V roce 2014 Intel vyzkouší 14nm výrobu, následovat bude 10nm v roce 2015 a pak 7nm a 5nm.
Dneska můžeme odstřelit další kachničku, kterou z nějakého důvodu někteří vypouštěli znovu a znovu do oběhu. Stejně jako si někteří vymýšleli pohádky o tom, že AMD snad končí s vývojem velkých procesorů, což nakonec dementovala samotná firma, stejně tak Intel oficiálně dělá přítrž spekulacím, že by snad plánoval skončit s procesory do patice tak, jak je známe dnes.
Už před pár dny, kdy jsem s předstihem obě fámy vyvrátil, jsem říkal, že Intel rozhodně s paticemi i do vzdálené budoucnosti počítá, minimálně pro některé segmenty, kde je to zkrátka praktičtější. Zároveň jsem říkal, že fámy vznikly pravděpodobně nepochopením toho, že plánované architektury budou stále více připomínat SoC a stále větší procento přítrojů bude vyžadovat čip napájený na desce kvůli úspoře. Takže systémů BGA, kdy je CPU rovnou napájeno na desce, bude přibývat. To ale rozhodně neznamená, že by Intel končil s paticemi. Minimálně v TOP platformách mobilních, desktopových a na serverech budou patice nadále. Nyní tyto plány přesně potvrdil sám Intel, aby tak udělal oficiálně přítrž podobným divokým a nepřesným spekulacím.
Jinak Intel také potvrdil další plány ohledně vývoje. V současnosti má nasazený 22nm výrobní proces v několika továrnách, který dále ladí a chystá spuštění výroby nové generace procesorů na tomto procesu. Souběžně s tím připravuje tento proces i pro výrobu dalších čipů i pro jiné platformy. Mimo jiné se mluví o tom, že by Intel rozšířil výrobu ARM čipů pro některé partnery a nově i pro Apple. Ve vývoji je ale také nástupce 22nm. Další v řadě je již 14nm, kterou Intel vyzkouší na reálných čipech v příštím roce. Samozřejmě nějaké finální procesory pro běžný trh na 14nm uvidíme až nejdříve v roce 2014 a to spíše v jeho druhé polovině. Intel již ale na tuto výrobu připravuje tři své továrny.
O rok později Intel vyzkouší poprvé 10nm výrobu, která, pokud půjde vše podle plánu jako do této doby, bude nasazena pro první finální čipy někdy v roce 2016. V roce 2017 Intel plánuje 7nm výrobu, která by se tak na trhu ke slovu dostala v roce 2018 a ještě před rokem 2020, tedy za 6-7 let, Intel plánuje dosáhnout na 5nm. Údajně tak má platit Moorův zákon (dvojnásobný počet tranzistorů každých 24 měsíců) ještě dalších zhruba 10 let minimálně. Co bude pak, to se obávám, neví ani Intel :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|