Intel oficiálně zveřejnil plány: Vypadají optimisticky, ale spíše potvrdil spekulace, že moc nemá. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 09 květen 2019
altVe snaze uklidnit investory a veřejnost, Intel přichází s oficiálními plány pro následující roky.

 

 

 

 

Nedávno unikly roadmapy s produkty, které chystá Intel. Fakt, že je nikdy nevyvrátil ale ani nepotvrdil, brali mnozí jako potvrzení, že s 10nm produkty to nevypadá ani trochu růžově. Aktuálně Intel vydává tedy vlastní sérii prezentací, kterou předložil i investorům, aby v situaci udělal jasno. Prakticky však potvrzuje předchozí úniky a všechny spekulace. Jen se snaží všechno hezky zaobalit.

Výrazně i manipuluje a zkresluje realitu a grafy zejména se 14nm výrobou, kde neustále přidává další ++++ aby vykazoval činnost, a maluje v grafu konec 14nm výroby na konec minulého roku a letošní rok bude už o 10nm. Jak víme, není to ani trochu pravda. Přiznal ale, že jeho původní plán s 10nm v roce 2016 zcela selhal.

Nyní tedy předkládá investorům a veřejnosti nový plán, podle kterého se 10nm dočkáme už letos, 10nm+ příští rok a pak ještě 10nm++ v roce 2021, kdy však už Intel nasadí ten 7nm EUV proces, následovaný 7nm+ a 7nm++ do roku 2023.

Intel přiznává rozšíření 14nm kapacit, které mají soupeřit s 10nm konkurence, nasazení 10nm výroby pro letošní a příští rok, kdy prý dokáže konkurovat 7nm konkurence a současně připravuje a zrychluje vývoj 7nm pro produkty od roku 2021, kdy 7nm Intelu má konkurovat 5nm TSMC apod.

Intel také přiznává, že jeho současná monolitická CPU nejsou z hlediska produkce efektivní a plánuje přejít na multi-čipové procesory, tedy podobnou konstrukci, kterou ho dnes školí AMD. Zatím u serverových produktů.

V souvislosti se 7nm výrobou pak Intel nehovoří jako první o procesorech, ale jeho GPU Xe pro rok 2021.

  • A teď jaká je a bude realita reálných produktů na trhu

Intel se snažil plány vykreslit opravdu maximálně optimisticky. Přičemž slíbil 10nm procesory (mobilní ultra úsporné 15W Ice lake) na tento rok, dokonce s dodávkami „už“ v červnu, a příští rok dokonce serverové. Nicméně realita je o poznání méně optimistická. Intel se snažil hodně natáhnout realitu, ale některé věci prostě okecat nemohl. A tak v dalších částech prezentace, kterou se moc nechlubí, jsou i hospodářské výhledy na stagnující další roky a tam to zdaleka tak optimistické není, konkurence evidentně bude Intel trápit více a na nějaký zásadní přínos 10nm či 7nm produktů to vůbec nevypadá, a sám Intel od nich moc neočekává. A není se co divit.

Realitou totiž je, že 14nm, který Intel v grafech pro investory krásně „jako“ ukončil v roce 2018, bude nadále pokračovat a na něm drtivá většina jeho produktů. Intel takticky pomlčel, že na 14nm chystá další refresh stávajících procesorů pro desktop, mobilní CPU s servery na pro příští rok (mimochodem s novou paticí a tedy deskami) a ještě minimálně jeden 14nm refresh pro rok 2021! Tedy 10nm není vůbec na pořadu dne. Ani být nemůže, protože Intel velkou část plánovaných 10nm kapacit předělává zpět na 14nm. Pokud by měl 10nm nahradit 14nm, musel by Intel už teď v tuto chvíli mít předělánu většinu kapacit 14nm na 10nm, ale to nemá, a naopak se vrací zpět ke 14nm. Současně musí připravovat ten 7nm proces, takže některé 10nm továrny jsou/budou předělávány na 7nm, kdy je mimochodem i z uvedeného plánu jasné, že se potvrzuje naše spekulace, že Intel to s 10nm už prakticky vzdal a soustředí se na 7nm. Což je samozřejmě logické a správné.  

Intel sice přislíbil 10nm procesory, ale v roadmapách a plánech výrobců počítačů figurují jen 2 až 4 jádrové mobilní Ice Lake a to je všechno. Nyní Intel hlásí i 10nm serverové čipy pro příští rok, ale bez podrobností, kdy je však prakticky jasné, že nemůže jít vzhledem k minimálním kapacitám a stavu 10nm výroby o nějaké výrazné produkty. Pravděpodobně půjde o první pokus Intelu se složenými čipy, tedy malé 10nm jádra poskládaná do jednoho pouzdra po vzoru AMD. To je ale jen můj odhad. Ani slovo nepadlo o 10nm pro desktop a výkonné CPU. Intel ale údajně stále plánuje 10nm GPU nové generace pro rok 2020 i pro běžné uživatele, nicméně se 7nm chce vyrábět další GPU v roce 2021.

