Zbrusu nová architektura, konstrukce i platforma. A výsledek? Tristní. Pro Intel je to velký problém.
Společnost Intel oficiálně představila novou generaci mainstreamových procesorů a novou generaci platformy (LGA 1851) pro ně. Bohužel z původních slibů a plánů firmy, mnoho nezůstalo. ARROW LAKE rozhodně není tím, co si Intel plánoval a nepřichází ani v podobě, jaké měl. A rozhodně u firmy nemají důvod k oslavám. Spíše naopak. Vše nasvědčuje tomu, že prezentace Intelu je nejlepší, nejhezčí a nejoptimističtější obrázek a dojem, který kdy z nových Intel Core Ultra 200K procesorů uvidíme. Protože objektivní reálný výkon a vlastnosti ve srovnání v praxi, budou poněkud horší. A Intel se musel hodně snažit, aby alespoň nějaký pozitivní dojem kolem novinek vytvořil, protože až na nižší (nikoliv nízkou) spotřebu proti speciálně v tomto ohledu příšerným Core 13000/14000, není vlastně nad čím žasnout, natož jásat. Speciálně pokud jste investor či pracovník Intelu, víte moc dobře, že představené produkty jsou obrovský problém a selhání.
Nejde jen o „neohromující“ generační přínos výkonu a parametry novinek. Ani o potenciální fakt, kdy se Intel všemožně snaží vyhnout potvrzení, že zbrusu nová LGA 1851 platforma a drahé desky Z890 tu budou jen pro tyto procesory, a jde o jedno-generační záležitost a další generace procesorů už do ní zase nepůjde osadit, takže na rozdíl od upgradovatelné AMD AM5 platformy můžete desky Intelu brzy zase vyhodit. Nejde jen o to, že najednou Intelu „vadí“ vysoká spotřeba a nově nižší spotřebu propaguje jako hlavní přínos novinek, kdy efektivitu u produktů pro nadšence najednou řeší více než výkon, když doposud mu vysoká spotřeba jeho Core 13000/14000 nevadila a výkon byl to hlavní. Najednou mu také nevadí „slepence“, která tak rád a hojně kritizoval a vysmíval se jim u konkurenčního AMD. Teď uvádí komplikovanější vlastní slepenec. To všechno je problém. Ovšem vůbec ten největší problém je, že tohle vlastně není „Intel procesor“. Intel totiž ten hlavní procesorový čip nedokáže sám vyrobit! Takže musel jít s prosíkem a hromadou peněz za konkurenčním (!!!) TSMC, aby mu ty čipy svým 3nm procesem vyrobilo. Chápete, jaký je to pro Intel problém a jak monumentální důkaz selhání jeho vedení, fungování a politiky posledních let, jsou nové Core Ultra 200 jako produkty?
Intel má stále obří výrobní kapacity, je to stále největší PC CPU firma na světě, ale není schopná svou vlastní novou generaci procesorů vyrobit. Musí vyrábět čipy u přímého konkurenta. Takže u Intelu samotného nové ARROW LAKE rozhodně neoslavují. Nemají vůbec co oslavovat. Tohle v plánu prostě nebylo, takhle to nemělo vypadat a rozhodně to není dobrá věc a dobrý vývoj pro firmu jako takovou. Bohužel, aby vůbec měli na trhu trochu konkurenceschopný produkt vůči nejen AMD, nebylo na výběr – Intel mohl mít tenhle ARROW LAKE od TSMC, nebo zůstat u vlastních čipů a přejmenovat Core 14000 na Core 15000. Takže jak to dopadlo?
- Slepenec ARROW LAKE (Core Ultra 200) od TSMC přichází
Zbrusu nová architektura, která je o nejméně dvě generace novější než dosavadní RAPTOR LAKE (Core 12000/13000). Zcela nová konstrukce procesorů, kdy poprvé Intel servíruje „čiplet“. Tedy vlastní slepenec, jak jim vedení firmy rádo v minulosti říkalo. A k tomu servíruje zbrusu novou patici LGA 1851 a základní desky Z890. Takže můžeme jistě očekávat masivní nárůst výkonu a současně efektivity, prostě AMD a jeho staré RYZEN 7000 i nové, ale již před měsíci uvedené RYZEN 9000 dostanou určitě řádně na budku. Nebo ne?
