Intel potvrdil že 10nm výroba je mizerná. Slibuje 5nm. Prodeje spadly na 13% proti 87% AMD. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 04 březen 2020
altPokud by prodeje skutečně odpovídaly výkonu, bezpečnosti a ceně CPU, Intel by měl i méně.

 

 

 

 

Společnost Intel přichystala další kolo slibů a balamutění investorů. Není to tak dávno, co o něm šéf Intelu prohlásil, že 10nm jde dobře, a dokonce jdou věci nad plán a už brzy to bude ještě lepší. O pár týdnů později přichází zcela opačné tvrzení ze strany Intelu. 10nm proces prý zdaleka nedosahuje produktivity 22 a 14nm. A nic na tom nezlepší ani tzv. 10nm+ proces, který Intel slibuje na letošní rok. Mezitím se Intel snaží zprovoznit a rozšířit všechny 14nm kapacity, které jen dokáže. Realita totiž je, že přes všechny řeči a sliby o 10nm a 7nm, 14nm procesory Intel a 14nm výroba tu budou ještě hodně dlouho. Připomínáme, že původně Intel sliboval 10nm na 2015 a dnes už jsme dávno měli kupovat 7nm a už i 5nm Intel procesory.

Nic ale nenasvědčuje tomu, že by Intel skutečně 10nm výrobu nějak masově nasadil. Její kapacity nijak nerozšiřuje a jsou jen zlomkem 14nm kapacit, které se snaží naopak rozšířit (což o důvěře Intelu v jeho vlastní 10nm proces vypovídá vše). Je evidentní, že 10nm výroba Intelu je skutečně neopravitelně rozbitá a v praxi prakticky nepoužitelná jako nástupce 14nm, o čemž prakticky všichni kromě Intelu mluví na rovinu už dlouho. A ten to nyní vlastně už ani nepopírá. Naopak, přes všechny sliby, že to opraví a že vše jde dobře, se nezdá, že by 10nm proces skutečně nějak postoupil. A tak Intel stále slibuje 7nm na konec roku 2021, čemuž ale málokdo věří. Navíc v řeči Intelu to znamená, že možná zahájí nějakou omezenou produkci slabých mobilních CPU, takže na ty procesory, na kterých záleží, tedy klasické mobilní, desktopové a serverové čipy na 7nm? Ty určitě nejsou na pořadu dne dříve, jak v závěru roku 2022 a to jen pokud vše půjde dobře. Což nemáme jediný důvod věřit, že půjde, protože už od časů 22nm u Intelu nešlo nic podle plánu.

Jinými slovy, na 10nm CPU můžeme zapomenout a jsme minimálně 3 roky od nasazení 7nm Intel procesorů v nejlepším případě. A ten už začal slibovat 5nm. U konkurenčních společností TSMC a SAMSUNG, které již plně vyrábí 7nm+ a letos spustí naostro prví generaci 5nm výroby, tak mohou být zatím v klidu. Osobně si myslím, že neschopnost Intelu přejít na lepší výrobní proces není tak zásadní problém. Zásadní problém je, jak o tom Intel roky lže zas a znovu a nikomu to zjevně nevadí. Pravda, Intel a jeho sliby je vždy nutné brát s velkou rezervou, popravdě řečeno, historicky většinu věcí, které Intel slíbil, tak nesplnil a na tak velkou technologickou společnost je jeho neschopnost správně vyhodnotit a předvídat situaci, zarážející. Určitě si vzpomínáte na slibování 10GHz procesorů atd.

V současnosti je podle mě nejzásadnější ta rozbitá, děravá architektura, kdy Intel není schopen dodat ani základní bezpečnostní prvky, které mají třeba AMD procesory. Zásadní je fakt, že Intel na to všechno má desítky miliard dolarů a armádu zaměstnanců a na hlavu ve všech ohledech, pokud jde o kvality designu a výkony procesorů a PC platforem, ho poráží pidi společnost, která svou ZEN architekturu zbouchala na koleni při svíčkách a nemá ani jednu vlastní továrnu. Současná situace Intelu je tragikomedie a obrovské selhání vedení společnosti na mnoha frontách, kdy v mnoha jiných odvětvích by ani nemohly být prokazatelně rozbité a nebezpečné produkty prodávány. Intel své děravé nezabezpečené procesory dál ale z nějakého důvodu prodávat může a pravidla pro něj jakoby neplatí. Na druhou stranu, i kdyby Intel jen opsal architekturu AMD a čipletovou konstrukci, o což se podle mého dnes přesně snaží, tak by jeho zastaralejší 14nm výroba zdaleka takový problém nebyla.

