Intel podrobně představil 10nm procesory ALDER LAKE – umí DDR4/DDR5 a vlastní HW scheduler Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 19 srpen 2021
altZbrusu nová architektura, a hlavně konstrukce procesorů Intel po mnoha letech. Jsou tedy dobré?

 

 

 

 

Společnost Intel dnes poprvé skutečně odkryla pokličku a informovala podrobněji o nových procesorech ALDER LAKE, které v prvních modelech dorazí na trh na konci tohoto roku. Jako obvykle připomínám, že jde bohužel o prezentaci současného marketingového stylu Intelu. Takže již tradičně na ní není nejzajímavější ani tak to, o čem Intel mluví, ale o čem v prezentaci nemluví, i když by tam jednoznačně mělo být jako v technologickém preview, a čemu se tedy vyhýbá, protože to není pozitivní. A toho je překvapivě hodně, včetně několika velmi zásadních věcí.

  • Intel ALDER LAKE – 10nm hybridní x86 architektura

Tyto procesory sami o sobě nejsou nijak velkým tajemstvím, ví se o nich už roky. Intel o nich sám oficiálně mluví pak už skoro dva roky, což nikdy dříve nedělal. Většinou o nové generaci procesorů mluvil až v den, kdy je uváděl na trh. Důvod proč Intel o ALDER LAKE mluví už druhým rokem, je samozřejmě ten, že v desktopu je dnes absolutně nekonkurenceschopný. Vyjma tedy procesorů do 5 tisíc korun, kde konkurenceschopný je, cokoliv výše má AMD mnohem lepší z hlediska efektivity, výkonu i technologií. Ve vyšších segmentech Intel fakticky z pohledu výkonu dávno přestal existovat.

Nová řada procesorů ALDER LAKE by měla Intel vrátit na mapu alespoň ve výkonnějším mainstreamu. Intel dnes výkonově stačí na maximálně 8jádrový RYZEN 7, proti RYZEN 9 modelům nemá zhola nic a jen to cenově předstírá nesmyslným nastavením Core i9-11900K. ALDER LAKE by měl věci o něco zlepšit. Jak už víme z dřívějška, Intel rozšíří počet jader u nových čipů na 16. Ale pozor, nejde o 16jader/32vláken jako známe třeba u RYZEN 9 5950X, kde jsou všechny jádra stejná. ALDER LAKE je tzv. hybridní architektura a má jádra dvou velikostí a architektur.

Fakticky tak má ALDER LAKE 8 velkých jader se 16vlákny a k tomu 8menších jader s 8vlákny. Dohromady tak nejvýkonnější čip může mít 16jader/24vláken a má až 30MB cache. Intel ukázal diagram, jak to celé funguje. Také nejde o čiplety, jako je tomu u AMD, takže v tomto případě je celý ten čip stále monolit. Vyráběný je 10nm+++++ procesem, který Intel nedávno přejmenoval na „Intel 7“. Nikoliv 7nm, ale „Intel 7“, protože to nm nejsou. A to kvůli marketingu, protože kdyby nadále říkal, že jde o 10nm čip, vypadalo by to blbě proti dnes už 7nm, brzy 6nm a 5nm konkurenci od AMD, nemluvě o jiných 10nm procesorech, které Intel na trhu delší dobu má. Každopádně z hlediska výroby je to stejný proces, kterým jsou vyráběny třeba mobilní TIGER LAKE čipy už 2 roky. Žádný lepší a novější proces nemá Intel stále k dispozici.

Intel také potvrdil, že nové procesory mají řadič pamětí, který je připraven pro hned několik typů. Vedle očekávaných DDR5, které začnou na 4800MHz, má i standardní DDR4 3200MHz. To nám odpovídá na otázku, jak chce Intel řešit, že nové DDR5 budou výrazně dražší než DDR4 a tedy těžko vhodné pro levnější sestavy. Vypadá to tedy, že vedle Z690 desek s novou LGA1700 paticí budou existovat i levnější desky H670/B650, tedy s nižšími čipsety, které téměř jistě budou vybaveny stále DDR4 sloty. Pro mobilní platformy pak řadič umí LPDDR4X a LPDDR5 standardy.

Desktopová verze také bude umět PCIe 5.0, což je nová verze standardu PCIe, která nabízí dvojnásobnou propustnost proti PCIe 4.0. Ten má zase dvojnásobnou propustnost proti PCIe 3.0. Nicméně „bude umět“ a „bude nabízet“ jsou v tomto konkrétním případě dvě různé věci. Výrobci desek mají už tak dost velké potíže nabídnout PCIe 4.0, protože to vyžaduje kvalitnější zpracování PCB a výrazně lepší elektroniku. Takže většina desek dnes má PCIe 4.0 jen na prvním slotu pro GPU a jednom M.2. To se týká dnes hlavně AMD B550 a Intel Z590 desek, což jsou čipsety, které sami také PCIe 4.0 neumí, mají jen 3.0. Stále jediná mainstreamová platforma s PCIe 4.0 ze strany čipsetu je AMD X570. Intel každopádně tedy v ALDER LAKE nabídne možnost PCIe 5.0 a to 16linek. Předpokládáme, že tedy nabídne možnost použití pro grafickou kartu.