Každopádně Intel si připravil opravdu pořádný slepenec, kdy na rozdíl od konstrukčně jednoduchých „slepenců“ AMD, kde jsou u RYZEN procesorů 2 nebo 3 čipy, kdy 1 nebo 2 čipy jsou standardní CPU CCD s 8jádry/16vlákny ZEN 4 nebo ZEN 5 architektury a zbývající čip je jednoduché I/O s výbavou (a od RYZEN 7000 i malou iGPU), kdy tento 6nm I/O jed u generací RYZEN 7000 a 9000 úplně stejný, Intel si udělal o poznání složitější slepenec. Ten je tvořen 4 samostatnými čipy většina je vyráběna u TSMC (CPU, SoC, GPU a I/O) + jednou „vycpávkou“ aby to mělo pravidelný tvar. Všechno tohle je nalepeno k sobě na jednom podkladním čipu. A teprve to celé je pak nalepeno na základ samotného procesoru, na čemž je v případě desktopových procesorů nalepeno tradičně IHS. Tedy na firmu, která ještě nedávno neměla ráda lepidlo a slepování čipů, je tu sakra hodně lepení ;).
Pokud jde o ten samotný CPU čip, poprvé v historii to tedy u hlavní procesorové generace není čip od Intelu, ale od konkurenčního TSMC. Jednoduše Intel nemá technologické schopnosti a výrobní proces, kterým by jej konkurenceschopně dokázal vyrobit. Takže 3nm CPU čip v případě ARROW LAKE – S (S jako desktop) má maximálně 24 jader/vláken. Ano, Intel kompletně odstranil HyperThreading, nové procesory mají 1 jádro = 1 vlákno. Bohužel zůstal fakt, že ne všechna jádra jsou stejná. Novinka 285K má totiž jen 8 těch velkých (P-Core) nových jader LION COVE architektury. Zbytek procesoru, tedy 16 jader je tvořeno podstatně menšími, slabšími a hůře vybavenými SKYMONT jádry. Takže na rozdíl od konkurenčního AMD RYZEN 7000/8000 kde u čipletových modelů najdete všech až 16jader/32vláken se stejným výkonem a výbavou, u ARROW LAKE Intelu to nadále neplatí. A tak procesor třeba stále neumí ani AVX-512, protože tohle by zvládla jen ta velká jádra, ale ne ta malá, takže Intel to raději neposkytuje.
- Intel Core Ultra 200K edice přichází
– příšerné jméno, stále zmatečná spotřeba?
Prozatím na trh vyrazí jen „200K“ edice pro nadšence. Tedy nejvýkonnější a pro taktování odemčené modely v čele s Core Ultra 9 285K, které tedy nahrazuje dosavadní Core i9-xx900K modely. Pod ní bude Core Ultra 7 265K (KF = verze bez iGPU), které tedy nahrazuje dosavadní Core i7-xx700K modely. A dorazí také Core Ultra 5 245K (KF), ta tedy nahrazuje Core i5-xx600K modely.
Až na tu nesmyslnou změnu názvu, kdy Intel tedy mění „Core i“ na mnohem dětinštější a hloupější „Core Ultra“ a změnu značení, kdy tedy místo 14900K máme 285K, se zase tak moc nemění. Bohužel speciálně v oblasti uvádění TDP a spotřeby. Intel totiž i u této generace tvrdí, že procesory mají 125W TDP v základu. Problém je, že na tom prakticky nikdy neběží, jen ve výchozím BASE nastavení, které ovšem ani sám Intel nepoužil pro testování a prezentování výkonů novinek v prezentaci, jednoduše proto, že by nebyly konkurenceschopné. Ve skutečnosti Intel zase uvádí 250W jako boost takt, a ve svých testech tedy nepoužil 125W, ale 250W nastavení jako „base“.
Jeden by řekl, že se po fiasku s Core 13000/14000 poučil. No prý ano, tentokrát prý na všech „lepších“ deskách bude výchozím nastavením to PL1=PL2 (tedy až 250W) ovšem bude to skutečně omezené na těch 250W maximálně, nikoliv neomezeno, jak to Intel toleroval donedávna u předchozí generace. Prý. Uvidíme v praxi. Každopádně Intel zase tvrdí, že představené procesory mají 125W (PL1) a jen krátkodobý boosty na 250W (PL2), ovšem prostě sám jejich výkon testuje v nastavení PL1= PL2, tedy 250W pořád. Stále tak značně zavádějící způsob uvádění TDP proti AMD, které když řekne, že procesor má 170W TDP, tak má 170W TDP. Proč to nemůže dělat Intel a neuvádět rovnou jen tu 250W hodnotu, je „záhada“.
- Výkon Core Ultra 200K novinek je „neohromující“ …
Intel samozřejmě představil i výkon novinek, a řekněme že neohromil v žádném ohledu. Té prezentaci výkonu se chci věnovat podrobněji později, protože Intel v ní hodně manipuloval a vybíral ty nejlepší případy a dal si záležet, aby jeho CPU vyšel co nejvíce a přitom hraje doslova o každé jedno %, což rozhodně není posun, který od zcela nové architektury, konstrukce a generace všeho očekáváte. I tak mu vyšlo, že ve hrách má jeho nový Core Ultra 9 285K (PL1=PL2 250W) nižší výkon než Core i9-14900K (PL1=PL2 250W) a horko těžko stačí na RYZEN 9 9950X (170W) a starý 7950X3D (120W). Ano, uvádí, že má přitom nižší spotřebu než 14900K, a to až o polovinu, problém je, že záměrně z porovnání vynechal model RYZEN 7 7800X3D, který je v průměru o až 10% výkonnější ve hrách než 14900K a přitom v praxi žere v herní zátěži jen 70W celkem.
