Výrobci základních desek už mají nachystány Z490 desky, Intel má procesory, ale nevydá je.
Na CES se obecně očekávalo, že Intel představí novou sérii svých procesorů, tedy 14nm COMET LAKE v čele s 10jádrovým Core i9-10900K. Celá řada navíc přinese zprovoznění HT v celé sérii, tedy Core i3 bude 4jádra/8vláken a Core i5 budou 6jader/12vláken, což by poměrně měřitelně zlepšilo trochu pozici proti AMD RYZEN. Bohužel tyhle architekturou stále vlastně „14nm SKYLAKE“ procesory vyžadují opět novou patici a tedy desky. A ty už jsou hotové. Což není zase takové překvapení, ono vlastně nejde o nic nového. Prakticky vzato Z490 = Z390 a je usazen na desce, kde jedinou novinkou je patice LGA 1200 místo LGA 1151 a dokonce rozteče a kompatibilita chladičů zůstala. Výrobci desek mají prostě své modely hotové a počítaly s jejich prezentací na CES 2020. Vím to, ty desky jsem viděl :).
Nakonec z toho ale sešlo. Intel se rozhodl Core i9-10900K na CES 2020 neukázat a dokonce posunul datum uvedení. Několik posledních týdnů vše nasvědčovalo tomu, že Z490 a Core i9-10900K dorazí do prodeje koncem února. Aktuálně se hovoří o tom, že nové datum je nastaveno na duben či spíše až květen. A to je hodně velký odklad, zejména pokud jde o produkty, kde není zase nic moc nového a jsou technicky dávno hotové.
Problémy jsou prý dva. V první řadě načasování, protože Intel stále neví, co tuhle Core 10000 sérii nahradí a hlavně kdy. Přes optimistické sliby o 7nm výrobě v roce 2021 je realita, že v roce 2021 se nedočkáme ani 10nm generace mainstreamových procesorů. Intel se zoufale snaží předělat 10nm ICE LAKE architekturu a čipy tak, aby se daly vyrábět 14nm a tohle by tedy mělo v roce 2021 dorazit na trh. Jenže samozřejmě věci nejdou dobře a Intel pořád neví, jestli se mu to vůbec povede. Intel prostě nebyl na současnou situaci vůbec připravený. Takže s vydáním Core 10000 série hodně otálí i proto, že pokud by ji vydal teď, tak hrozí, že hodně dlouho nebude mít nástupce, kdy Intel obvykle vydává novou generaci (ať je nová nebo ne) co jeden rok. A reálně se s nástupcem Core 10000 nepočítá dříve jak v závěru roku 2021, to jsou celé dva roky od teď!
Intel má ale i ryze praktický problém. Který ovšem nepřekvapí vůbec nikoho, kdo má elementární znalost toho, jak fungují současné procesory. Nový Core i9-10900K, žere jako tank! Je to extrémně neefektivní procesor a Intel se snaží ho umírnit. Ale vůbec se mu to nedaří. Což není žádné překvapení, protože přes proklamace Intelu není současný 14nm proces o nic lepší, než ten 14nm proces před 2 lety atd. Žádné 14nm+++++ ve skutečnosti neexistuje, všechno jsou to jen marketingové výmysly Intelu, snažící se zamaskovat, jak na tom opravdu je.
Intel se snaží Core i9-10900K s 10jádry/20vlákny nahnat na 5GHz. Což samozřejmě jde, ale za cenu toho, že efektivitu kompletně spláchnete do záchodu. Intel moc dobře ví, že jeho procesory a jeho 14nm výroba jsou nejefektivnější v rozpětí 3,5 – 4,0GHz, kde je také spousta let držel. Každých 100MHz navíc nad 4GHz totiž znamená exponenciální růst spotřeby a všeho s tím souvisejícího za poměrně zanedbatelného nárůstu výkonu. 5GHz je naprosto neefektivní takt, ten výkon, který na tom taktu Intel procesory mají, jednoduše nestojí za ty trable okolo. Navíc drtivá většina čipů, které Intel vyrobí, tak na těch 5GHz nedokáže stabilně běhat! Takže Intel musí složitě vybírat ty nejkvalitnější čipy a většina procesorů Intel se proto k 5GHz ani nepřibližuje. Jenže magický 5GHz takt je vše, co Intelu proti AMD dnes zůstalo. Ten takt marketingově potřebuje, současně je ale Core i9-10900K mnohem větší čip, náročnější a většina vyrobených čipů nedokáže na tom taktu běhat. A i ty, co to dokáží, tak na to potřebují ohromné množství energie.
