Už letos v říjnu začne hromadná výroba nových procesorů a čipových sad. Na trh dorazí v lednu.
Stejně jako jsme letos byly hned na začátku ledna svědky příchodu prvních procesorů s integrovaným GPU na trh, Intel Core i3/5 a H55/57, tak v ledu 2011 na CES 2011 zažijeme to samé. Jediným rozdílem bude to, že místo toho aby v pouzdře čipu byl 32nm procesor a 45nm GPU, bude vše na jednom 32nm kusu křemíku. Intel ohlásil na CES 2011 představení nové generace desktopové platformy a tedy čipů Sandy Bridge.
Většina modelů bude dvoujádrových, budou mít HyperThreading a Turbo Boost. Nicméně neměly by jít dále nijak taktovat, Intel zamezí jakýmkoliv možnostem machinací díky propojení sběrnic. Pokud budete chtít taktovat, bude Intel prodávat modely s otevřeným násobičem a pak se možnosti taktování zpřístupní. Tyto modely budou o pár desítek dolarů dražší než ty uzamčené modely. Pokud se ptáte, co od nových procesorů Intel vlastně čekat, tak budou podle mě státá přibližně stejně jako současné Core i3/5 modely do LGA 1156, které Intel okamžitě nahradí novými Core i3/5 SandyBridge do LGA 1155. LGA 1155 a 1156 jsou nekompatibilní. Takže nový CPU do současných desek nedáte a starý CPU nedáte do nových.
Pokud jde o výkon, ve většině aplikací bude stejný, nebo jen o málo vyšší. Intel ale do procesorů integruje stále více speciálních instrukcí, které pak budou navyšovat výkon v určitých aplikacích, které ale musí ty instrukce používat. Lze tedy očekávat, že v některých nových softwarech, může být nárůst výkonu díky specializovaným instrukcím až v řádech desítek %. Očekával bych i další vylepšení a nárůst výkonu u integrované grafiky. Zde má Intel stále co dohánět proti AMD-ATI a NVIDIA, ale v poslední době se dost snaží. Nepochybuji, že na 32nm CGPU SandyBridge architektuře opět udělá krok vpřed. V lednu 2011 ale nečekejte nástupce procesorů Core i7 a X58 platformy. Ty nás v podobě až 8 jádrových modelů čekají až v druhé polovině roku 2011. Intel by o nich ale mohl v lednu 2011 alespoň hovořit. Vzhledem k tomu, že X58 platforma tedy stále zůstává aktivní, lze odhadovat, že SandyBridge do LGA 1155 a H67, jim výkonově do zelí nepolezou a Intel se je bude snažit držet od sebe.
Každopádně letos už nic, ale hned v lednu začne souboj AMD vs Intel nanovo a Intel už má naplánován první krok.
Aha, ja som myslel, že so Sandy Bridge mieri Intel hlavne do mobilného segmentu.
Hádam, že časom budú aj výkonnejšie Fusion - niečo ako Phenom II 945 + HD 5670.
LGA 1155 je snad blbej vtip... pokud vím, tak na integrovaných řadičích se nemá měnit vůbec nic, tak proč nová sběrnice?
mám AM2+ desku s AM2 CPU a můžu si tam dát i X6 AM3. fuck off LGA!
jeste nedavno stridalo amd jeden socket za druhym (socket A, 754, 940, 939 a az pak am2), zatimco intel si presel jen ze 478 na 775, kterej tu mame dodnes. tak jaka klasika?
Myslím, že tato politika je částečně za úspěchem Intelu. Vydávat co nejvíc nových produktů bez zpětné kompatibility. Dá se pak tvrdit, že na jednom novém produktu vydělá Intel minimálně 2x.