Ještě minimálně dalších 5-7 let tu budeme mít závody v křemíkovém souboji.
Menší, menší a ještě menší. Tak bude vypadat souboj na poli čipů a výrobního procesu. Společnost Intel to má nalinkováno nějak takto:
Q4 2009 začíná s hromadnou produkcí 32nm čipů. Přesně za dva roky, tedy v Q4 2011 chce mít ve výrobě 22nm čipy a o další dva roky později, tedy v Q4 2013 pak bude už na 15nm. Intel si je jistý ještě přechodem na 11nm a to v Q4 2015. Co bude dál? To je otázka. Za 5 let se může stát hodně a je otázka, jak dlouho vlastně může Intel se svými x86 CPU, se kterými má pozici jakou má, ještě vzdorovat nějakému dalšímu vývoji. Samozřejmě je také otázka, kam až to zmenšovat půjde, než to bude příliš drahé, nebo na samé hranici fyzikálních možností současných materiálů. Jistou šanci má ještě 7nm výroba. Plány Intelu samozřejmě nepočítají se žádnými problémy ani zdrženími. Dobře ale víme, na příkladu konkurenční společnosti AMD, co se stane, když se vám jedna generace CPU nevede dodělat. AMD díky problémům s Barcelonou (konstrukcí nativně čtyřjádrového CPU), dostalo do ročního skluzu za Intelem a ten horko těžko dohání. Nikde samozřejmě není napsáno, že se Intelu povede každá generace a nedostane se do podobných problémů, nebo se neobjeví konkurence s jiným a úspěšnějším návrhem a druhem procesoru s jinou výrobou. Zkrátka za 5 let je možné cokoliv ….
Pokud se ale nic výjimečného nestane, tak lze očekávat během následujících 5ti let stejný vývoj, jako doposud …
na nove materialy se prejde az po dosazeni limitu s kremikem, jelikoz zadna spolecnost nebude kutit dalsi material do vyroby, protoze by to byl vetsi(=drazsi) risk nez ktery podstupujou ostatni. a doufam ze se jim s dalsim materialem podari konecne zacit vyrabet spolehlivou metodou, aby zase nehromadily problemy pri zvetsovani chipu.
při nejmenším by tyto firmy (intel,...) měli už myslet na jiný materiál a do té doby než dojdou na konec možností s křemíkem vyvíjet přechod na nějaký nový materiál.
Pokud vim, tak se hranice povazuje 12-15nm. Po nejakych optimalizacich mozna tech 11nm bude moznych. Duvod je ten, ze jedna molekula kremiku ma cca 1,5nm. Pro dostatecnou pravdepodobnost stavu se povazuji 3 rady za minimalni bezpecnou mez. Tj. na jednu oblast tranzistoru mame 4,5nm. Tranzistor ma oblasti 3 -> 3x3x1,5nm= 13,5nm. Pokud se pouziji mene molekul v rade, tak pravdepodobnost vyskytu chyby exponencialne vzroste a vyteznost cipu, pripadne stabilita se vyrazne snizi.
A druha vec je ze CPU nejsou jen tranzistory a cache a dalsi casti CPU ale take veskere cesticky co vse propojuji, takze pokud se jim podari vrstvy cesticek vyrabet pomoci nanotechnologii napr. pouzitim uhlikovych vlaken ktere uz dnes jsou schopny vyrabet v delce jednoho metru pri tloustce slabsi nez lidsky vlas tak razem klesnou celkove vyrobni nanometry o poznani nize protoze se pocitaji nanometry na cesticky, nanometry na tranzistory, nanometry na cache a dalsi casti CPU a kazda se muze delat ruzne rozdilnou velikosti a aby jsi pak mohl rici jakymze vlastne nanometrovym procesem to vyrabis tak ty hodnoty zprumerujes a mas vysledny vyrobni proces...