Konkrétně kolem 300W! To je hodnota, kterou potvrzují výrobci desek. Ostatně i Intel, který nedávno asi nedopatřením prozradil v jednom marketingovém materiálu, že místo těch směšných 95W, které Intel uvádí už u současného 8jádrového 9900K, je reálně TDP 225W. V případě nového 10900K pak sice Intel uvádí 125W, ale reálně je 250W. A spotřeba je v obou případech ještě vyšší. Navíc 10900K ani tak nezvládá těch 5GHz, a běžně v praxi to boost pouští na 4,8-4,9GHz na všech vlákench, a to nemusí platit ani pro všechny kusy, protože Intel schválně přesné boost takty neuvádí, avíc jeho boost takty mohou vydržet klidně jen pár miliseknud, a cokoliv mezi základním taktem a boostem je v pořádku a bude se to lišit kus od kusu.
Intel se tedy snaží na poslední chvíli s tím ještě něco udělat, ale nemá moc možností. Někteří si řeknou, v čem je problém? Prostě to topí a žere. Nic na co bychom dnes u Intelu nebyly zvyklí. No problém je, že 300W na mainstream je vážně hodně, tím spíše, že by to mělo fungovat na každé Z490/H470/B460 desce a měly by to chladit běžné chladiče. To však bude pro mnoho desek velký problém, obrovská zátěž na kaskády, chlazení desky nemluvě o tom chlazení CPU. A výkon za to? Mizerný! Core i9-10900K nedokáže výkonem překonat ani již běžně dávno prodávaný RYZEN 9 3900X natož 3950X. A to oba mají jen 105W TDP a 3900X je navíc prodáván s BOX chladičem v ceně, co ho bez potíží uchladí.
Celé vydání 14nm COMET LAKE a zbrusu nové platformy Z490 bude pořádná trapárna, pokud Intel nenasadí opravdu hodně nízké ceny, aby to kompenzoval. Protože tahle nová generace CPU není vůbec nová, neexistuje opodstatnění nové patice, a hlavně Z490 nemá ani PCIe 4.0 jako má AMD X570, takže už teď je zastaralá a bude tak významně výkonově ztrácet při použití PCIe 4.0 SSD nebo GPU! A k tomu nové procesory, které budou ještě víc žrát a topit a nárůst výkonu bude nízký a stále budou výrazně zaostávat za AMD RYZEN 3000 sérií. Jediné, co Intel vydáním téhle nové generace ukáže, že ještě zdůrazní, jak moc zaostává ve výkonu, efektivitě a technologii.
Jinými slovy, vydání celé téhle platformy dost možná ani nestojí za to. Nevím, co Intel čekal. Že poruší fyzikální zákony? Prostě monolitické 10jádro na 5GHz vyráběné 14nm v roce 2020, bude v praxi špatný procesor. Možná kdyby to bylo alespoň výkonově na špici, což ale zdaleka nebude. Na celé téhle příšerné nové platformě Intelu tak bude jedinou zajímavou věcí, jak marketing Intelu vysvětlí, že jeho téměř 300W TOP mainstreamový čip zaostává o 50% výkonově za 105W konkurencí AMD RYZEN 3950X … ?! Tohle už ani lhaním nedokáže. Já jsem opravdu na tohle celé zvědav. Nemyslím si, že další odkládání dělá Intelu nějakou službu a bude hůře. ZEN 3 od AMD se kvapem blíží …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|