Intel potvrzuje, že PC ho nezajímá. Za problém s 10nm mohou velké ambice. Nesmysl! Co dál? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 18 July 2019
altSpolečnost Intel mluví o své budoucnosti jen v náznacích. PC platforma ale nemá prioritu.

 

 

 

 

Ne, že by Intel s PC končil, nicméně jeho priority leží úplně jinde, než jsou klasické počítače, což jasně říká. Zejména ty desktopové jsou až na posledním místě zájmu této společnosti. Intel je dokonce hrdý na to, že se přetransformoval z PC společnosti na dnes datově orientovanou. Velká data prostě znějí jako business dnes lépe ;). Hlavním zájmem společnosti je tedy především HPC, AI a další velké datové technologie. A na ty se chce soustředit.

Všechny ale zajímá, co a čím chce Intel dále vyrábět. Intel je sice stále největším výrobcem křemíkových čipů na trhu, kdy o tuhle pozici tvrdě bojuje se SAMSUNG, nicméně na rozdíl od něj zaostává technologicky. Intel přitom spoustu let těžil zejména z pozice největšího, ale také nejpokročilejšího výrobce. Dnes však SAMSUNG a minimálně ještě TSMC jsou daleko před ním. Oba dva výrobci již mají 7nm výrobu včetně vylepšené 7nm+ s EUV a chystají si na 6nm a 5nm s tím, že plány mají už na 3nm a dokonce 2nm proces. A Intel?

Ten zůstává zaseknutý na 14nm, což by nebyla taková hrůza, kdyby neměl jen ty konstrukčně zastaralé monolitické čipy ve výrobě na zastaralé a děravé architektuře Core, kterými nemůže čipletovému designu konkurenčního AMD absolutně v ničem konkurovat. Nové 7nm procesory AMD postavené na čipletovém designu už zcela jednoznačně ukazují, jak moc Intel zaspal. Ten se snaží investory uklidnit tím, že prezentuje své čipletové designy budoucnosti, složené čipy atd. Nicméně do reálného produktu je podle všeho zatím docela daleko.

Nervózní jsou tak všichni ohledně nejbližších 2 let, protože v plánech Intel není na procesorovém poli naprosto nic, co by bylo trochu zajímavé. Drtivá většina procesorové nabídky má být nadále 14nm, jen velmi omezené množství čipů bude na 10nm. A právě otázek kolem 10nm výroby a dalších let jen přibývá a Intel na ně není schopen jednoznačně odpovědět. Aktuálně tak alespoň nepříliš dobře osvětluje, co za problémy s 10nm výrobou bylo. Údajně prý vedení firmy stanovilo příliš agresivní cíle, kdy chtělo předběhnout Mooreův zákon a zvýšit denzitu na 2,7x generační násobek. Bohužel realita ukázala tyto cíle nedosažitelné. Intel tedy bude ohledně dalšího skoku opatrnější a bude se snažit jen o dvojnásobný skok v denzitě. Samozřejmě jsou to jen korporátní žvásty. Problém Intel rozhodně nikdy nebyly přehnané cíle. Kdyby se totiž ty cíle nepodařilo naplnit, vůbec nic by se nestalo. Pořád by byl lepší 2,0násobný posun v denzitě místo 2,7násobku, než ten aktuální, tedy žádný. Ne, problém Intel byl a je současné vedení společnosti.

  • 10nm nebyl problém ambicí ale řízení společnosti

10nm proces měl být hotový v roce 2015 a v roce 2016 na něm měly být normálně procesory na trhu. To se nestalo. A nestalo se tak ani v roce 2017, 2018 a nestane se tak ani letos v roce 2019. Těch pár nesmyslných ultramobilních čipů za nesmyslné ceny nepočítáme. S pravděpodobností 100% neuvidíme desktopové a klasické velké mobilní i serverové čipy na 10nm ani v roce 2020 a ani v roce 2021! Pokud by byl tedy problém Intelu v příliš velkých plánech, Intel měl hromadu let ty plány upravit. A upravil je! Ta 10nm výroba, kterou dnes Intel omezeně má, není ani náhodou tak pokročilá, jakou ji původně plánoval a je to její jiná verze, takže plán Intel zjevně upravil už několikrát. A stejně je pro většinu jeho čipů dnes nepoužitelná, protože by byly slabší, než ty 14nm. Problém Intelu byl neschopné vedení firmy. Řídit firmu, která prakticky nemá konkurenci na trhu a může si prodávat co chce za kolik chce, to dokáže prostě každý. Což Intel také předváděl. Firma prostě přestala vyvíjet klasické čipy a technologii a dodávat kvalitní věci na trh. Několik projektů a celých divizí založil a zase skončilo, protože vedení nevědělo, co dělá a každý si hřál polívčičku sám. Zejména však Intel zabetonoval PC trh a celý vývoj. 4jádrové CPU byly maximum mnoho let a nebýt AMD byly by maximem i dnes. AMD přišlo s jinou filozofií, čipletovou konstrukcí atd. A samozřejmě že Intel zaspal, měl ji mít dávno. Teď se ji od AMD snaží zkopírovat. Najednou lepení čipů k sobě má být budoucnost, ještě nedávno se Intel smál AMD slepencům ve svých prezentacích. Snes chystá obdobné čipy sám. A tak bychom mohli pokračovat.

