A je to tu zase. U společnosti Intel se zjevně naprosto nic nezměnilo. Plány i sliby končí v koši.
Společnost Intel se dostává do stále větších potíží se svou produktovou nabídkou. Ani po několika letech a kolech slibů, že vše vyřeší, nedokáže splnit prakticky nic z toho, co slibuje. I její nejnovější produkty stále spoléhají na starý 10nm výrobní proces, který Intel jen přejmenoval na Intel 7, aby vizuálně vykázal alespoň něco nového. Reálný přechod na skutečný 7nm výrobní proces (dnes označovaný jako Intel 4), se firmě stále nepovedl u žádného produktu.
Firmě se také nedaří ucpat díry, kterými unikají prakticky všechny interní plány a podrobnosti o tom, co firma zrovna chystá. Takže stejně jako v minulosti tu máme opět aktuální čerstvé zprávy přímo ze zákulisí o tom, že Intel opět změnil plány. Opět nedodrží naprosto nic, co se slibovalo, máme tady další zpoždění a další problémy. Čekal ale někdo něco jiného?!
- 7nm METEOR LAKE v roce 2023 nedorazí (alespoň ne významně)
Přes mnohonásobné opakované ujišťování Intelu, že nová 7nm (Intel 4) výroba je na dobré cestě, je realita nepřekvapivě o poznání horší. Stav nového výrobního procesu zdaleka není tam, kde by jej Intel potřeboval, jinými slovy opět problémy stejně jako s 10nm, což se ostatně dalo čekat a neexistoval jediný důvod se domnívat a věřit Intelu, že tentokrát problémy mít nebude. Co to znamená pro METEOR LAKE, co by novou generaci a architekturu procesorů Intel, která se bez 7nm neobejde a je na ně stavěna? Odklad …
Podle nových interních roadmap sice Intel stále počítá s uvedením nějakých METEOR LAKE procesorů na trhu v roce 2023, ale podobně jako dříve to bude jen v jednodušších slabších mobilních konfiguracích a jen ve velmi omezeném rozsahu. Stav 7nm výroby totiž není a nebude tam, kde by ji Intel potřeboval pro složitější a výkonnější verze čipů. Jinými slovy rozhodně nepůjde o produkt, na který by Intel mohl v roce nějak výrazně spoléhat ve své nabídce a těžko bude tvořit velkou část nabídky. Situace je prý tak mizerná, že desktopových METEOR LAKE variant se v roce 2023 na 99,9% vůbec nedočkáme. Měli by ve stávajícím stavu 7nm výroby nuceně méně jader a byly by tak slabší, než současné TOP RAPTOR LAKE modely. Přitom by současně musely být výrazně dražší kvůli dražší výrobě atd. Pokud 7nm METEOR LAKE dorazí do desktopu, nebude to dříve jak v průběhu 2024, a je tak už dnes jisté, že nemá smysl vůbec uvažovat o nějakých výkonnějších verzích, protože nebude v té době jednoduše konkurenceschopný … Co tedy bude?
- Desktop Intelu v roce 2023? Pouze ALDER LAKE,
jeho refresh RAPTOR LAKE a také jeho refresh!
Ano, nic jiného Intelu nezbývá. Současná generace a architektura procesorů, tedy ALDER LAKE, zůstává. Ano, Intel sice vydal i novější RAPTOR LAKE, ale jak víte, to je jen drobný refresh, kdy vše je stejné, jen dva fyzicky nové čipy mají 2x více těch malých jader. A to jsou vlastně všechny změny.
Ve skutečnosti velká část původně Core 12000 procesorů pokračuje i v rámci Core 13000 řady. Nový název ale stejné čipy! Prakticky všechny levnějších modely pod Core i5-13600K jsou a budou ALDER LAKE čipy (včetně většiny Core i5), jen Core i5-13600K, Core i7-13700K a Core i9 modely jsou ty větší ALDER LAKE s tím vyšším počtem malých jader. A tak RAPTOR LAKE alias ALDER LAKE refresh a dostane podle všeho ještě jeden refresh.
