Je zvláštní jak tak velká společnost nedokáže splnit nic z toho co opakovaně slibuje.
Pokud jste s napětím očekávali, jak Intel konečně odpoví na RYZEN 3000 a také nové RYZEN 5000, tak si zase můžete jít v klidu lehnout. Máme zde pokračování mnohaleté a zjevně stále nekončící ságy o tom, jak 10nm procesory Intel budou určitě na trhu v roce 2016. Máme zde ale skoro rok 2021 a žádný 10nm desktopový ani serverový procesor Intel, na trhu stále není. Každý rok je přitom Intel opakovaně slibuje, že tentokrát už určitě na 100%. Dává jim nová vtipná jména a 10nm výroba už má tolik plusů, že ji Intel nazývá „SUPER“. Pokud jste se někdo vsadil s někým, že tentokrát už Intel neodloží nové procesory a tentokrát konečně už splní, co slíbil, tak gratulujeme k vašemu nezlomnému optimismu. Bohužel vás ale musíme zklamat. Staré sliby už zase neplatí, plány už se zase změnily. Nejtěžší je přitom udržovat přehled o tom, pokolikáté (můj odhad je asi podesáté?).
Smutné na tom je, že přesně tenhle vývoj věcí jsme mnozí předpovídali už před mnoha měsíci na základě tehdy známým faktům kolem vývoje věcí. Intel se sice veřejně dušoval, že tomu tak nebude a balamutí investory každý kvartál, ale všechno v zákulisí hovořilo o tom, že Intel to zase nesplní. Dnes to tedy máme definitivně potvrzené. Původní sliby už zase neplatí, jsou tu ale nové. Po zklamání, kterými jsou mobilní 10nm TIGER LAKE procesory, které nejsou konkurenceschopné ani proti RYZEN 4000 natož proti brzy ohlášeným RYZEN 5000, přichází zprávy o desktopových a serverových novinkách Intelu, kde se nějakých zajímavých procesorů zjevně nedočkáme celé roky.
- Desktopové procesory ROCKET LAKE se opět odkládají!
Tragikomedie s logem Intel v desktopu pokračuje. Ten už desktopovou platformu prakticky ignoruje, protože nedokáže konkurovat AMD téměř nikde a v ničem. Pár dní před představením nové generace 7nm+ ZEN3 procesorů od AMD, které velmi pravděpodobně vyjdou jako RYZEN 5000, se dozvídáme o tom, že plánované Intel Core 11000 „ROCKET LAKE“ procesory, letos nakonec skutečně nedorazí.
Přitom ještě začátkem roku Intel všem sliboval, že 100% letos přijdou. A výrobci desek s nimi hodně počítali, protože Intel nemá pořád dnes už podstatnou PCIe 4.0 podporu. Stávající zastaralé 14nm Core 10000 procesory „COMET LAKE“ v čele s nenažraným ale slabým Core i9-10900K (který ani Intel není schopen vyrábět v dostatečných počtech, tak místo něj dodává o 100MHz pomalejší Core i9-10850K), nepodporují PCIe 4.0. Měly, ale Intel jej nedokázal funkčně rozjet. Napravit tento stav měly právě ROCKET LAKE procesory, které ale dorazí opět s novými čipsety (Z590/H570/B560) a deskami, protože ne všechny Z490/H470/B460 desky dokáží funkčně PCIe 4.0 (není od nich ze strany COMET LAKE požadováno, takže ani nemusí).
ROCKET LAKE mají být „hybridem“, kdy jsou sice stále 14nm, ale už nemají architekturu SKYLAKE. Intel pro ně upravil architekturu ICE LAKE procesorů, jen místo 10nm výroby to předělal zpět na 14nm, protože nemá potřebné 10nm kapacity a 10nm nedokáže jít přes 5GHz, což Intel ale potřebuje, jinak by se k AMD nedokázal přiblížit už ani na dohled. Každopádně ROCKET LAKE mají být poslední generací 14nm procesorů pro LGA1200 platformu a první s podporou PCIe 4.0 ze strany Intelu. Jenže se jich hned tak nedočkáme.
Vzhledem k tomu, že je říjen, už se mnozí divili, že ze strany Intelu v desktopu je stále naprosté ticho. Speciálně když novinky AMD jsou doslova za rohem. O slibovaných ROCKET LAKE procesorech (Core 11000) ovšem ani vidu ani slechu. Už před několika měsíci jsem vás ale varoval, že vývoj není pozitivní. V posledních dnech to konečně přiznal i Intel a změnil své roadmapy. Původně plánované vydání v Q4 tohoto roku se tedy neuskuteční. A nevyjde ani odložené lednové uvedení. Novým optimistickým termínem, o kterém Intel mluví, je vydání na konci března s dostupností procesorů v Q2 2021. Nicméně musím vás varovat, že už teď se v zákulisí objevují zprávy o tom, že ani tohle úplně nevyjde a procesory neuvidíme na trhu dříve, než téměř v polovině roku s realistickým uvedením kolem COMPUTEXu (pokud bude) na přelomu května/června. To už bude ZEN3 (RYZEN 5000) na trhu půl roku.