Takže hráči z nových procesorů Intelu, nadšením rozhodně nesrší, což je poněkud problém, když všechny tři představené „K“ edice jsou přímo orientované a zaměřené na hráče a PC nadšence. A ti rozhodně nezatleskali AMD, když jim předložilo nedávno RYZEN 5 9600X a RYZEN 7 9700X s mezi-generačně výrazně nižší spotřebou (65W místo 105W) a to i když AMD o 10% zvedlo výkon proti 105W předchůdcům. Takže nevím, jak hráči přijmou to, že nové „herní procesory“ Intel chválí za nižší spotřebu, ale současně ukazuje jejich nižší výkon mezigeneračně … no uvidíme. Intel fandové hlasitě kritizovali tah AMD (pravda, v tomto případě ho objektivně kritizovali všichni, protože to snížení spotřeby u těchto konkrétních modelů nedává žádný smysl) ale současně se vysmívali tomu malému výkonové generačnímu posunu, tak předpokládám že ti samí už chystají pochodně a vidle a zamíří před sídlo Intelu, kdy jim Intel nyní servíruje procesor s nižší spotřebou ale na rozdíl od AMD i sníženým mezigeneračním výkonem, zatímco AMD ten výkon o 10% navýšilo u RYZEN 9600X/9700X i při výrazně nižší spotřebě.
Pokud jde o výkon nových ARROW LAKE CPU v běžných aplikacích. Intel se sice chlubí výkonem na 1 jádro, ale jaksi zapomíná dodat, že ten „skvělý jednojádrový výkon“ má jen 8 ze 24 jader, které 285K procesor obsahuje, zatímco konkurenční RYZEN 9950X má všech 16 jader ze 16 s tím prezentovaným jádrovým výkonem. Současně srovnání Intelu bylo v záměrně nevýhodných podmínkách pro starší generaci Intelu i konkurenční AMD a některé výsledky v prezentaci firmy neodpovídají výsledkům z daných aplikací z recenzí. Intel se tedy zjevně hodně snažil vykreslit nové Core Ultra 9 285K v nejlepším možném světle - pokud ovšem vypneme ty „optimalizace“ aplikací, které Intel použil, osadíme stejně rychlé DDR5 paměti pro všechny platformy a nastavíme „Base profil“ tak aby procesor dodržoval těch 125W TDP, které u něj Intel uvádí, jsem si jist, že uvidíme velmi odlišný výkon a srovnání s předchozí generací Core i AMD konkurencí, než jaký ukazuje prezentace Intelu. A přitom už ve vlastní prezentaci firmy ne všude jeho 285K proti 14900K a RYZEN 9 zvítězí.
Takže realita nové generace bude nejspíše tristní. Upřímně, pokud nemá Core Ultra 285K všude 2x lepší výkon než Core i9-14900K a to současně při poloviční spotřebě (což by jako 3nm čip proti 10nm měl mít), tak je to totální fail. A je zcela na místě očekávat, že procesor s o 2 generace novější CPU architekturou, o 3 generace novějším výrobním procesu, o generace novější konstrukcí a na zcela nové generaci platformy, bude prostě výrazně lepší než starý Core 14900K na letité architektuře monolitického designu, 5 let starém výrobním procesu a staré letité platformě. Takže pokud Intel výrazně nepřekoná vlastní 14900K, je nová generace ARROW LAKE totální fiasko. Speciálně když sám Intel i mnozí v businessu označují ARROW LAKE za „ZEN“ moment Intelu. Vzpomínáte si, o kolik byl ZEN 1 (RYZEN 1800X) lepší než Bulldozer (FX-8370) u AMD (výkon, spotřeba …)? Takže ARROW LAKE 285K musí kolem 14900K metat kotrmelce o desítky % vyšším výkonem a o desítky W nižší spotřebou zároveň a to vše pro široce upgradovatelnou platformu, která tady bude několik generací procesorů, aby se ARROW LAKE pro LGA 1851 za „ZEN“ moment, a to co AMD s RYZEN AM4 předvedlo, dal vůbec označit …
Jinak recenze nových procesorů a možnost si je koupit bude možné od 24.10.2024 a mluví se o tom, že AMD na tohle ihned odpoví jeho RYZEN 9000X3D sérií, kterou si pro tuto příležitost schovalo …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|