Kvůli tomu, že METEOR LAKE a 7nm výroba prostě nestíhá a jejich výkonnější varianty hned tak nebudou, bude si muset Intel vystačit se stávající fakticky již mrtvou platformou. A Core 14000 série nebude tedy tvořená METEOR LAKE, ale půjde o RAPTOR LAKE Refresh, nebo-li refresh refreshe ALDER LAKE procesorů. Zkrátka to, co Intel udělal několikrát v minulosti. Jenže tehdy mu to projít mohlo snadno, protože konkurenční AMD nebylo se svými produkty tam, kde je dnes.
Podle všeho se tedy zhruba za necelý rok v Q3 dočkáme Core i9-14900K, Core i7-14700K a Core i5-14600K, které budou stejné jako současné modely Core 13000, jen dostanou ještě vyšší takty )až o 200MHz) a tedy ještě vyšší spotřebu a budou samozřejmě nadále kompatibilní jinak s mrtvou Z690/790 platformou, kdy nemůžeme ani vyloučit příchod Z890, co by „nového“ čipsetu, tedy stále stejného čipsetu s třetím novým jménem. Právě tohle naznačují nejnovější informace a interní roadmapy společnosti Intel.
- High endový „SAPPHIRE RAPIDS“ je stále otázkou
Intel sice aktuálně opět představil SAPPHIRE RAPIDS procesory, ale šlo o další prázdnou marketingovou prezentaci, kterou potřeboval vypustit ven před uvedením AMD ZEN 4 high endových a serverových produktů, protože ví, že proti nim nemá žádnou šanci. Jenže AMD vydalo ty nové EPYC ZEN 4, ze kterých vzniknou i nové ThreadRipper později, reálně na trh. Intel naproti tomu stále ty 56jádrové 10nm SAPPHIRE RAPIDS procesory reálně nemá:
A to je problém z mnoha důvodů. Intel totiž stále nemá žádnou konkurenci vůči AMD ThreadRipper, fakticky v PC high endu už několik let Intel existuje jen díky OEM, kteří neustále tlačí zákazníkům předražené slaboučké XEON procesory a na ThreadRipper či EPYC nabídku dlabou. Ale i tady se věci mění. A s novou generací high end platformy pro ZEN 4, ZEN 4X a ZEN 4C má AMD ve všem takový náskok, že ignorovat si ji nemůže a nebude moci dovolit vůbec nikdo. Problém je, že Intel SAPPHIRE RAPIDS má už teď minimálně 2 celé roky zpoždění a nikdy neměl stát proti ZEN 4. Měl být konkurencí ZEN 2 maximálně ZEN 3. Z interních plánů se tak záhadně vytrácí některé představované varianty SAPPHIRE RAPIDS procesorů, jelikož i u Intelu vědí, že jejich šance na trhu jsou minimální.
Stále navíc není vůbec jisté, kdy se vlastně skutečně dostanou se svou novou platformou na trh. Intel chce formální uvedení provést v Q1 2023, ale víme dobře, že když Intel něco uvede na trh, může to trvat dalšího klidně půl roku, než to na trhu fyzicky skutečně bude. A podle všeho je přesně tohle scénář, který čeká i SAPPHIRE RAPIDS. Ten bude pod XEON názvy dostupný nejen pro severy, ale i pro high end desktop. Obojí ale reálně až někdy kolem poloviny, spíše až v druhé polovině 2023!
- Intel nebude produktově konkurenceschopný
dříve jak v roce 2025. Možná.
