Historie má tendenci se opakovat. A tak Intel zopakuje situaci Pentium 4 vs Athlon 64.
Společnost Intel měla aktuálně „Tech Tour“ akci v Izraeli, kde má jedny ze svých hlavních výrobních závodů. A představovala novinky, přičemž hlavním důvodem je především uklidňění investorů, kdy se Intel k nemalému šoku všech dostal minulý kvartál do ztráty a finančně neobvykle ponurá situace a problémy, budou ještě pokračovat a zvětšovat se. Intel chtěl tak uklidnit, že má vše pod kontrolou. Nebo alespoň vytvořit zdání, že tomu tak je …
Nicméně moc se mu to nedaří, protože přes usmívající se zástupce firmy a pozitivně laděné informace vyplynulo, že řada dalších produktů firmy bude mít zpoždění a nedosahuje zkrátka toho, co by mělo. Jinými slovy, je stále obrovský diametrální rozdíl mezi tím, co Intel ukazuje v prezentacích a růžovými sliby, a mezi skutečnou realitou jeho produktů na trhu. například klíčový HEDT/Serverový 10nm Sapphire Rapids byl opět odložen, ještě zásadnější Meteor Lake je také poněkud ve vzduchoprázdnu, GPU firma raději přestává mluvit úplně atd.
Nicméně to není až takovým překvapením, asi nejzajímavějším momentem bylo ohlášení, že nová řada procesorů Core 13000, která vychází z Core 12000 a využívá stejnou CPU architekturu, jen fyzicky rozšířenou na stejné 10nm výrobě, bude obsahovat první 6GHz procesor na běžném trhu! Tím určitě nebude Core i9-13900K, který už je hotový a tak vysoký maximální boost nemá, ale nějaký ten výběrový PR produkt ala Core i9-13900KS, by příští rok těch 6GHz mít mohl. Samozřejmě počet čipů, které tak vysoký takt zvládnou bude extrémně limitovaný, jde prostě o další model CPU od Intleu, který nebude na trhu reálně existovat, ale bude dělat dojem v recenzích a testech, a to doslova za každou cenu. Okamžitě se tak všem vybavuje situace z minulosti:
- Pentium 4 vs Athlon 64 znovu?!
Uvádět na trh 10nm monolitický procesor s taktem 6GHz je čiré zoufalství ze strany Intelu. Je absolutně jasné, že půjde o takt jen na jádru/dvou v maximálním boostu s TDP posunutým na 400W a požadavkem Ultra high end vodního chlazením minimálně – nebo spíše Intel rovnou vytáhne mrazící chlazení zase. Prostě jen hezké marketingové číslo taktu, bez reálného praktického významu a přínosu, natož smysluplnosti v současnosti. Jenže Intel nic jiného nemá.
Se svým monolitickým čipem se zjevně zastaralou neefektivní konstrukcí, stojí proti mnohem efektivnější pokročilejší čipletové konstrukci AMD. Je to velmi podobné situaci Pentium 4 vs Athlon 64. Tedy přesněji řečeno, je to samozřejmě mnohem horší pro Intel dnes, protože AMD má objektivně navrch prostě lepší platformu dnes jako celek, včetně GPU, což kdysi nemělo. Ale podobnosti tehdejší situace obou procesorů zde jsou nepřehlédnutelné.
- Intel Raptor Lake musí konkurovat RYZEN 7000X
ale také RYZEN 7000X3D
Asi někteří víte, proč Intel poněkud panikaří. AMD již plně odhalilo RYZEN 7000X procesory, které jsou postaveny na 5nm + 6nm čipletech a nové ZEN 4 architektuře pro zcela novou AM5 platformu. A jsou mnohem, ale mnohem lepší, než se čekalo. Přes fakt, že zatím nepřináší vyšší počet jader ani vláken a zůstávají u tradičních 8jader/16vláken na čiplet, tedy konfigurace 6/12 pro RYZEN 5, 8/16 pro RYZEN 7, 12/24 a 16/32 pro RYZEN 9, mají mnohem vyšší IPC. A díky obrovskému nárůstu taktů celkově běžně o 30 ale někdy i o více než 40% vyšší výkon než stávající RYZEN 5000 generace a tedy i Core 12000 série. Díky 5nm výrobě ty vysoké takty navíc zvládají s mnohem, ale mnohem nižší spotřebou než 10nm Intel procesory na srovnatelných taktech. A tak to reálně vypadá, že AMD bude mít stejný výkon na jádro jako má Intel a díky efektivnějším a mnohem úspornějším CPU i přes nižší počet jader bude celkový výkon stejný, nebo dokonce u AMD mírně lepší.
