Pokud by prodeje skutečně odpovídaly výkonu, bezpečnosti a ceně CPU, Intel by měl i méně.
Společnost Intel přichystala další kolo slibů a balamutění investorů. Není to tak dávno, co o něm šéf Intelu prohlásil, že 10nm jde dobře, a dokonce jdou věci nad plán a už brzy to bude ještě lepší. O pár týdnů později přichází zcela opačné tvrzení ze strany Intelu. 10nm proces prý zdaleka nedosahuje produktivity 22 a 14nm. A nic na tom nezlepší ani tzv. 10nm+ proces, který Intel slibuje na letošní rok. Mezitím se Intel snaží zprovoznit a rozšířit všechny 14nm kapacity, které jen dokáže. Realita totiž je, že přes všechny řeči a sliby o 10nm a 7nm, 14nm procesory Intel a 14nm výroba tu budou ještě hodně dlouho. Připomínáme, že původně Intel sliboval 10nm na 2015 a dnes už jsme dávno měli kupovat 7nm a už i 5nm Intel procesory.
Nic ale nenasvědčuje tomu, že by Intel skutečně 10nm výrobu nějak masově nasadil. Její kapacity nijak nerozšiřuje a jsou jen zlomkem 14nm kapacit, které se snaží naopak rozšířit (což o důvěře Intelu v jeho vlastní 10nm proces vypovídá vše). Je evidentní, že 10nm výroba Intelu je skutečně neopravitelně rozbitá a v praxi prakticky nepoužitelná jako nástupce 14nm, o čemž prakticky všichni kromě Intelu mluví na rovinu už dlouho. A ten to nyní vlastně už ani nepopírá. Naopak, přes všechny sliby, že to opraví a že vše jde dobře, se nezdá, že by 10nm proces skutečně nějak postoupil. A tak Intel stále slibuje 7nm na konec roku 2021, čemuž ale málokdo věří. Navíc v řeči Intelu to znamená, že možná zahájí nějakou omezenou produkci slabých mobilních CPU, takže na ty procesory, na kterých záleží, tedy klasické mobilní, desktopové a serverové čipy na 7nm? Ty určitě nejsou na pořadu dne dříve, jak v závěru roku 2022 a to jen pokud vše půjde dobře. Což nemáme jediný důvod věřit, že půjde, protože už od časů 22nm u Intelu nešlo nic podle plánu.
Jinými slovy, na 10nm CPU můžeme zapomenout a jsme minimálně 3 roky od nasazení 7nm Intel procesorů v nejlepším případě. A ten už začal slibovat 5nm. U konkurenčních společností TSMC a SAMSUNG, které již plně vyrábí 7nm+ a letos spustí naostro prví generaci 5nm výroby, tak mohou být zatím v klidu. Osobně si myslím, že neschopnost Intelu přejít na lepší výrobní proces není tak zásadní problém. Zásadní problém je, jak o tom Intel roky lže zas a znovu a nikomu to zjevně nevadí. Pravda, Intel a jeho sliby je vždy nutné brát s velkou rezervou, popravdě řečeno, historicky většinu věcí, které Intel slíbil, tak nesplnil a na tak velkou technologickou společnost je jeho neschopnost správně vyhodnotit a předvídat situaci, zarážející. Určitě si vzpomínáte na slibování 10GHz procesorů atd.