Stále více je tak zřejmé, že se naplňují nejčernější scénáře a předpovědi. Už několik let jsem já i mnozí další říkali, že neexistuje žádný důvod věřit Intelu, že splní, co slibuje. Proč? Protože jednoduše nevyřešili žádný z problémů, které vedly k tomu, proč měli zpoždění a nesplnili předchozí sliby a produkty! Jinými slovy Intel není plně konkurenceschopný ani v roce 2022 s ALDER LAKE, (což se plně potvrdilo), nebude ani v roce 2023 (což je stále více zřejmé) i velkou část roku 2024. Minimálně!
Co bude dál? To můžeme v tuto chvíli jen hádat. Aktuální interní plány Intelu hovoří o tom, že nová desktopová mainstreamová platforma, která měla dorazit pro METEOR LAKE, tedy LGA 1851 (možná dokonce LGA 2551), skutečně dorazí. Ale až v tom roce 2024. A to nejdříve pro low end Core i3/i5 verze postavené na METEOR LAKE s tím menším počtem jader než bylo v plánu, takže pro vyšší řady Core i7/i9 bude určený až jeho nástupce v podobě ARROW LAKE. Ona má mít zbrusu nová velká jádra a zajímavou informací je, že vedle samozřejmě čipletového designu Intel nakonec prý nepoužije svůj 7nm výrobní proces, ale vsadí na 3nm od TSMC. Ale je to zatím spekulace. Samozřejmě to Intel nepotvrdil oficiálně, ale vše tomu naznačuje, protože jednoduše výrobní procesy Intelu nejsou vůči těm od TSMC konkurenceschopné a nebyly by tak konkurenceschopné ani procesory na nich, když AMD, Apple a další používají TSMC. A pokud Intel postaví ARROW LAKE na svém 7nm, není o čem hovořit, AMD a jeho 3nm ZEN 5 ho převálcuje. Jinými slovy Intel nemá na výběr.
Ovšem plány Intelu na ten rok 2024 a hlavně 2025 jsou stále velmi vágní, a je prakticky 100% jisté, že ještě doznají změn a sám Intel zkouší různé přístupy a neví, co vlastně nabídne. Každopádně vše se evidentně opět změnilo. V tuto chvíli tedy pro desktop žádný METEOR LAKE a skutečná nová generace a platforma v příštím roce 2023. Vše až nejdříve od poloviny roku 2024 a dál. To znamená, že současné procesory Intelu a jejich o něco frekvenčně rychlejší refresh verze, a mrtvá již zaostávající platforma LGA 1700, budou muset plně konkurovat AMD RYZEN 7000X, 7000G a 7000X3D procesorům v nové AM5, která je už teď lepší modernější a bude podporovat několik dalších generací RYZEN procesorů, včetně ZEN 5 generace plánovanou na první polovinu 2024!
Pokud AMD dodrží své plány, a neexistuje žádný důvod se domnívat, že by je nedodrželo (ba opět mírně nepřekonalo), tak 4nm/3nm ZEN 5 procesory s 2x větším počtem velkých jader v čipletu (16 místo 8), vyrazí na trh začátkem nebo nejpozději v polovině roku 2024! Tedy Intel bude muset konkurovat s kombinací METEOR LAKE a ARROW LAKE, právě 3nm ZEN 5 modelům, ať už budou jakékoliv. V serverech pak Intel nemá nejméně další 2 roky žádnou šanci, protože 10nm SAPPHIRE RAPIDS (a GRANITE RAPIDS alias refresh) nestačí evidentně ani na ZEN 4, který je opět navíc novou platformou a bude podporovat ZEN 5. Současně SAPPHIRE RAPIDS je sice také nová platforma, ale nebude podporovat 7nm nástupce GRANITE RAPIDS, který rozhodně nedorazí dříve jak koncem 2024 spíše až později v roce 2025. Nejvíce konkurenceschopný může být Intel v mobilní platformě, ale i tam bude stát proti technicky prostě lepším a efektivnějším ZEN 4/ZEN4+ celou dobu …