Pro M.2 už tu ale budou jen 4linky PCIe 4.0. Problém s PCIe 5.0 dnes je ale ten, že neexistuje grafická karta s tímto rozhraním, a neexistuje ani SSD. Jinými slovy, i když to letos Intel uvede, neexistuje způsob, jak to vůbec otestovat, či ověřit, zda to vůbec funguje. Přinejlepším budou mít PCIe 5.0 podporu až nové RDNA 3 grafiky AMD někdy začátkem Q4 příštího roku. U NVIDIA pak nová generace grafik s možná PCIe 5.0 podporou, dorazí až v Q1 2023. Takže PCIe 5.0 v ALDER LAKE je naprosto k ničemu, nebudeme ani vědět, jestli to vůbec skutečně funguje. Otázkou je také reálná podpora ze strany základních desek samotných. Nároky na kvalitu a nutnou elektroniku jsou ještě větší, než u Gen4, pokud tahle technologie je vůbec technicky připravena jít letos na „běžné“ spotřební základní desky. Nedivil bych se, kdyby Z690 nakonec uměly stále jen PCIe 4.0 maximálně, protože PCIe 5.0 vzhledem k nárokům dorazí jako první do serverových platforem někdy v druhé polovině příštího roku. A tam bude mít také smysl. V desktopu není ani ze strany GPU natož ze strany SSD, zdaleka využito ani stávajícího PCIe 4.0 a jeho možností.

Intel se docela vyhnul nějakým výkonovým grafům. V této souvislosti mluví jen o 19% vyšším výkonu na stejném taktu (3,0GHz) proti současnému ROCKET LAKE (Core 11000). Nicméně jde o odhad, ne o měření. Stejně tak se Intel snažil maximálně vyhnout tématu spotřeby a efektivity.

Uvedl jen vtipně zavádějící graf, kde srovnává 2jádra/4vlákna u SKYLAKE proti novým 4jádrům/4vláknům u ALDER LAKE a tvrdí, že podle odhadu (nikoliv měření) mají o 80% vyšší výkon při o 80% nižší spotřebě. Ano, o spotřebě a výkonu procesoru jako takového to neřekne vlastně vůbec nic. Ale je to asi nejlépe vypadající scénář, se kterým Intel přišel.

Jinak kolem ALDER LAKE s tou kombinací malých + velkých jader panovala řada otázek. Speciálně jak to vlastně bude fungovat pod operačním systéme Windows, jehož scheduler nefunguje zrovna ideálně ani když jsou ta jádra stejné architektury a velikosti. No a je vidět, že i u Intel nemají o Microsoftu a jeho Windows Scheduleru valné mínění, takže aby to vůbec fungovalo, má ALDER LAKE procesor vlastní HW scheduler, který bude „napovídat“ tomu ve Windows ;).

  • To nejzajímavější o ALDER LAKE

                                         – aneb o čem Intel nemluví a co schovává

Intel, jak už je jeho smutným zvykem v posledních letech, snažil do prezentace dát jen to nejveselejší. Prostě věci, které vykreslí produkt v mnohem lepším světle, než jaký skutečně bude. Je řada zásadních věcí, které v podobné prezentaci zaměřené na architekturu a nový čip v praxi, by tam měly být a Intel je tam nedal.

V první řadě si všichni všimli, že Intel najednou nemluví o svém nejoblíbenějším tématu, tedy o tom, jak jeho procesory běhají na více než 5GHz. Speciálně když právě 5GHz honil ten výkon u několika předchozích generací. Problém je, že ALDER LAKE je stále 10nm procesor na 10nm výrobě Intelu, která je stále stejná a takty kolem 5GHz jí příliš nejdou. Speciálně pokud je ten čip o něco větší a komplexnější, což ALDER LAKE je velký čip s plochou téměř 190mm2. Což je hodně. K 5GHz taktu v boostu se tak dostanou jen výběrové čipy, pravděpodobně nějaký papírový model jako Core i9-12900K. Drtivá většina skutečně dodávaných čipů, bude mít takt podstatně nižší. Je dokonce možné, že ALDER LAKE budou mít nižší nebo maximálně stejné takty, jako současné 14nm ROCKET LAKE a proto se tomuto tématu chce Intel vyhnout. U zbrusu nové architektury a na „novém“ procesu (když tomu navíc nově Intel říká proces „7) dosahovat stejných taktů jako u 14nm? To není zrovna na potlesk.