  • Prodeje Intel procesorů spadly na rekordně nízkých 13%!

MindFactory, která zveřejňuje podrobné prodeje desktopových procesorů, kdy jde o jednoho z největších německých distributorů a jeho čísla podle zkušeností odpovídají poměrům a situaci prakticky v celém odvětví, ukázalo výsledky za únor. Ač jde o krátký měsíc, prodeje procesorů se udržely na solidní úrovni, srovnatelné se silnými měsíci v Q3. Tedy alespoň pokud jde o AMD.

To zaznamenalo dosud nejvyšší historický % podíl, když v únoru 2020 dosáhlo na 87% prodaných CPU. Ale i Intel dosáhl na svůj nový rekord. Historicky nejhorší měsíc, kdy prodeje jeho CPU se propadly na pouhých 2500 kusů dohromady! To je jen 13% podíl proti AMD a jeho 18 tisíc prodaných CPU. Hned několik modelů procesorů AMD se prodalo více než všech Intel čipů dohromady. Například RYZEN 7 3700X. Skvěle si vede i RYZEN 9 3900X. Samozřejmě nejprodávanějším modelem zůstává zaslouženě RYZEN 5 3600.

Při pohledu na ty odpadky vydávané za procesory, co dnes Intel za přepálené ceny nabízí, je jedinou otázkou, kde se tak vysoký 13% podíl pořád bere. Kdo dobrovolně v současné situaci jde a koupí si po všech stránkách mnohem horší, pomalejší, žravější, děravý procesor Intel pro mizernou zastaralou mrtvou LGA 1151/2011 platformu místo AMD RYZEN? V OEM a mobilní světě chápeme, tam jsme jako zákazníci rukojmí politiky a často na výběr nemáme, ale v desktopu a speciálně retailu? Neexistuje jediný Intel procesor, který by se dnes dal komukoliv doporučit, protože po všech stránkách jsou AMD RYZEN prostě lepší a současně lepší platformou.

Nicméně výše uvedená čísla a podíly jsou samozřejmě jen z retailu, tedy bohužel nejmenší části CPU prodejů. Celkové podíly zdaleka tak pro AMD příznivé nejsou. Což je zarážející vzhledem k tomu, že to o těch procesorech a platformách platí prakticky všude dnes. Speciálně v serverové a desktopové oblasti, kde se Intel procesor nedají považovat ani za rovozní a výkonovou konkurenci tomu, co za stejnou cenu nabízí AMD. Pokud by skutečně záleželo jen na výkonu, ceně a kvalitách CPU, byl by ten podíl 13:87 na celém trhu. Ale bohužel v ideálním světě nežijeme. Reálný svět funguje úplně jinak, počínaje třeba i výrobními kapacitami, nebo „extra finanční podporou“ kterou si může dovolit Intel vyplatit klíčovým lidem, aby konkurenci ve svých firmách nedávali prostor atd. AMD a Intel nebyli, nejsou a nikdy nebudou vyrovnaní konkurenti. A to, co dnes AMD vůči mnohonásobně většímu Intelu předvádí, je bez přehánění zázrak a nemá prakticky obdoby a v jiné oblasti trhu nenajdeme. Na to nezapomínejme. Čím déle to bude trvat, tím lépe pro nás zákazníky, trh a celý technologický vývoj ... 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
pito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-04 15:39:46

Honzo, cudujes sa ze kto to kupuje. Napriklad moj kolega, programator, spomenul nedavno, ze ide kupovat novu masinu a keby mi to nepovedal, kupil by Intel. Pre neho PC rovnalo sa Intel, a az ked som mu povedal o Ryzenoch, ake su a videl benchmarky Ryzenov, o ktore sa do vtedy vobec nezaujimal, otocil a ide kupovat PC s Ryzenom. Takychto ludi je kopec.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-04 15:55:11
avatar
cože?! On někdo nečte DDWorld? hrozný To jsou dneska lidi a málem by se okradli ....
Torr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-04 18:57:28