Intel také stojí proti zcela jinému AMD, než na které byl zvyklí. AMD se velmi rychle přibližuje Intelu velikostí (kdy Intel vždy bude větší díky vlastním výrobním kapacitám, které ale bude muset platit a živit). Po stránce vývojového teamu se však síly rychle srovnávají, AMD díky XILINX a dalším akvizicím a spolupracím nabízí už dnes komplexnější platformy než Intel, který se ho snaží dohnat. Následující 2 roky však budou podle všeho nadále znamenat posilování AMD už ze stávajících pozic. A to tak těžko sleví z vývoje svých produktů, kdy na rozdíl od Intelu AMD stále plní plány, a dokonce je překonává. Takže pokud někdo u Intelu doufá, že AMD snadno převálcuje, protože to si dá oraz, má zjevně smůlu. Zkrátka a dobře neexistuje absolutně žádná záruka, že ARROW LAKE a další produkty na konci roku 2024 budou vůči ZEN 5 z roku 2024 od AMD konkurenceschopné. Natož že vůbec v té době bude Intel pracovat na čemkoliv, co bude konkurovat ZEN 6 pro konec 2025 apod. A kdoví, jaká bude situace ve výrobě čipů, kdy současná situace ve světě otevírá cestu AMD ke stále větším a větším kapacitám pro jeho produkty nejen u TSMC.
Intel navíc nejeví žádné známky toho, že vyřešil jakýkoliv problém, který ho za poslední dekádu dostal do současné pozice a situace. Naopak. Vše vypadá, že Intel má stále stejné problémy, stále stejné potíže a bude se opět opakovat kolotoč slibů, jejich rušení, dělání nových slibů a plánů, jejich rušení atd. Už v tuto chvíli můžeme říci, že prakticky všechno, co Intel sliboval pro letošní a příští rok nedávno veřejně, už opět úplně neplatí a věci budou zase trochu jinak, zpoždění, některé produkty nedorazí vůbec nebo nedorazí v plánovaných verzích. Samozřejmě není na místě Intel podceňovat, ty peníze i lidi stále má, ale obojí měl i do této doby také. A co s nimi předvedl? Současný šéf a většina vedení nepřišli s ničím novým, rozhodně ne s novým přístupem k celému způsobu vedení a existenci firmy Intel, kdy je naprosto jasné, že to, co Intel nejvíce nutně dnes potřebuje, je kompletně nové vedení a styl všude a všeho. Něco jako dostalo AMD. To po nástupu stávajícího vedení změnilo od základu všechno, fakticky začalo na zelené louce. Celý svůj přístup, celou politiku, celé vedení, plánování prostě všechno je nové od začátku. A od roku 2017 vidíme, jak se to projevuje v produktech. ZEN 1 postavilo AMD zpět na nohy a dalo mu perspektivu. ZEN 2 ji upevnilo, a současně vyšlo RDNA 1, které udělalo na grafickém trhu to, co ZEN 1 na CPU o rok dříve. Následovalo procesorová generace ZEN 3, která jednoznačně porazila Intel v mnoha směrech a bylo nejlepším řešením na trhu. Totéž udělala RDNA 2, která zásadně změnila situaci v GPU a jasně porazila technicky NVIDIA řešení v mnoha směrech. Nyní je na trhu procesorová generace ZEN 4, vůči které nemá Intel žádnou skutečnou konkurenci. Výkonem stačí jen velmi omezeně, efektivitou, technologicky a vše na čem skutečně záleží, zaostává o generaci i víc. Na grafickém trhu pak přichází RDNA 3 a CNDA 3, které podle všeho překreslí mapu GPU světa, stejně jako to udělalo ZEN 3 na CPU trhu o dva roky dříve …
AMD zkrátka plní plány a jede podle plánů, bez výmluv. Rozdíl mezi AMD a Intelem je dnes prostě v tom, jakým stylem jsou obě firmy vedeny, jakým vystupují, jakým se plánuje a plány dodržují. To je to, co dnes dělá ten rozdíl a v konečném důsledku dělá produkty.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|