Až dnes Intel oficiálně uvádí novou generaci mobilních i desktopových mainstreamových CPU.
Také se divíte, když recenze už se objevily v pondělí? Na důvod se mě neptejte, taky to nechápu, protože uvedení bylo naplánováno až na CES a 5.1.2011 měl být ten slavný den. Recenze v pondělí sice byly krásné, ale k ničemu, protože až na několik míst v Asii se ty procesory nikde koupit nedaly a u nás se teprve začnou prodávat v nejbližších dnech. Takže dnes je tedy ten správný den, kdy vychází Sandy Bridge.
Víceméně už jsme si všechno řekli a většinu věcí i ukázali, takže teď už jen stručně.
Tím nejdůležitějším pro vás je, že nové SandyBridge procesory nejsou kompatibilní s pouze rok starou platformou P55 a ta není kompatibilní s nimi. Takže se to nesnažte kombinovat. Šlo by to kladivem, ale obávám se, že funkčnost takového systému by nebyla příliš valná a mohlo by to sloužit jako zajímavé zátiší. Zkrátka nové SandyBridge procesory jsou natolik nové, že potřebovali novou patici LGA 1155 a nové jsou i čipsety P67 a H67.
(LGA 1156 procesor vs LGA 1155)
- Názvy Core i3/5/7 zůstávají
Co se příliš nemění, je název procesorů. Pořád je to rodina Core i3/5/7, akorát, že nyní je to řada 2000, kdy ta dvojka značí druhou generaci Core i. Jakých modelů a kdy, se dočkáme, to jsme si pro desktop i mobilní platformu prozradili v minulém článku.
(Dekstop)
(mobilní segment)
- Schopná Integrovaná grafika v procesoru
Že, to není novinka? Integrovaná grafika v CPU novinka už skutečně dávno není, ale způsob, jakým je to teď udělané, nový je. Grafika už není 45nm čip vedle 32nm čipu, ale je součástí 32nm čipu přímo. Navíc Intel GMA grafiky, to byla funkčně vždy trochu tragédie a v podstatě to nic moc více, než zobrazit text na monitor neumělo. Nová generace Integrovaných grafik Intel však už umí mnohem více. Dokonce umí i zpracovávat video, což zatím byla doména jen grafiky AMD a NVIDIA. Prostě konečně je to všeobecně použitelná grafika, která bude mnoha uživatelům skutečně stačit a vyhovovat.
Bohužel existují dva typy této nové grafiky. HD 2000 a HD 3000, které se liší dosti podstatně, protože HD 2000 má jen polovinu jednotek a nižší frekvence než HD 3000. Na mobilní platformě vám to může být celkem jedno, tam mají HD 3000 grafiku všechny zatím uváděné procesory. Na desktopu ale z nějakého prapodivného důvodu mají HD 3000 grafiku jen nejdražší čtyřjádrový Core i5 a Core i7 modely, které jsou navíc odemčeny pro OC. Všechny ostatní desktopové modely disponují HD 2000 grafikou, což je opravdu divné, protože procesor za 5000-7000 si nikdo nekupuje, aby ho používal v PC s integrovanou grafikou, zatímco ty slabší a levnější část uživatelů ano. Nicméně tak jako tak, je HD 3000 po stránce výkonu a hlavně použitelnosti a funkčnosti velký posun.
(Clarkdale - 32nm DualCore + 45nm GMA vs SandyBridge - 32nm QuadCore i s GMA)
Už jsme si také povídali o tom, jak je to s taktováním procesorů. Za určitých podmínek je možné nové procesory taktovat stejně, jako doposud. Potřebujete k tomu ale model s označením K, což jsou bohužel jen ty nejdražší v každé řadě. Běžné procesory si moc nenatetujete, i když za určitých okolností a nastavení jsou i výkonnější než ty K edice. Souvisí to s funkcí Turbo 2.0, která je nově předělaná a za jistých podmínek umí nové desktopové i mobilní CPU zvýšit frekvenci jader až nad TDP a udržet ji po kratší nebo delší dobu v závislosti na chlazení. Hranice toho si navíc můžete ovlivnit a jsou pro to volby v BIOSu desky.
Z minulého článku vlastně už všechno víte, takže dnes tedy jen krátce k oficiálnímu uvedení. Hlavní novinkou nových procesorů jsou 32nm čtyřjádra s integrovanou grafikou, což je něco, co jsme u starších 32nm modelů neměli. Nárůst výkonu a snížení spotřeby je tedy jasný. Intel navíc procesory optimalizoval a vybavil novými instrukcemi, takže v mnoha oblastech se dostaví hodně zajímavý několikanásobný nárůst výkon, proti starším modelům. Integrované grafiky Intel jsou velkým posunem a pro většinu běžných uživatelů by měli dostačovat, jako takové ale stále mají co zlepšovat, přeci jen mají jen podporu DX10.1 a jako takové je nelze pro výpočty používat, pokud ji nemáte jako primární zobrazovač, což je trochu háček.
Celkově ale těžko hledat něco lepšího na mobilní i desktopové platformě. Intel má 32nm výrobu už vyzkoušenou a bohužel konkurence ještě nevedla na trh ani první 32nm generaci, takže v tuto chvíli můžeme bezpečně říci, že nové SandyBridge procesory jsou po všech stránkách bezkonkurenční. Spolu s novými procesory dorazily i potřebné nové desky s P67 a H67, a s těmi vás budeme postupně seznamovat v recenzích a začneme už velmi brzy. Stejně tak se brzy podíváme na test prvního notebooku s těmito novými procesory. Obzvlášť zvědaví jsme právě na 32nm QuadCore, která jsou velkým posunem proti 45nm QuadCore. Dnes tedy už oficiálně, Sandy bridge jsou zde a můžeme pomalu začít odpočítávat měsíce do nástupu IvyBridge.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|