Intel ohlásil další rekordní kvartál. Nicméně investoři a akcionáři nejsou spokojeni s vývojem věcí.
Společnost Intel ohlásila rekordní hospodářské výsledky, kdy za Q2 2018 zaznamenala 17 miliard dolarů na příjmech a 5 miliardy z toho čistý zisk. Akcionářům a investorům přesto radost neudělala a hodnota akcií firmy znatelně poklesla. Intel totiž těží zejména ze setrvačnosti velké části zákazníků a OEM partnerů, kdy dnes objektivně nenabízí v řadě oblastí ani nejlepší výkon, ani nejlepší efektivitu a už vůbec ne výhodné produkty nemluvě o bezpečnostních dírách a problémech s tím spojených. Firma také za neobvyklých okolností odvolala svého šéfa a má problémy s vývojem svého hlavního výrobního procesu. Přesto všechno se firmě náramně finančně daří, což je dokládá, co často říkáme, že dnes bohužel vůbec nezáleží na kvalitách, ceně, vlastnostech či výhodnosti konkrétního produktu, ale na tom, jak ho pěkně dokážete zabalit a prodat a propagovat, protože většina zákazníků vlastně vůbec neví, co kupuje, i když drtivá většina vám bude tvrdit, pravý opak a že má nadprůměrný přehled.
Investory a akcionáře však kromě momentálního bezvládí ve společnosti, znervózňuje i stav 10nm výroby. Ta měla být hotová již v roce 2015, jak kdysi dávno sliboval dnes již vyhozený bývalý šéf společnosti. Ale nestalo se tak. Další slib byl tak polovina roku 2017. Ani to se však nestalo. Od té doby tak skoro kvartál, co kvartál Intel mění plány, sliby a 10nm výroba stále neběží. Intel tak při oznámení rekordních hospodářských výsledků za Q2 2018 musel současně informovat o tom, že jeho 10nm výroba a produkty s ní spojené, nebude k dispozici ještě delší čas.
Posledních několik týdnů slyšíme zvěsti o tom, že problémy jsou tak velké, že v podstatě Intel dávno vyvíjí celý 10nm výrobní proces znovu, či předělává jeho značnou část. A to chce čas. Intel nyní přišel s oznámením, že 10nm produkty prý uvidíme na trhu pro Vánoční sezónu 2019! Ano, ještě více než rok si na 10nm Intel procesory počkáme. A v tuto chvíli navíc není moc jasné, o jakých Intel vůbec mluví, protože obvykle začíná dnes s jednoduchými mobilními modely. Tím spíše, že produkty typu XEON na 10nm oznámil nejdříve na rok 2020, Takže reálně lze předpokládat, že mluví právě o ultra mobilních CPU pro 2019. S pravděpodobností blížící se nyní již absolutní jistotě tak můžeme očekávat skutečně nové první 10nm procesory pro desktop a servery i klasické velké notebooky, až v průběhu roku 2020, tedy nejdříve za rok a půl.
Obavy akcionářů a investorů jsou tak pochopitelné. Intel nyní jede na setrvačnost ve všech ohledech. Využívá setrvačnosti a malé informovanosti svých zákazníků, OEM výrobců i tvůrců software, kteří spoustu let optimalizovali vše, když už a pokud vůbec, tak jen pro Intel procesory Core. Časy se však mění. Zákazníci se probouzí a zjišťují, že je tu jiná, lepší a mnohem výhodnější platforma, OEM výrobci se také pomalu, ale jistě rozhoupávají alespoň zkusit ji nabídnout a tvůrci SW nuceni nárůstem počtu jader/vláken, začínají optimalizovat a samozřejmě kromě Intelu zohledňují i novinky od konkurence. Setrvačnost, na kterou nyní Intel spoléhá, se tak pomalu ale jistě vytrácí, což se bude akcelerovat, zejména při nástupu nové generace produktů konkurence.
AMD totiž zjevně problémy s výrobním procesem nemá. V současnosti už používá 12nm výrobu, na které letos zaútočí na Intel v další oblasti, zejména procesorů pro pracovní stanice, kdy nabídne 32jádrový Threadripper, na který Intel nedokáže se 14nm generací svých procesorů ničím rozumným odpovědět. Už za ¾ roku však AMD představí zbrusu novou druhou generaci ZEN architektury samotné, postavené na 7nm výrobě. Pokud se tak stane v průběhu Q2 2019, kdy se očekává, že kromě znatelného nárůstu IPC, efektivity i výkonu na jedno jádro, AMD navýší i počet jader na až 12-16 pro mainstream a 48 – 64 pro High end a servery, tak Intel prostě nedokáže během roku 2019 odpovědět žádným konkurenceschopným produktem a bude to mít vliv na jeho podíl na trhu. Sám přiznává, že 10nm velkých čipů, tedy konkurenci pro Threadripper/EPYC nemáme čekat dříve, než právě v průběhu roku 2020, kdy už ale AMD bude koketovat ze 7nm+ výrobou a ještě jednou vylepšenou ZEN 2 architekturou. Navíc 10nm výrobní proces Intel je podle posledních informací jen srovnatelný se 7nm první generace. 7nm+ už je o půl kroku dál. Takže Intel potřebuje minimálně 10nm+ na udržení kroku. Má peníze i lidi (včetně spolutvůrců RYZENu), aby to dokázal zvládnout, i když to bude chtít čas.
Ještě loni, před uvedením AMD RYZEN vše přitom vypadalo, že i když problémy s 10nm výrobou byly, že se Intel nemá čeho obávat. Jeho technologický náskok byl velký a nikdo si nedokázal představit, že malé AMD uvede hned jako první nový produkt pro mainstream procesor, který dotáhne výkon high endu Intelu a pro high end dodá 16jádrové čipy, jež překonají vše, co jsme si představovali, že je vůbec pro desktop možné. Nyní o rok později Intel stále nemá nové procesory a AMD uvádí 32jádrový desktopový procesor, zatímco zoufalý Intel taktuje s využitím extrémního mrazícího chlazení svůj největší a nejdražší procesor v podobě 28jádrového XEONu za 10 tisíc dolarů, aby alespoň ukázal srovnatelný výkon. Ale to už prozrazuji něco, co si schováme do blížící se recenze. A především reálné demonstrace toho, proč akcionáři a investoři Intelu mají tentokrát pádné důvody k obavám, že podíl Intelu na trhu a konkurenceschopnost produktů samotných v dalších kvartálech, bude klesat.
Co je zajímavé, tak Intel stále prodává všechny aktuální procesory s vážnými bezpečnostními dírami, které nelze opravit bez vytvoření nové generace architektury, která je mít nebude. Zatímco v jiných oblastech produktů by výrobce vadného výrobku musel samozřejmě přestat danou věc prodávat, pro Intel zjevně platí trochu jiná pravidla, což se ne všem zákazníkům líbí. Je ale pravdou, že Intel má v tomto ohledu na krku řadu stížností, tahanic a žalob a problémy zdaleka nekončí, protože aktuální již několikátá vlna oprav přináší další pokles výkonu v některých oblastech a nyní byla objevena a prozrazena další verze SPECTRE/MELDOWN problémů (už šestá nebo sedmá), které budou vyžadovat další opravy mající opět vliv na výkon a funkčnost. A ano, i chystané Core 9000 procesory mají všechny stejné SPECTRE/MELTDOWN díry a problémy. Přesto je Intel může prodávat … zvláštní.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|