Problém Intelu nikdy prostě nebyly velké ambice, ale mizerná práce vedení společnosti, kde neví pravá ruka, co dělá levá, natož co dělá zbytek těla. To si loni našlo obětního beránka, bývalého CEO vyhodili pro údajnou milenku na pracovišti, což byla jen záminka, a jede se dál. Všichni ti, kteří rozhodovali v minulých letech, tam pořád sedí. Jediné, co se změnilo, že Intel začal skupovat všechny lidi z těch úspěšných firem okolo. Takže Intel si koupil velkou část teamu, který vytvořil ZEN architekturu a RYZEN procesory, koupil si část teamu AMD Radeon, který stál za VEGA architekturou, koupil si technický marketing NVIDIA, který tvořil technologie a marketing firmy řadu let a koupil si i řadu novinářů, kteří konečně mohou přestat s předstíranou objektivitou a pořádně za svého oblíbence a chlebodárce začít kopat. A všichni tihle teď společně pracují pod střechou Intelu ve snaze zkopírovat přístup a výsledky AMD, NVIDIA a dalších, zvětšit je atd. na což mají prakticky neomezené rozpočty, o kterých se AMD a NVIDIA ani nezdá.

Ale to všechno chce čas. Momentálně tak Intel má nepoužitelný 10nm výrobní proces s minimálními kapacitami, které ani neplánuje rozšiřovat, a který pro nové generace klasických velkých čipů nebude použitelný nikdy. Pokud tedy Intel zůstane na současném monolitickém designu. Na čipletovém by možná k něčemu byl, ale novou generaci čipů a celou konstrukci Intel nemá, protože s tím musel začít od začátku poměrně nedávno a bude to tak ještě několik let trvat. To samé platí o 7nm výrobě. Intel to s 10nm a jejím hlavním vývojem už vzdal. Samozřejmě nemá už smysl, protože konkurence už je teď v tuto chvíli dál, na 7nm a míří ještě dál. Takže Intel zase musí udělat velký skok, alespoň na těch 7nm. Zatím to údajně plánuje na rok 2021. Ale vzhledem k tomu, jak Intelu jdou výrobní procesy, kdy problémy byly s 22nm, ještě větší se 14nm a jak dopadlo 10nm, všichni víme. Takže Intel a 7nm výroba v roce 2021? Moc bych na to nespoléhal.

  • Co bude dál? Intel rozhodně nepodceňujte ... ale ani nepřeceňujte.

Intel v současnosti těží pouze ze své pozice a neskutečné zaprděnosti a setrvačnosti, které ve světě technologií vládnou. Ze své obrovské zejména finanční síly. Technologicky je jen minimum oblastí, kde by Intel nebyl dávno někým překonán, a to často mnohem menšími konkurenty. Jak jsem ale napsal, Intel z těch konkurentů přebral a vykoupil spousta lidí, takže je podle mě jen otázka času, kdy situaci dožene. Na rozdíl od tech minulých let, teď něco skutečně dělá a peníze jen létají. Intel tedy možná prohrává bitvy, ale stále ještě vydělává mnohem víc než konkurence a hlavně neprohrál válku. V našem případě se na vše díváme hlavně z pozice uživatelů PC, ale to je platforma, která Intel zajímá zjevně nejméně. Hlavní zájem jsou datacentra, AI apod. Ten letošní rok, příští rok a velmi pravděpodobně i rok 2021, tak budou z hlediska produktů Intelu naprosto nezajímavé. Ale od roku 2022, kdo ví. Čipletové a složené slepence (multičipy) jsou jasnou cestou, kterou prošlapává AMD a Intel se přidá se svými ještě složitějšími kreacemi.

Nevěřím, že Intel dotáhne SAMSUNG a TSMC pokud jde o technologii výroby, ale 7nm prostě mít musí a 2022 je podle mě nejzazší termín. Ale věřím, že se tam dostane, protože jestli ne, ambicemi už to neomluví. Stejně tak dorazí i nová generace a architektura procesorů atd. Každopádně do roku 2022 bude nabídka Intelu kulhat na všechny strany a pokud Intel dobrovolně nesundá marže pod úroveň AMD, tak ceny Intel procesorů budou nadále nesmyslné, jako jsou dnes. Velkou důvěru nemám ani v Intel GPU, kde ale Intelu stačí, aby byla použitelná. On už si je na OEM trhu protlačí i proti lepším produktům konkurence. Dokáže to s CPU dokáže to i s GPU. Intel ty prachy na to má.

Každopádně AMD i NVIDIA probraly Intel z letargie, jeho největší slabostí zůstává prostě neměnné vedení firmy a špatné řízení firmy, které jen těžilo z často ne férově získané dominantní pozice, ve které se nemusel Intel o nic snažit. A na tom vedení se nezměnilo vůbec nic. Jen teď sype peníze do skupování lidí a „kopírování“ technologického přístupu konkurence a maximálně se ho snaží trochu "ointelit". Zda to bude stačit, je otázka. Stejně tak je otázka, kdy se dočkáme novinek. Každopádně selhání s 10nm Intel stále uspokojivě nevysvětlil a nic také nenasvědčuje tomu, že by se nemohlo podobné selhání bzryz zopakovat. Jenže to už by mohlo mít pro firmu mnohem zásadnější důsledky, než teď, kdy setrvačnost trhu a zejména korporátních uživatelů, udrží Intel v pohodě nad vodou ještě pár let. Zlomový podle mě bude rok 2022. Pokud Intel v té době nebude mít konkurenceschopné produkty za konkurenceschopné ceny a žádný výhled na jejich brzký příchod, pak teprve můžeme mluvit že Intel má problém. Teď ho ještě nemá, jen už není v situaci, kdy mohl předstírat že něco dělá, nedělat nic a stejně mít dominantní pozici na trhu a vydělávat obrovské peníze ... tohle končí. Lidí, kteří si uvědomují, že Intel nenabízí ani vzdáleně nic adekvátního cenám, jaké si účtuje, přibývá ... i v korporátu. Ale dost pomalu na to, aby do roku 2022 vydržel ...

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Friday, 17 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 445x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1818x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1935x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3946x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1