Kritizování slepenců AMD nevydrželo Intelu dlouho. Nyní už je nekritizuje ale připravilo vlastní.
Historie se opakuje. AMD přišlo s konstrukčním řešením, které je jednoznačně lepší, než co nabízí Intel a ten tak poté, co věnoval spousta času tomu, aby od těchto lepších produktů konkurence udržel zákazníky kritizováním „slepenců“, protože zrovna neměl, co proti nim nabídnout, nabídne vlastní slepence.
Intel ještě nedávno tvrdil, že AMD EPYC „slepený“ ze 4 čipů nabízí nekonzistentní výkon, a že jeho monolitické řešení je prostě lepší. Nyní však zázračně po roce zjistil, že není schopen vyrobit procesory, které by EPYC překonaly, a protože AMD již chystá 7nm generaci, která velmi pravděpodobně rozšíří počet jader v jednom procesoru ze současných 32 na 48 nebo dokonce 64, Intel potřebuje udržet krok. A tak oznámil vlastní slepence. Ty jeho prý ale budou mít konzistentní výkon ;). Asi má lepší lepidlo, což se vzhledem k pověstné „kvalitě“ jeho pájení a past uvnitř, bych na to byl opatrný.
Každopádně proti současným 14nm a hlavně chystaným 7nm AMD EPYC procesorům, postaví Intel příští rok CASCADE LAKE MCP. Tedy nové multičipové XEON modely s až 48 jádry, které jsou tvořeny pravděpodobně dvojicí až 24 jádrových 14nm čipů. Mimochodem není jasné, zda procesory budou mít aktivní hyper-threading. Vypadá to, že nikoliv (tedy jen 48 jader žádných 96vláken). Intel tak záměrně otestoval současné EPYC procesory také bez aktivního SMT, což samozřejmě nedává smysl, protože ty jej mají a mít mohou aktivní vždy. Díky tomu, že každý čip bude mít 6kanálový řadič pamětí, má celý procesor 12kanálový řadič.
Co opět trochu překvapilo je fakt, že tyhle procesory vůbec nejsou hotové a Intel je prakticky představuje jako hotový produkt už nyní. Pochopitelně to tak dělá proto, že stále více jeho zákazníků zkouší a projevuje zájem o AMD EPYC řešení a podíl AMD samozřejmě roste a to ohrožuje doposud prakticky 100% absolutní nadvládu, kterou Intel dosud měl (a stále většinově má). Přesto musíme říci, že s pravděpodobností blížící se jistotě, dorazí nové 7nm AMD EPYC procesory na trh dříve, než dorazí Intel s jeho novými 14nm slepenci. Zatímco v případě AMD se očekávají 7nm EPYC v Q1 2019, u 14nm Intel XEON MCP to vypadá spíše na Q2 2019. AMD navíc už velmi brzy začne o finální podobě a konkrétních 7nm produktech veřejně hovořit a představovat je veřejně a v chodu. A tak Intel raději ohlásil své novinky už nyní, protože kdyby tak učinil až později, nemuselo by to vypadat dobře. Jako že nebude tak ani tak, protože tím zdaleka nevyrovnává efektivitu EPYC procesorů v žádném ohledu, ani výkonem, ani provozně a rozhodně ne cenově, kdy jeho řešení bude 100% výrazně, možná násobně dražší, než řešení AMD EPYC. A tak nejzajímavější na celé věci je ten obrat Intelu na téma slepence. Pravdou je, že kritika slepenců AMD v případě Threadripper/EYPC procesorů ze strany Intelu a snaha prezentovat to jako nějakou „nekonzistentní nevýhodu“, byla vždy úsměvná a spíše vypadala jako zoufalství. Byl to totiž Intel, který procesorové slepence dávno před tím prodával. Vzpomínáte na legendární Core 2 Duo Q6600? Ten měl dva čipy po 2 jádrech ;). Takže není příliš překvapením, že teď když Intel ví, že slepence jsou jediná cesta a sám je připravuje, tak už je to zase najednou dobré řešení a proti slepencům prý nic nemá. Najednou, ještě loni tomu ale evidentně tak nebylo ;). Každopádně řeči o konzistentním výkonu-nevýkonu a vypínání SMT u EPYC, to by si mohl Intel odpustit.
Každopádně AMD může být naprosto v klidu a také být na sebe hrdé a prakticky celý trh by mu měl děkovat nákupem, alespoň jednoho ThreadRippera/EPYCa, protože nebýt AMD a jeho 16 a 32 jader, tak bychom tu ještě dlouhá léta měly maximálně 10-12 jader za horentní sumy pro běžná PC a těch 28 jader by za těch 10 tisíc dolarů také nebylo příliš rozšířené řešení, a to ani v serverech. CASCADE LAKE je další generace procesorů Intel, která vůbec nebyla v plánu a je jen reakcí na pokračující 10nm nic, a nouzovým řešením na 32jádrové AMD něco.
A když jsme u toho načasování ohlášení těchto 14nm slepenců, které jsou reálně 6 až 9 měsíců daleko od vlastního uvedení na trh, je to zvláštní náhoda, že je to jen den před představením 7nm produktů AMD ;). A když jsme u toho: Mezitím u AMD: EPYC 2 „ROME“
64 jader / 128 vláken
8kanálový paměťový řadič
256-bit Floating Point
7nm TSMC výroba (8 čipů s jádry)
14nm I/O (1 čip, severní můstek v CPU)
2x vyšší výkon na socket než předchůdce
2x vyšší hustota tranzistorů, 1,25x vyšší výkon při stejné spotřebě
Výkon? 1x AMD EPYC 2 je výkonnější, než 2x 28jádrový XEON:
... a proti tomuhle Intel vyrukuje se 14nm jen 48 jádrovým "slepencem" ? Ehm ....