Tím spíše, že mlží i o IPC a výkonu samotném. Zatímco AMD se nebojí ukázat výkon u neuvedeného procesu dlouho před jeho uvedením na trh v přímém praktickém srovnání, Intel mluví jen o nějakých vágních „odhadech“ výkonu v ne zrovna praktických aplikacích, a o srovnání 2jader/4vláken u staré SKYLAKE architektury proti 4jádrům/4vláknům o několik generací novější architektuře. Dá se asi očekávat, že kdyby byl výkon novinky opravdu nějak hodně pokrokový a zajímavý, Intel by se s ním pochlubil. Očekáváme, že zhruba srovná IPC s TIGER LAKE, tedy přiblíží se ZEN 3, celkový praktických výkon by se pak mohl pohybovat možná až na úrovni rok starého RYZEN 9 5950X, ale pravděpodobně ho nový RYZEN 5950XT zase překoná. Uvidíme.

Čemu se Intel viditelně zoufale snažil vyhnout, to je téma efektivity a spotřeby. Naopak potvrdil že bude nadále lhát o TDP, kdy tvrdí, že uvede ALDER LAKE procesory od 9W do 125W. Problém je, že 125W je jen na papíře, v praxi, speciálně když to má mít ten výkon, který Intel prezentuje, je to TDP i násobně vyšší. Z úniků od výrobců desek totiž víme, že Intel sice bude uvádět 125W TDP u ALDER LAKE, ale ve skutečnosti ty procesory mají reálně 228+W! Je tak jisté, že pokud jde o efektivitu, Intel zdaleka nedokáže konkurovat ani už rok starým RYZEN 5000 procesorům AMD, a proto se tomuto tématu v prezentaci vyhýbá.

  • Závěr

Intel tak bohužel pokračuje v prezentacích, které nejsou upřímné a malují věci přehnaně jednostranně a nerealisticky na růžovo. Připravte se tedy na to, že ten produkt má i zásadní negativa, kterým se Intel záměrně vyhnul, i když by o nich v této technicky zaměřené prezentaci mluvit jednoznačně měl. Nutno říci, že Intel alespoň skoro v té prezentaci nemluví o tom, že by útočil na leadership, což by nám také mělo napovědět, že Intel nejspíše ví, jak na tom ALDER LAKE je.

Bude nepochybně lepší, než opravdu po všech stránkách příšerný a nepovedený ROCKET LAKE. Ale ten vyjít musel, protože jinak by mezi Core i9-12900K a Core i9-10900K byl mnohem menší rozdíl. Nezapomínejte, že současný 11900K má jen 8jader/16vláken a tak starší 10900K s 10jádry/20vlákny je v mnoha případech stále výkonnější. ALDER LAKE bude mít nepochybně vysoký jednojádrový výkon, ale ten rychle klesne, pokud bude aktivní více než to 1 jádro (což je v praxi skoro vždy). Jak to bude v praxi, kdy každá současná aplikace kde na výkonu CPU záleží je multijádrová, to se ukáže. Fakt, že se Intel multijádrovým výkonem u téhle zcela nové generace nepochlubil, a hlavně se nepochlubil ani svým oblíbeným herním výkonem, je docela zvláštní.

Osobně mám trochu obavy o ceny, kdy 10nm výroba je dražší než 14nm. ALDER LAKE je dražší a složitější čip než ROCKET LAKE. Předpokládám tedy, že Intel nacpe Core i9-12900K (16/24) někam k 20 tisícům. Současně vše nasvědčuje tomu, že Intel sice tyto procesory uvede na trh v Q4 tohoto roku, ale jen v omezeném množství a jen „K“ edicích pro desktop. Zbytek dorazí až v průběhu roku 2022. Každopádně ALDER LAKE je konečně něco nového od Intelu, konečně 10nm procesory, které měly být na trhu už 4-5 let. Očekávání po tom odpadku jménem ROCKET LAKE, jsou však docela malá. Takže ALDER LAKE může jen příjemně překvapit, i když je jasné, že ne ve všem bude konkurenceschopný. AMD navíc vedle současné ZEN3 chystá ZEN3+, takže rozhodně se máme na co těšit a nudit se nebudeme …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
miki75 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-20 07:27:17
avatar
The king is dead, long live the king...
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-21 18:29:28
avatar
Možná i proto AMD s PCIe Gen5 nepočítá ani u ZEN4. Prostě nejsou komponenty, které bychom doma tak nějak smysluplně s tímto rozhraním v současné době využili. U AMD vědí, že tím nic netratí. Já bych to jen upřesnil. PCIe Gen5 bude Intel využívat zatím jen pro grafický slot (16linek). Pro SSD budou použity linky PCIe Gen4.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!Středa, 22 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 226x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 847x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2044x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2244x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4009x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1402x
Komentářů: 1