompenzoval nutnost výroby větších procesorů kvůli AMD RYZEN. Že by Intel vyráběl jinde, byla možnost, ale nezdá se být realizovatelná (TSMC varianta prý padla). Intel se snaží zvětšit kapacity výroby i tím, že některé méně podstatné čipy (například čipsety), přesune zpět na 22nm linky. Není ale v možnostech společnosti Intel se stávajícím objemem 14nm kapacit, situaci skutečně nějak zásadně zlepšit. Intel tak už v těchto týdnech obětoval velkou část retail prodejů samostatných procesorů, a přesměroval kapacity dodávek pro své hlavní OEM partnery. A i tak jim nedodá prostě tolik čipů, kolik chtěli.
Výrobci doufali, že se situace zlepší v průběhu příštího roku, nicméně to se nestane. 10nm výroba nenastartuje a Intel navíc bude muset příští rok vyrábět ještě více větších procesorů zejména pro servery, protože 7nm EPYC 2 procesory od AMD budou velmi vážnou hrozbou, a to v oblasti trhu, která je pro Intel nejdůležitější a nejvýnosnější a ztráta pozic zde má zásadní dlouhodobý dopad (AMD o tom může Intelu sáhodlouze vyprávět). V tuto chvíli tak prakticky nikdo nepředpokládá, že by se dostupnost procesorů Intel pro běžné uživatele nějak zlepšila. Procesory budou primárně součástí OEM počítačových sestav, kam budou dodávány nadále za doporučené oficiální ceny, ale s tím, že si budeme moci běžně koupit procesory Intel za ty doporučené ceny samostatně, zejména pokud jde o ty mainstreamové, s tím se budete muset na čas rozloučit.
Ve světle současného vývoje situace tak analytici upravili některé své odhady a nyní věští, že AMD prý dosáhne téměř třetinového podílu na poli x86 procesorů ještě do konce letošního roku a bude získávat ve všech segmentech i dále. V souvislosti s chystaným uvedením Intel Core 9000 „COFFE LAKE REFRESH“ procesorů a Z390 platformy, se nedá čekat, že by se situace nějak zlepšila. Už tak drahé plánované jen tři čipy Core i5-9600K (6/6), Core i7-9700K (8/8) a Core i9-9900K (8/16) budou v obchodech určitě ještě dražší a jejich dostupnost bude minimální. V současnosti, když si otevřete v obchodě nabídku procesorů Intel COFFEE LAKE, tak najdete skladem 3-4 modely za naprosto absurdní ceny a stále tomu odmítám úplně věřit, ale několik zdrojů, se kterými jsem situaci probíral tvrdí, že takhle to bude vypadat prostě dalších mnoho měsíců. Ano, odmítám tomu uvěřit, ale bohužel musím připustit, že je to možné. Pokud by někdo v minulosti řekl, že nastane doba, kdy procesory Intel zmizí z nabídky obchodů, protože Intel nestíhá vyrábět, tak bychom ho rovnou zavřeli do blázince. A ona je to realita, a to ještě nevíte všechno (zjišťuji další podrobnosti, než pustím další informace ven). Je opravdu na místě se obávat, pokud nyní OEM výrobci skočí po AMD (a kolují informace, že někteří velcí OEM výrobci se budou snažit v průběhu 2019 dostat se k těm 30% PC s AMD ve své nabídce), aby ceny procesorů RYZEN také nešly nahoru. Zatím drží a jsou dostupné a ty ceny jsou prostě fantastické, zejména když najednou máte platit za 6jader od Intelu 8 tisíc za Core i5 a neskutečných 14 tisíc za Core i7.
V tuto chvíli tedy doporučuji obrnit se trpělivostí. V současnosti doděláváme testy těch nových CPU, kdy bude zajímavé, jak to nakonec sesumírujeme s ohledem na novou cenovou realitu. Každopádně pokud jste chtěli koupit některých z Core i3/5/7 procesorů Intel za normální cenu, tak v dohledné době máte smůlu. Za ty ceny, za které by se měly prodávat, prostě nebudou a většina z nich se pravděpodobně do běžné nabídky obchodů už ani nevrátí. Minimálně výhledově pro další týdny a měsíce to vypadá, že situace bude spíše horší, než lepší. Doufejme tedy, že AMD plně situace pokryje, zatím to zvládá a v tuto chvíli se tedy výběr procesoru je pro většinu uživatelů asi výrazně zjednodušil …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|