Společnost Intel stejně jako mnozí jiní vydala silné hospodářské výsledky. Ale potvrzuje problém.
V záplavě pozitivních hospodářských výsledků se Intel snažil co možná nejlépe schovat jeden velký problém. Klasická procesorová divize stagnuje a vývoj a uvedení nových produktů nejde podle plánů. Intel tohle musel oficiálně potvrdit v rozhovorech s akcionáři. A tak tu máme další oficiální odklad 10nm výroby a procesorů!
A to už několikátý, což jasně potvrzuje všechny spekulace, že Intel má se svou 10nm výrobou více než jen velký problém. Původně totiž Intel sliboval 10nm procesory už v roce 2015, po několika odkladech měly 10nm CANNON LAKE procesory dorazit na trh do desktopu v polovině roku 2017. Ani to se nakonec nestalo. Intel je odložil do letošního roku, ale ani to už zcela určitě nesplní. Potvrzuje další odklad dále do roku 2019!
S odkládáním 10nm výroby však Intel odkládá také nástup nové generace architektury. Připomínám, že současný COFFEE LAKE neměl vůbec existovat, kdy jde už o třetí refresh 14nm SKYLAKE architektury. A u té Intel ještě nějakou dobu zůstane, protože 8jádrový/16vláknový mainstreamový desktop je hotová věc a vyjde v průběhu roku. Intel by jej nevydával, kdyby existovala šance na brzký nástup 10nm, ta však definitivně zhasla.
Intel nedokáže konkurovat AMD po stránce efektivity výroby a potřeboval by také modernizovat architekturu, ale bez 10nm procesu to nemůže udělat. CANNON LAKE však téměř jistě nikdy neuvidíme, ICE LAKE jako větší vylepšení CORE architektury by měl být tedy na řadě, ale už i ten má zpoždění. Intel v současnosti pracuje už na zcela nové architektuře, ale ta je naplánována až po roce 2020. Jmenovat se má OCEN COVE a má nahradit CORE architekturu samotnou. Každopádně do té doby potřebuje doladit 10nm výrobu, která má sloužit, jak pro jeho CPU, tak pro jeho výkonné GPU.
A to se mu nedaří. Podle průmyslových zdrojů je 10nm výroba Intelu doslova rozbitá. Intel sice dokáže vyrobit 10nm čip, ale ten zdaleka nedosahuje parametrů a taktů, které by Intel potřeboval. O rozumné výtěžnosti ani nemluvě. Fakt, že Intel jej neustále odkládá a nově dokonce minimálně do roku 2019 kdy vůbec není jasné, kdy začne výroba náročnějších větších čipů pro desktop, svědčí o tom, že problémy jsou obrovské. Intel se je snaží vyřešit a už bylo potvrzeno, že skutečně najal experta právě na tyto problém, kterým není nikdo jiný, než Jim Keller, jež kromě jiného ladil AMD Athlon a AMD RYZEN procesory.
- 10nm letos nebude, chystají se další 14nm procesory
V dohledu tak není žádná nová generace procesorů Intel ve smyslu skutečně nové generace. Na 10nm si nejspíše ještě dlouho počkáme. Můj odhad je, že desktopových 10nm procesorů Intel se nedočkáme dříve jak v druhé polovině 2019 a to za předpokladu, že by Intel skutečně v dohledné době vyřešil všechny potíže. Jinak reálný je klidně až konec roku 2019 a to je celá věčnost.
Do té doby Intel musí pracovat s tím, co má. Tedy se 14nm a COFFEE LAKE, kdy tuto „architekturu“ uvede v 8jádrové verzi do desktopu místo nekonkurenceschopného Core i7-8700K proti RYZEN 7. Zároveň se chystají COFFEE LAKE-X procesory pro LGA 2066 patici. Dorazí tedy i nové Z390 a X399 (ano Intel pojmenuje prý nástupce X299 jako X399 tedy stejně jako je AMD X399 platforma) desky. Stěží lze čekat nějak výrazně vyšší výkon proti současným modelům, to by Intel musel hodit do koše efektivitu. Otázkou jsou také ceny čipů.
Každopádně Intel zatím hospodářsky netrpí, nicméně spousta lidí už si všímá, že Intel poprvé v historii technologicky nestačí. Zpoždění 10nm procesu je vážný problém, kdy poprvé v historii bude mít AMD procesory na o generaci lepším procesu, než Intel. AMD totiž 7nm čipy nové generace už dokončuje. ZEN2 alias RYZEN 3000 dorazí na 7nm téměř jistě na přelomu Q1/Q2 2019. Ještě před rokem a půl by něco podobného znělo jako nesplnitelná sci-fi. Intel samozřejmě ví, že musí zabrat, do nástupu 10nm procesorů však bude spoléhat zejména na obrovskou setrvačnost zákazníků a OEM trhu a také to, že prostě „platí“ za odběr svých procesů výrobcům. Intel samozřejmě doufá ve vyřešení problémů a chystá se vstoupit i na trh se samostatnými GPU, kdy hodlá nabídnout i herní grafiky. Po Kodurim si totiž od AMD „koupil“ i Chrise Hooka, který bude mít na starost právě spotřební GPU včetně herních. Na vše ale Intel potřebuje ten 10nm proces.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|