Připomeňme, že podobných optimistických plánů měl Intel opravdu hodně v minulosti a víme, jak to všechno dopadlo. Investoři tak nejsou zrovna skálopevně přesvědčeni, že Intel své plány tentokrát splní. Pohádky o 10nm procesorech slyšíme dlouho a pokud z toho opět bude letos jen pár ultra mobilních kousků, stěží to někoho přesvědčí, když konkurence už je na 7nm Ostatně ani plán Intelu s rychlým přechodem na 7nm nebudí ohledně 10nm prakticky žádnou důvěru. A otázkou je, zda 7nm nebude dalším 10nm. Navíc 2021 bude opět znamenat určitě jen nějaké předvýroby a realistické nasazení na produkty spíše 2022 až 2023 a to postupné, kdy 14nm bude stále i v těchto letech přítomné v nabídce Intelu (téměř jistě hlavně v desktopu a tedy produktech, které nás zajímavá hlavně). Jinými slovy, původní spekulace naprosto do puntíku platí, stejně tak se ukazují realistické ty uniklé roadmapy výrobců PC a Intel to svou prezentací příliš neuklidnil. Jediná zajímavá věc od Intelu, na kterou jsem zvědav, jsou ta GPU Xe, jinak 10nm CPU určitě nepřekonají 14nm a o 7nm CPU nechci ani spekulovat, protože to je evidentně daleká budoucnost.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bílý font 2019-05-09 15:26:48

A nemá třeba za tím + bílým fontem čísla? Třeba 10+4=14, 7+4+3=14
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-09 15:35:22
avatar
Za tiskové chyby se neručí
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-10 06:12:01
avatar
Dúfam že sa Intel bude aj naďalej snažiť o zvyšovanie frekvencie, keďže sa už dlho motáme okolo 5GHz. Chcelo by to pokoriť ďalšiu métu 6GHz, dúfam že sa im to so 10nm podarí.
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-10 08:36:47

S kremíkom je to problematické, tam narazili na fyzikálne limity daného materiálu, pričom atóm kremíka má 0.2nm a na vytvorenie tranzistora ich potrebuješ niekoľko. Nehovoriac o kvantových javoch, ktoré majú pri takom rozmere úplne iný percentuálny vplyv.

A bohužiaľ, čistá matematika hovorí, že rovnaké množstvo práce, aké spravíš na jednom jadre pri frekvencii 6GHz spravíš na 2 jadrách pri frekvencii 3Ghz, 4 jadrách ti stačí 1,5 GHz a pod. Hovorí sa tomu paralelizácia. Niektoré veci paralelizovať nemožno, tam frekvencia bude hrať vždy prím. Ale tam, kde to možné je, tak platí "viac jadier, viac Adidas".

Druhý problém je v samotnej inteláckej architektúre. Tá má 10 rokov, bola stavaná na max. 6 jadier s dvoma virtuálnymi vláknami pri zachovaní efektivity - a navyše je to monolitická stavba čipu, teda ak pri výrobe dôjde ku kazu (a to sa stáva, pomer bezchybných k celkovým sa nazýva "výťažnosť"), tak je celý veľký čip na odpis. A pri stavbe 8, 10, 12-jadier je tá výťažnosť z logiky veci horšia než pri 4-jadrách.

AMD zvolilo tzv. NUMA architektúru, svoje čipy "lepí" zo 4-jadrových blokov - a ak dôjde pri výrobe jedného bloku k chybe, tak ho proste nahradia bezchybným blokom. Výťažnosť je teda oveľa vyššia a ich výroba je efektívnejšia - čo im umožňuje minimalizovať straty pri výrobe a teda pri zachovaní zisku ísť s cenami nižšie - a zároveň nemajú problém vyskladať 8-jadrá, 16-jadrá, dokonca 32-jadrá - čo je teda aktuálne mimo výrobných možností Intelu.

Čo týmto chcem teda povedať? Aj keby Intel dokázal s 10nm pokoriť 6 GHz, tak reálne to nebudú veľké čipy - tie totiž nedokáže uchladiť ani vodou - ale nejaké maximálne 4 jadro. A ako som písal o odstavec vyššie, tak kvôli paralelizácii by ho v niektorých procesoch tromflo aj 8 jadro idúce na frekvencii 3 GHz (čo je Ryzen R7 1800 napr.).

Intel teda potrebuje zbrusu novú architektúru, eventuálne úplne nové materiály, aby mohol vôbec na 6 GHz dosiahnuť. To je hudbou vzdialenej budúcnosti, medzitým sa aj software prispôsobí, aby dokázal využiť viacej jadier a nelipol na frekvencii.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-10 11:08:37

"na jednom jadre pri frekvencii 6GHz spravíš na 4 jadrách ti stačí 1,5 GHz"
Odkaz Matematicky je to spíš 6 jader na 1,5 GHz.
Navíc to musí někdo navíc parelizovat (řídit rozdělení a synchronizaci práce).
Phantomiux [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-10 15:06:27

Moja chyba, moc som to zjednodusil a akosi som odignoroval Amdahlov zakon. Ale inak suhlasim, toto je aj osud privelkych firiem, kde 10-nasobenie poctu ludi znamena len mozno 2-nasobny narast vykonu - lebo hromadu casu a ludi spotrebuju koordinacne mitingy a podobne zalezitosti...

Tak ci onak som chcel povedat tolko, ze AMD otvorilo nove moznosti programatorom a mozeme sa tesit na postupne optimalizovanie na 6 a viac jadier. Samozrejme, ak raz nieco paralelizovat nejde, tak s tym proste nepohneme...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1636x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1811x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1