Naprosto souhlasim. Mam kolem sebe mraky kamosu, kteří proste jen "nezerou" tak moc PC jako takove. Jsou to jinak celkem machri, vysoka a tak. Pro ne není nic jiného nez Intel, bohužel, skoda atd. Bude to trvat dele nez si tito lide uvedomi, ze uz je změna a Intel je OUT. Mozna to bude trvat tak dlouho, az bude Intel zase IN a ani si niceho nevsimnou
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-04 17:37:33
avatar
Trochu uberte to dštění proti Intelu. Jejich 14nm procesory jsou dražší, energeticky méně efektivní, na končící platformě atd., ale netroufl by si je označit za slabé - jako pět let stará technologie se výkonem stále dokáží vyrovnat novým 7nm AMD, takže je to jednoznačně hodně povedená architektura - ač již měla být dávno ukončena.
Torr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-04 19:20:37

Clovece ty mi připomínáš me neinformovane kamarady. Ještě vsuvka - platforma Intel stale trva, je aktualni a nic dalšího se zatím neceka (PCIe 3 only), + nova daska pro "novy" procesor - fuj.
Vykonem se vyrovna mozna do 8 jadra + HT, ale za podstatne vyssi cenu a podstatne vyssi spotřebu + navic je to deravy jak cednik. Dasi vykon, tj 12 a 16 jadro uz ani nedorovna.
V cem to je tedy hodne povedena architektura?
jirka64 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 04:49:42

Přece jen je to 14nm vs 7nm - a nějaký výkon má. Z tohoto pohledu je to dobrá architektura, že se ještě dokáže AMD vůbec trošku udržet.

Ovšem je děravá jak cedník, takže je to jednoznačně extra nepovedená architektura.
A kdyby výrobce nebyl Intel, ale nějaká Čína nebo kdokoli jiný než USA, tak už by se USA rychle postaralo o celosvětový zákaz prodeje. Jó "ohrožení národní bezpečnosti" je paráda.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 12:21:52
avatar
Jenze kdyby se i ty dnesni Ryzeny porad vyrabely starsim procesem, tak by stejne i tak porad byly podstatne zajimavejsi moznosti. Podle meho byly uz i ty prvni Ryzeny (tehdy byly CPU obou firem na papirove obdobnem procesu) mnohem zajimavejsi volbou, nezli soudobe, cenove ekvivalenty intelu.
Almych [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Velke servery 2020-03-04 20:23:48
avatar
Proc firmy nestavi nove prosesorove farmy na AMD? No protoze maji v servrovnach vsechno na Intelu. Kdyz tam vrazite do racku AMD platformu, tak se na ni muzete leda tak chodit divat. V techto strojich nejsou Widle, ale unix, aix a podobne systemy. Aby to fungovalo, tak proste musite mit vsechno na stejne platforme. Pokud stavite novou servrovnu, tak samozrejme sahnete po AMD, a to je prave ten pomalu rostouci podil AMD. To je proste beh na dalsich 10let a mozna i vic.
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD a tým HPE vybudují nejrych 2020-03-04 21:17:20

(Reuters) - Společnosti Hewlett Packard Enterprise Co a Advanced Micro Devices Inc ve středu uvedly, že vyhráli dohodu ve výši 600 milionů dolarů na dodávku superpočítače, který použije skupina jaderné bezpečnosti Ministerstva energetiky USA na podporu jaderného arzenálu země.

Počítač nazvaný El Capitan po slavné skalní stěně v pohoří Sierra Nevada v Kalifornii bude umístěn v Národní laboratoři Lawrence Livermore National Laboratory. Použijí jej také další dvě národní jaderné laboratoře, Národní laboratoře Sandia a Národní laboratoř Los Alamos.

Udělení smlouvy o čipu AMD je pro společnost velkou výhrou.

Podle výzkumné skupiny TOP500 všichni kromě jednoho z 10 nejrychlejších superpočítačů na světě používají čipy centrálních procesorů od společnosti Intel Corp nebo International Business Machines Inc. Výjimkou je třetí nejrychlejší, který se nachází v Číně a používá doma vyvinutý čip.

