Víceméně dle očekávání. Nové procesory Intel a základní desky od Intelu a AMD, dorazí později.
Situace ve výrobě v Číně a ve světě kolem Koronaviru neumožňuje vlastně ani jiný scénář. Technicky vzato by Intel klidně mohl teď papírově vydat Core 10000 procesory pro LGA 1200 platformu a Z490/H470/B460 desky pro ně, ale byl by docela problém dostat to k zákazníkům. Zejména nové desky z Číny. Navíc jsou tu velké zásoby stávajících produktů, které jsou prakticky mrtvé a bez zájmu o ně.
Před pár dny unikla část interní prezentace Intelu, kde se právě píše o datech kolem vydání 10.generace procesorů a platformy pro ně. Intel stanovil předpokládaný konec NDA na rozmezí 13.4. až 26.6., protože prostě neví, kdy se situace uklidní. Aktuálně mohu potvrdit, že v současnosti se počítá s koncem NDA (tedy možností zveřejnit recenze) až na konci května, tedy v předvečer Computexu 2020. Určitě tedy nedorazí nové procesory a desky na trh dříve. Tímto se tak naplňuje ten černější scénář vydání téhle „nové“ platformy. Připomínám, že původně se tyhle procesory měly objevit na lednovém CES.
Na druhou stranu, Intel LGA 1200 platforma a Core 10000 procesory jsou naprosto zbytečný produkt, který nemá šanci na trhu cokoliv změnit a vlastně něco výrazně lepšího do situace přinést. Je to jen další 14nm SKYLAKE a přeznačená Z390 s nekompatibilním socketem pro staré CPU. Známe už i předběžné ceny nových procesorů. A jak jsme se obávali, Intel rozhodně nebude s AMD soupeřit v poměru cena/výkon.
Nový 10 jádrový Core i9-10900K bude totiž stát velmi pravděpodobně minimálně 579 dolarů, tedy 16 tisíc korun vč. DPH. Což je směšné, když výkonově bude stěží stačit AMD RYZEN 9 3900X, který je mnohem úspornější a stojí už teď jen 12 500 korun a má 12jader/24vláken. O moc si nepomůžeme ani proti stávajícími Core i9-9900K, kdy ten se jen přejmenuje na Core i7-10700K (8jader/16vláken) a bude stát minimálně 449 dolarů, tedy cca 12,5 tisíce korun vč. DPH. S výkonem na úrovni stávajícího AMD RYZEN 7 3700X, jež má opět mnohem nižší spotřebu a už teď se prodává za 8 tisíc korun včetně parádního chladiče (Intel je bez chladiče). Intel tedy nepřináší vůbec nic, co by stálo za pozornost. Můžeme tedy říci, že nové procesory Intel budou naprosto nezajímavé a koupí je jen hodně neinformovaná osoba.
Intel to ale ví a počítá s tím. Popravdě nemá ani moc na výběr. Cenově totiž nedokáže s AMD soupeřit, protože RYZEN procesory jsou přes mnohem pokročilejší výrobní proces výrobně levnější a AMD také jede na nižší marže, jen 40-45%, zatímco Intel se drží kolem 60%. Potíž pro Intel je v tom, že za tu vyšší cenu nenabízí naprosto nic, co by tomu odpovídalo. Je mnohem pomalejší, slabší a s mizernou efektivitou navrch s děravou zastaralou architekturou i platformou. Neexistuje jediná oblast, kde by Intel nabízel něco, co by alespoň trochu odpovídalo té ceně, natož existoval důvod, proč si ho místo univerzálně lepšího AMD RYZEN pořídit.
Nezajímavá je celá „nová“ LGA 1200 platforma, která vedle AM4 je zastaralá už teď. A víme na 100%, že do ní žádné lepší procesory, tedy budoucí 10nm natož 7nm, určitě neosadíme. Takže je mrtvá, a ještě ani nevyšla. Celý LGA 1200 je jen plýtvání materiálem a penězi všech zúčastněných. Zato AMD chystá k vydání zajímavý B550 čipset, který bude mít něco, co Intel nedokáže nabídnout ani u high endu.
- AMD B550 dorazí také kolem přelomu května/června
Hlavním důvodem, proč B550 vyrazí na trh až nyní, byly vždy výrobní důvody. Nicméně nejen kvůli Koronaviru. Ten situaci samozřejmě zhoršil. Hlavním důvodem ale je a bylo, že na rozdíl od X570, což je jediný čipset, který vyrábí přímo AMD (a jde vlastně o kus 12nm procesoru RYZEN), tak B550 bude opět vyrábět ASMedia. Stejně jako vyrábí pro AMD čipsety B350/450 a X370/470. Jenže ASMedia prostě dlouho neměla potřebné řešení, tedy cenově dostupnější PCIe 4.0 platformu.
Už je ale hotovo. B550 tak bude mít na rozdíl do B450 spojení čipset s procesorem a také s grafickou kartou právě ve formátu PCIe 4.0. To je významnější, než si někteří myslí. Výrobci grafik totiž dělají nové karty, například Radeon RX 5500 s PCIe 4.0 x8, tedy místo 16 linek má slot jen 8 linek. To je problém a znamená snížení výkonu i u slabších karet, pokud to osadíte do PCIe 3.0 platformy. Nová PCIe 4.0 má totiž s 8linkami stejnou propustnost, jako PCIe 3.0 se 16ti. Z hlediska výroby je ale 8likový slot na GPU levnější a výhodnější. Mainstreamová B550 platforma, která bude mít grafický slot s PCIe 4.0, je tak výrazným zlepšením.
V tuto chvíli ale zatím nevím, jestli PCIe 4.0 bude i alespoň jeden M.2 slot pro SSD. Doufám že ano, ale ruku do ohně za to dávat nebudu. Zatím. Každopádně výrobci desek ani moc nespěchají, B450 mají skvěle zvládnuté a zájem o tyhle desky je stále obrovský. A popravdě je to nejlepší platforma poměrem cena/výkon a možnostmi na trhu. Každopádně na vydání B550 na konci května, jsou připraveni a DDWorld.cz bude mít pro vás určitě recenze :).
AMD také chystá 7nm+ ZEN 3 procesory a jak to s nimi bude, nastíní právě kolem Computexu. V tuto chvíli se jeví velmi pravděpodobné, že dorazí nejdříve v srpnu, nejpozději pak v říjnu. Záležet samozřejmě bude na více věcech, kdy problém není na straně AMD. ZEN 3 jako takové, je hotové. Jedna věc je ale jistá. Intel nebude mít naprosto nic, čím by mohl, jakkoliv konkurovat, i když ještě něco v letošním roce chystá. AMD pak v letošním roce vydá RYZEN 4000 pro AM4, tedy mainstream, a serverové EPYC. High endové ThreadRipper 4000 procesory dorazí až začátkem příštího roku. ZEN 3 bude poslední generací procesorů do stávajících platforem AM4, TRX40 a serverové TR4, tedy s DDR4. Příští rok dorazí 5nm ZEN 4, který už bude pro DDR5 a PCIe 5.0 platformy, očekáváme tak představení AM5, TRX50 a serverové TR5. Vše ale samozřejmě nejdříve až koncem roku 2021. Pro letošek jsou plány jasné …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|