V současnosti je podle mě nejzásadnější ta rozbitá, děravá architektura, kdy Intel není schopen dodat ani základní bezpečnostní prvky, které mají třeba AMD procesory. Zásadní je fakt, že Intel na to všechno má desítky miliard dolarů a armádu zaměstnanců a na hlavu ve všech ohledech, pokud jde o kvality designu a výkony procesorů a PC platforem, ho poráží pidi společnost, která svou ZEN architekturu zbouchala na koleni při svíčkách a nemá ani jednu vlastní továrnu. Současná situace Intelu je tragikomedie a obrovské selhání vedení společnosti na mnoha frontách, kdy v mnoha jiných odvětvích by ani nemohly být prokazatelně rozbité a nebezpečné produkty prodávány. Intel své děravé nezabezpečené procesory dál ale z nějakého důvodu prodávat může a pravidla pro něj jakoby neplatí. Na druhou stranu, i kdyby Intel jen opsal architekturu AMD a čipletovou konstrukci, o což se podle mého dnes přesně snaží, tak by jeho zastaralejší 14nm výroba zdaleka takový problém nebyla.
- Prodeje Intel procesorů spadly na rekordně nízkých 13%!
MindFactory, která zveřejňuje podrobné prodeje desktopových procesorů, kdy jde o jednoho z největších německých distributorů a jeho čísla podle zkušeností odpovídají poměrům a situaci prakticky v celém odvětví, ukázalo výsledky za únor. Ač jde o krátký měsíc, prodeje procesorů se udržely na solidní úrovni, srovnatelné se silnými měsíci v Q3. Tedy alespoň pokud jde o AMD.
To zaznamenalo dosud nejvyšší historický % podíl, když v únoru 2020 dosáhlo na 87% prodaných CPU. Ale i Intel dosáhl na svůj nový rekord. Historicky nejhorší měsíc, kdy prodeje jeho CPU se propadly na pouhých 2500 kusů dohromady! To je jen 13% podíl proti AMD a jeho 18 tisíc prodaných CPU. Hned několik modelů procesorů AMD se prodalo více než všech Intel čipů dohromady. Například RYZEN 7 3700X. Skvěle si vede i RYZEN 9 3900X. Samozřejmě nejprodávanějším modelem zůstává zaslouženě RYZEN 5 3600.
Při pohledu na ty odpadky vydávané za procesory, co dnes Intel za přepálené ceny nabízí, je jedinou otázkou, kde se tak vysoký 13% podíl pořád bere. Kdo dobrovolně v současné situaci jde a koupí si po všech stránkách mnohem horší, pomalejší, žravější, děravý procesor Intel pro mizernou zastaralou mrtvou LGA 1151/2011 platformu místo AMD RYZEN? V OEM a mobilní světě chápeme, tam jsme jako zákazníci rukojmí politiky a často na výběr nemáme, ale v desktopu a speciálně retailu? Neexistuje jediný Intel procesor, který by se dnes dal komukoliv doporučit, protože po všech stránkách jsou AMD RYZEN prostě lepší a současně lepší platformou.
Nicméně výše uvedená čísla a podíly jsou samozřejmě jen z retailu, tedy bohužel nejmenší části CPU prodejů. Celkové podíly zdaleka tak pro AMD příznivé nejsou. Což je zarážející vzhledem k tomu, že to o těch procesorech a platformách platí prakticky všude dnes. Speciálně v serverové a desktopové oblasti, kde se Intel procesor nedají považovat ani za rovozní a výkonovou konkurenci tomu, co za stejnou cenu nabízí AMD. Pokud by skutečně záleželo jen na výkonu, ceně a kvalitách CPU, byl by ten podíl 13:87 na celém trhu. Ale bohužel v ideálním světě nežijeme. Reálný svět funguje úplně jinak, počínaje třeba i výrobními kapacitami, nebo „extra finanční podporou“ kterou si může dovolit Intel vyplatit klíčovým lidem, aby konkurenci ve svých firmách nedávali prostor atd. AMD a Intel nebyli, nejsou a nikdy nebudou vyrovnaní konkurenti. A to, co dnes AMD vůči mnohonásobně většímu Intelu předvádí, je bez přehánění zázrak a nemá prakticky obdoby a v jiné oblasti trhu nenajdeme. Na to nezapomínejme. Čím déle to bude trvat, tím lépe pro nás zákazníky, trh a celý technologický vývoj ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|