A jaká je tedy odpověď Intelu? Vyšší takt!!! 6GHz ale určitě nebude dosažitelně na celém čipu typu Core i9-13900K, bude to krátkodobá boost frekvence jednoho/dvou jader. A to za cenu aktivního onoho PL4 boostu který má hodnotu kolem 400W. Intel ovšem potřebuje dostat ty boost takty výše, než s jakými vyjdou úvodní Core 13000K modely, neboť AMD bude mít navrch v mnoha věcech, až dorazí její RYZEN 7000X3D procesory. Ty totiž budou mít 3x větší L3 než mají standardní 7000X modely díky vrstvení, což nepochybně speciálně třeba ve hrách a obecně v aplikacích využívající výhod velké L3, navýší výkon v extrémech klidně o 20 – 30%, při stejných taktech i proti 7000X. Intel však nemá podobnou možnost jako AMD, takže se bude snažit lákat na „hezké číslo“ 6GHz, ačkoliv v praxi téměř určitě bude RYZEN 7000X3D stále výkonnější a výrazně efektivnější, speciálně ve hrách.
Podobnost situace Pentium 4 vs Athlon 64 je až zarážející. Tam také Intel hnal takty a sliboval mnohem více, za cenu obří spotřeby (v té době). Proti podstatně níže taktovaným Athlon 64 s lepší efektivitou a v mnoha případech i lepším výkonem, však byl v nevýhodě. Nicméně Pentium 4 nebylo všude špatné, což nebude ani Core i9-13900K. Ovšem celkově to byl zlom, protože Intel musel přijít s něčím výrazně odlišným = okopíroval tedy přístup AMD v mnoha směrech a vzniklo Core. 10nm monolitické procesory ALDER LAKE/RAPTOR LAKE s konstrukcí malých/velkých jader, jsou zjevně na konci svých sil. Na 5nm konstrukce procesorů AMD evidentně nestačí a tak Intel slibuje něco nového, co z velké části konstrukčně opíše od AMD = čipletový (dlaždicový) METEOR LAKE (Core 14000). Tahle generace procesorů má však velké zpoždění, takže RAPTOR LAKE bude vykrývat situaci nejméně rok, spíše déle v případě desktopu.
AMD má a bude mít v mnoha směrech navrch s RYZEN 7000X/7000X3D proti CORE 13000. Není prakticky pochyb, že ač Intel bude v řadě věcí výkonově konkurenceschopný, bude to to jediné, v čem konkurenceschopný bude. Ve všech ostatních aspektech budou RYZEN 7000X/X3D celkově lepší procesory a pro navíc jasně lepší a perspektivnější platformu. To je něco, co tehdy v době P4 vs A64 úplně jednoznačné nebylo. Dnes ale je.
- Intel potvrdil zdražení svých CPU?
AMD by navíc mohlo mít i cenovou výhodu, kdy firma nepříjemně překvapila Intel (a příjemně nás, zákazníky) že ceny nových modelů procesorů jsou efektivně nižší, než co stály při vydání minulé generace. Stejná dolarová cena dnes jako byla i u téměř 2 roky starých RYZEN 5000 při vydání, díky obří inflaci dnes efektivně znamená vlastně dost výrazné zlevnění. Dokonce RYZEN 9 7950X je přímo o 100 dolarů levnější, než byl vynikající 5950X. Tohle je závažná komplikace pro Intel proto, že ten se potýká s inflací hodně a zejména značným poklesem firemních marží a potřebuje je zvýšit. A tak firma již potvrdila 10 – 20% mezigenerační zdražení, což je méně než potřebuje, ale i tak ji to postaví do ještě problematičtější situaci proti konkurenčním AMD. O kolik se ceny zvýší reálně zatím nevíme, ale Intel již potvrdil, že v Q4 se vyšší ceny projeví.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|