Prodeje procesorů Intel klesají, firma se snaží všechny rozptýlit a mluví o změně názvu Core!
Společnosti Intel se v posledních letech nedaří. A byť nelze ignorovat současný stav ekonomiky a stavu světa, které k současným hospodářským výsledkům významně přispěly, nejsou zdaleka hlavní příčinnou. Za většinu potíží si může Intel sám. Špatné hospodaření, naprosté nedodržování plánů, slibů a termínů, a naprostá současná nekonkurenceschopnost jeho procesorů zejména díky technologické nekonkurenceschopnosti jeho výrobních technologií. Problém je navíc stále stejný. Tedy je to celé vedení, struktura a politika firmy posledních 10-15 let, která vlastně neumožňuje žádné skutečné zásadní změny a zlepšení věcí. A tak je Q1 2023 se svým výsledkem nejhorší kvartál v celé historii firmy Intel.
Příjmy se propadly na 11,7 miliard z 18,4 miliard o rok dříve. Tedy 36% sešup. To by s ohledem na situaci na trhu a ve světě nebyla ještě taková tragédie, ale pro Intel jako firmu je tragédií propad marží, kdy není schopna fungovat se stávající úrovní marží pod 50%, jen kolem 34%. Před rokem měla přes 50%. Není tedy divu, že výsledkem je rekordní kvartální ztráta 2,8 miliardy dolarů místo 8,1 miliardového zisku o rok dříve. Tak moc se situace Intelu změnila.
Ještě větším problémem je fakt, že nějaké velké zlepšení situace se neočekává. I v probíhajícím Q2 2023 sám Intel očekává nízké příjmy kolem 12-13 miliard, marže pod 40% a opět prý vygeneruje obří ztrátu. Firma prostě není zvyklá a schopná fungovat se stávající výší marží, které jsou důsledkem zejména nezájmu o jeho procesory a produkty. Zatímco na poli klasických PC a notebooků není snížený zájem o Intel překvapením, protože výrazně nižší prodeje v této oblasti zažívají všichni a souvisí i s jinými věci než tím, že stávající Intel procesory a platformy jsou horší než AMD prakticky ve všem. Hlavní problém pro Intel představují servery a datacentra. Meziroční propad o 39% a hlavně propad příjmů a ziskovosti v této oblasti se nedá svádět na světovou ekonomickou situaci, speciálně když konkurence zdaleka takové propady v tomto odvětví nehlásí a obecně servery a datacentra se slušně drží, protože jsou prostě nezbytností v současném světě.
Je to jen další důkaz, že Intel prostě nemá produkty, které by zákazníci chtěli. I jeho nejnovější SAPPHIRE RAPIDS jsou propadák, zájem o ně je nízký, protože prostě ohromně zaostává výkonem i efektivitou za AMD ZEN 4 produkty. A i tradiční partneři Intelu jej prostě nechtějí. A skutečně nová generace produktů Intel, která by dokázala konkurovat ZEN 4 a hlavně nadcházejícímu ZEN 5 příští rok, stále není v dohledu. I proto jsou výhledy samotného Intelu poměrně mizerné pro další období a bije se na poplach. Zatím bych sice nad Intelem hůl nelámal, ale pokud se nepovede ta nadcházející generace produktů, tak bude problém …
Intel i tak bude muset dělat další škrty a restrukturalizace, byť v současné době to vypadá, že bude pokračovat i v černé díře na peníze jménem herní grafické karty atd. Musí, potřebuje je, aby měl komplexní platformu jako má AMD. Každopádně Intel slibuje investorům zlepšení v dalších letech, které přinesou 7nm a hlavně další generace výrobních procesů a produktech na nich postavených. Jenže mnozí si pamatují stejné sliby ohledně 10nm produktů atd. A víme, jak to dopadlo. Sliby Intelu už dávno nemá žádnou váhu, protože prakticky všechny v posledních 10letech Intel nesplnil. Asi aby odpoutal pozornost od současných produktů, Intel začal veřejně mluvit o změně názvů procesorů …
- Místo Core i9 přijde Core Ultra 9
Zatímco tedy společnosti Intel „hoří střecha“ a požár se šíří, k rozptýlení všech vytáhl maňásky a rozptyluje přihlížející. Už nějakou dobu se spekuluje, že Intel chystá větší změnu názvosloví a označení Core procesorů.
Bylo by to třeba, kdy zmatky ve značení zejména mobilních CPU jsou kritizovány už delší dobu. Současně se diskutovalo o tom, že by s nástupcem zcela nových generací architektur Intel změnil i ten Core název. Nakonec to vypadá poněkud napůl. Intel ponechá název Core, ale doplní jej a číselné označení všech CPU bude následovat novější značení některých Ultra mobilních CPU posledních generací. Byť není zatím jasné, zda se změna dotkne všech CPU, nebo jen mobilních.
Každopádně místo současného Core i9-13900HX, by další generace měla mít označení Core Ultra 9 1x0xH, nebo „jen“ Core 9 1X0XH apod. Intel zatím oficiálně neoznámil, jak to přesně bude, ale potvrdil, že tyhle změny v názvech chystá a vejdou v platnost s nástupem METEOR LAKE procesorů. Více prý zveřejnění v následujících týdnech. Osobně si myslím, že změna nebude ku prospěchu uživatelů, opět to bude zmatek a bez jasného klíče se v tom běžný uživatel na první pohled stejně nevyzná. Podobně jako když AMD nedávno měnilo (zatím pro mobilní CPU) značení, byť s jasným klíčem, co které číslo znamená a vyjadřuje je to přehledné, potřebujete právě ten klíč:
Myslím si tedy, že u Intelu to bude podobné. Pro nás, kteří víme, co hledat, tak to možná bude přehledné a jasné, ale pro běžné uživatele ne. U Intelu je zde také ta potenciální změna názvu Core. Místo Core i9 by to bylo Core 9 nebo Core Ultra 9 apod. Osobně bych byl rád, kdyby Intel nepoužil to směšné „ultra-mega-super“ a zůstal jen u Core 9, Core 7, Core 5, Core 3 podobně jako máme RYZEN 3/5/7/9. Ale to by asi dávalo moc smysl :). Uvidíme. Každopádně byť současné názvosloví procesorů by určitě zasloužilo vylepšení, jsem si naprosto jistý, že je to nejmenší z problémů, které dnes Intel musí a měl by řešit. Ale asi nic jiného dnes nemá. 7nm METEOR LAKE nebude zdaleka taková pecka, jak si Intel sliboval, což už moc netají, a všechny naděje vkládá do ARROW LAKE na pokročilejších výrobních procesech, ale to je produkt reálně nejdříve pro druhou polovinu 2024 spíše většinově (výkonné verze) později až na rok 2025 a dál. Do té doby Intel bude spoléhat především na současné 10nm+++ produkty a platformy, což jeho finančním výsledkům a maržím v následujících kvartálech asi příliš svědčit nebude …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|