Procesory není určen k prodeji, ale na výzkum a výcvik softwarových inženýrů …
Společnost Intel představí procesor, který nese 48 x86 komptibilních jader. Vše na jediném kousku křemíku. Procesor je pravděpodobně vyroben 32nm, což nebylo upřesněno, má prý ale spotřebu 25W v klidu a 125W v zátěži, což svědčí o poměrně nízkých taktech.
Procesor totiž sází hlavně na multijádrovost, kdy je každé zvlášť programovatelné. Díky tomu se prý jeho výkon pohybuje na 10-20 násobku výkonu současných Core procesorů!
Celý procesor je určen co by nástroj k výcviku softwarových inženýrů, kteří se učí programovat mutlijádrové aplikace a využívat tedy všech jader, které jsou k dispozici, což je kámen úrazu současných mnoha aplikací, které to pořád neumí a tak nám jsou občas X4 procesory na nic.
(48 jádrový CPU v chodu)
Tento ani jemu podobné procesory nejsou určeny pro běžný prodej, ale samozřejmě technologie samotných čipů je srovnatelná s těmi běžnými procesory a ty budou samozřejmě těžit z toho, že vývojáři budou umět využít všech jader, která se nabízí. Intel podrobněji celý projekt představí v únoru příštího roku.
Je jasné, že počet jader bude v procesorech dále narůstat a jak vidíme, ani 48 není problém. Příští rok se objeví šestijádra a to jak od Intelu (32nm Core i9), tak od AMD (45nm Phenom II X6). Na začátku roku se také objeví 45nm 12 jádrový Opteron procesor AMD, který je určen jen pro servery. Kolik bude mít jader nová architektura Intelu Sandy Bridge zatím není jasné, přestaví se v závěru roku 2010, kolik jader bude mít konkurenční AMD Bulldozer ale víme. Při uvedení v roce 2011 to bude 4-8 a druhá verze této architektury v roce 2012 jich už na desktopu bude mít 12-16.
Každopádně, jak dnes můžeme často vidět, zoufale potřebujeme vývojáře, který umí aplikaci optimalizovat pro využití vícejádrových CPU. Situace se ale postupně zlepšuje, například DirectX11 hry mají vždy nativně optimalizaci pro multijádra. Takže jen tak dál …
skvele spravy, samozrejme taketo procesory by bolo asi nerentabilne pustit do seriovej vyroby, pretoze neustale novinky vytiahnu od zakaznika viac penazi, ako jedna pecka co bude bez vylepsenia niekolko rokov
Spíš si myslím, že se díváme do očí něčemu, co se za pár let smíchá s projektem Larabee, aby vzniklo něco mnohojaderně univerzálního. Zatím tedy jenom cvičně.
no tohle je správný přístup výrobce - podpoří osvětu a vzdělávání mezi SE inženýry, kteří pak budou umět vysoký výkon konečně využít. AMD by mohlo dojít s něčím podobným
AMD se na tom veze ... ostatně Intel X86 je propagováno a podproováno i spoečností AMD - AMD bude z aktivit Intelu těžit stejně jako Intel ... ten to jenom všechno zaplatí ... jde ale primárně o to udržet tžu x86 CPU a tedy dvojici Intel-AMD nadále v pozici, jaké jsou ...
Hmm si tak vsimam, ze hned na prvnim obrazkou pisou, ze to upekli v 45nm peci, ne 32, jak pises ;) Na 32nm zacne Intel pekne od malickych jader jako Clarkdale a Arrandale, ne od takovych experimentalnich bucliku. Tohle se naucit programovat musi byt totalni CLOUD STYLE
No vzhledem k tomu, že v dnešní době je většina plochy procesoru cache, tak je to jeste docela v pohode, i když určitě nějaký změny proběhli i přímo na jádrech, které nejsou tak výkonná.
Úmrtnost po 3 měsících (to pochopí co je opravdu čeká) 60 %. Musí se jim ale zatajit rozsah paralelizace přes GPU - jinak to pak zabalí při hromadné sebevraždě i ten odolný 40% zbytek.
No aby to zas někdo nepřehnakl,že mi moje Core i7 nebude stačit protože má málo jader )). Jinak takt bude opravdu nízký,jelikož mám TDP větší,bohužel . Jde ale vidět,jak některé standardy (DX11) pomáhají i ostatnímu vývoji HW (zmínilo se o podpoře vícejader),jsem rád a jen tak dál.
Jo a studenti a vývojáři jsou nesmrtelní
Tohle je na hraní, ale tak trošku jinak A ty jejich zkušenosti pak využijí třeba při programování 3D střílečky