Se zpožděním dorážejí nové ATOMové procesory, co nabízí?
Společnost Intel má 32nm procesory ATOM dávno hotové, jejich uvedení na trh však bránily chybějící certifikace od Microsoftu. Intel totiž nesplnil podmínky pro udělení certifikace podpory DX10.1, o kterou se snažil. Nakonec svou snahu definitivně vzdal, integrované grafiky v nové 32nm platformě ATOM CEDAR TRAIL-M nedokázal k podpoře DX10.1 přemluvit a tak se prostě nekoná. Grafiky tak umí pouze DX9, což znamená, že nemají ani plnohodnotnou certifikaci pro Windows 7, který potřebuje pro všechny funkce AERO alespoň DX10.1, což je asi hlavní věc, kvůli které se Intel snažil o tu podporu, protože pro hry tyto grafiky určitě nejsou.
Se zpožděním tedy přicházejí již 32nm procesory ATOM, které nahrazují již konkurencí překonané 45nm verze. AMD je opravdu těžký soupeř v této kategorii a jeho 40nm platforma APU procesorů BRAZOS, které mají mnohem lepší integrovanou grafiku vč. podpory DX11, si vedou velmi dobře. Navíc je pro AMD vyrábí TSMC, takže jich je i dost. Intel aktuálně určitě předběhne AMD v procesorovém výkonu, což už první testy napověděly.
Zatím byly oficiálně uvedeny N verze, tedy N2600 s 2 jádry/4vlákny s taktem 1,6GHz na CPU a 400MHz na GPU. TDP tohoto CPU je prý pouze 3,5W! Výkonnější N2800 nabízí 1,86GHz a 640MHz, ale TDP je 6,5W, což je pořád dobré. Nutno dodat, že uvedené TDP se vztahuje pouze k CPU. Celou platformu ale tvoří ještě čipset a s ním má TDP první model 5W a druhý 8W, což je ale pořád zlepšení proti 8W u současné N450/455 a 10W u N570. Samotný CPU byl vylepšen ve všech oblastech. Čipset ale zůstal stejný.
N modely nebudou nejrychlejší v řadě ATOM. Chystají se také ještě D modely v čele s D2700 na 2,1GHz (640MHz pro grafiku), která nabídne tedy ještě vyšší výkon, ale s TDP 10W. Všechny tyto modely již budou od ledna konečně v prodeji. Doposud se právě kvůli ovladačům a problémům s certifikací nesměly prodávat. V redakci už ale nyní testujeme jeden pěkný netbook s touto novou platformou, takže test přijde akorát :). Nutno dodat, že Intel již necílí ATOM platformou ani netbooky do vyspělých zemí, kde zájem o tuto platformu prudce klesá, ale na rozvojové trhy, kde je naopak o ní zájem.
PS: A ještě malá informace z jiného soudku. Už několikrát jsme mluvili o procesorech Ivy Bridge, o kterých víte asi vše. Budou to vlastně 22nm Sandy Bridge, budou mít trochu vyšší výkon na stejném taktu, ale asi i vyšší takty. Vše ale za stejnou cenu jako současné modely – tedy vyšší výkon s nižší spotřebou. Vylepšení dozná zejména grafická část. Intel chtěl původně procesory vydat na konci března, ale kvůli oslabené poptávce po PC to trochu odloží a aktuálně to vypadá na start 8.4.2012.
UPS: A ještě perlička na závěr. Nedávno z AMD odešel (či byl odejit) Richard Huddy, který měl na starosti věci kolem grafik u AMD/ATI. Do ní přišel v roce 2002 z NVIDIA. Proč o tom mluvím. Vypadá to, že po něm skočil Intel, což by mělo grafikám Intel a koneckonců i uživatelům tedy prospět.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|