Navíc je otázkou, zda ROCKET LAKE vůbec něco řeší. Nelze od nich totiž očekávat nějak výrazně lepší výkon. Dokonce TOP model má mít jen 8jader/16vláken proti současnému 10jádrovému/20vláknovému modelu tak bude v řadě aplikací slabší, i když novinka bude mít lepší IPC a výkon na jádro. Prakticky nikdo ani na moment nevěří tomu, že by Intel Core 11000 alias ROCKET LAKE pro LGA 1200, dokázal jakkoliv konkurovat RYZEN 5000 ZEN3 procesorům. Ty přitom AMD představí už 8.10.2020 a hlavně v druhé polovině října uvede na trh v prvních modelech (pravděpodobně 12jádrový RYZEN 9 5900X a 8jádrový RYZEN 7 5800X). AMD přitom v druhé polovině příštího roku, plánuje vylepšené ZEN3. A to téměř jistě pro novou AM5 platformu s DDR5. Intel nadále slibuje 10nm desktopové ALDER LAKE procesory na druhou polovinu příštího roku, nesmyslně kombinující 8velkých a 8 malých CPU jader. Máme ale věřit tomu, že se objeví jen pár měsíců po ROCKET LAKE. Vážně tomu někdo věří?
- Serverové 10nm ICE LAKE-SP procesory se odkládají!
Ale nebojte, ROCKET LAKE nejsou jediné problémové procesory. Intel se ještě nedávno dušoval, že 10nm serverové procesory letos určitě na trh dodá a každý. Jenže se tak nestane. Opět to ale není až takové překvapení, Intel jen všem dlouho lhal, přitom už dávno z průmyslových zdrojů od výrobců serverů unikalo, že 10nm ICE LAKE XEON procesory nejsou ani náhodou ve stavu, aby mohly být prodávány. Obsahují zásadní SW i HW chyby a nedostatky. A 10nm výroba pro ně nefunguje.
No a máme říjen. Intel se stále tváří, jako že je všechno v pohodě, ale 10nm pokračuje být nepřekvapivě fiaskem. Žádné desktopové ani serverové procesory stále nejsou na trhu, a ještě dlouho nebudou. Nedávno bylo oznámeno odložení stavby superpočítače AURORA, protože 10nm výroba Intelu je nepoužitelná a 7nm se také dále odkládá. Nově ale výrobci serverů byli informováni, že letos vážně nedostanou ICE LAKE-SP XEON procesory. A protože s nimi ve velkém počítali pro nabídku v Q4, jelikož se Intel dušoval, že 100% budou, je z toho docela halo v zákulisí. Výrobci přestávají Intelu věřit (kdy osobně se divím, že Intelu ještě vůbec někdo něco věří, nesplnil naprosto nic z toho, co sliboval už nejméně od roku 2016). Zatímco mnoho jiných výrobců věcí kolem počítačů řeší velkou poptávku a nestíhají vyrábět, výrobci serverů naopak nemají, co zajímavého s logy Intel vyrábět. Je bohužel smutnou realitou, že ačkoliv je Intel naprosto nekonkurenceschopný už teď, speciálně na serverech, kdy AMD platforma má mnohem lepší výkon, bezpečnost, funkčnost a efektivitu, a za lepší peníze, 90%+ prodejů v serverech je stále založeno na Intel platformě.
A kdy se ICE LAKE-SP procesorů XEON dočkáme? Podle zpráv jsou odloženy minimálně na konec Q1 2021 s tím, že ani to nemusí být konečná. Ostatně už ze starších zpráv víme, že tyhle procesory mají dost velké problémy 10nm výroba je stále rozbitá a není ani v dostatečných kapacitách. Nenechte se napálit marketingem Intelu kolem 10nm SUPER FineFET+++++++++ atd.
Intel ve skutečnosti stále nevyřešil vůbec nic kolem své výroby a vlastně i vývoje CPU samotných. 10nm SuperFineFET není nic jiného, než zalátaná náhradní verze té náhradní mnohem méně pokročilé 10nm výroby, nic víc. Procesorové architektury nejsou hotové a mají obrovské problémy v mnohem směrech. Speciálně nedosahují ani interních předpokládaných parametrů a plánů. Samotné ROCKET LAKE ani ICE LAKE-SP neřeší vůbec nic. Řešily by leda v roce 2018/2019, ale v roce 2020 natož v roce 2021? Konkurence schopné nejsou ani proti ZEN2, natož proti ZEN3, které začne vycházet už tento rok pro desktop, následovat bude pro servery a mobilní oblast nejpozději začátkem roku 2021. Každopádně o Intel se nebojte. Setrvačnost jeho zákazníků je dechberoucí.
Procesory Intel v současných modelech nejsou dnes už nic jiného, než neomluvitelné plýtvání drahocenným křemíkem a Intel může být rád, že na trhu s procesory opravdu neexistuje skutečná funkční konkurence, pouze zdání že máme na výběr. A je fascinující, že během několika posledních let Intel nevyřešil vůbec nic ze svých potíží. Nicméně současný stav věcí by musel trvat ještě dalších alespoň 5 let, aby to začalo mít skutečný efekt, a na trhu skutečně vznikla konkurence … zatím ale Intel v pohodě prodává vše, co vyrobí. A vyrábí toho hodně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|