Od konce živých detonačních testů se používání počítačů k simulaci jaderných výbuchů stalo hlavní součástí konstrukce zbraní. Obrovský požadovaný výpočetní výkon se stal také zdrojem mezinárodní konkurence a napětí.

Ze čtyř nejrychlejších superpočítačů na světě jsou dva umístěny ve Spojených státech a dva v Číně, podle TOP500.

Američtí činitelé zakázali americkým firmám obchodovat s některými čínskými superpočítačovými skupinami, o nichž američtí činitelé tvrdí, že mají čínské vojenské vazby.

Společnosti a vláda uvedly, že El Capitan bude pravděpodobně o 30% rychlejší, než se původně očekávalo, díky použití budoucích centrálních procesorových jednotek AMD „Janov“ nebo procesorů.

El Capitan také použije čtyři grafické grafické jednotky AMD (GPU) pro každý čip CPU k urychlení úkolů umělé inteligence.

Společnost HPE uvedla, že očekává, že dodá El Capitan v roce 2023. Pokud bude fungovat tak, jak bylo předpovězeno, bude mít stroj rychlost 2 exaflopy, což znamená, že bude schopen provádět 1 kvintilion - nebo 1 000 000 000 000 000 000 - výpočty za sekundu a bude rychlejší než současný 200 nejlepších superpočítačů na světě dohromady. Společnosti Intel a Cray minulý rok oznámily superpočítač navržený k provozu na 1 exaflop.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-04 21:19:57
avatar
Tak toto bude parada, toto je vyhra jako sfina Odkaz
Krakken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 08:51:19

Ano, ano, podarena 14nm++++++ architektura. to jedine v com ma vyssi vykon su hry a tam to cini +10% cca, ok, nedje upriet. Ale ten vyssi vykon a takt je zaplateny spotrebou. Som velmi rad, ze ludia co tu riesili spotrebu 5-6 rokov dozadu nevidia ako sa to otocilo na ontel bulldozer a este k tomu s dierami. Nejsom AMD fanboy, ale jednoducho za tie prachy, dnes nejde dostat nic lepsie. 10900ks na 5ghz treba kupovat az proti zime, bude sa dat usetrit na vykurovani.
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 11:30:48

Celosvětově se prodá více notebooků než stolních počítačů a tam stále nemá AMD co nabídnout. Pořád se čeká na prodej nových Ryzen 4.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 11:56:35
avatar
už RYZEN 2000/3000U jsou výborné a rozhodně konkurenceschopné ;)
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 12:18:05
avatar
Konkurenceschopné ano, ale abys udělal dojem na Intel fanboys, musíš být výrazně lepší, ne jen konkurenceschopný;-)
Navíc dobrých NB postavených na Ryzen 3xxxU je jako šafránu, páč výrobcům se nechce zabíjet si takovými stroji prodej Intel NB, kde mají nasmlouvané kolik musí odebrat kusů CPU...
Snad se to s Ryzen 4xxxU zlomí.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 12:55:32

tak hlavne jsou konkurenceschopny jen v lowendu nebo kde nepotrebujes vic jak 4 jadra a to az prave mobilni ryzeny 3000 (zen+). mobilni ryzen 2000 maj jeste puvodni zen architekturu jako ryzen 1000 a oproti intelu maj vyhodu jen ve vykonejsi igpu...
Krakken [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-05 13:52:56

Tak hadam nebudeme davat za vinu amd, ktore len pred par rokmi vstalo z mrtvych, ze nema take financie, aby uplacalo vyrobcov nb ako intel ? Ten mal monopol x rokov a co nam za ten cas predstavil ? Skylake co tocia stale dokola a v high-ende monolity za prachy co si Babis/Fico zariaduju domy
Ano, pravda je, ze v nb sfere este maju medzeru, ale vyzera to s novy releasom slubne. Nic nejde hned.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!
Kingdom Come: Deliverance 2 prozrazuje DLC a plány vylepšení hry!Středa, 22 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 465x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 917x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2090x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2304x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4036x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1419x
Komentářů: 1