Masivní nárůst IPC a masivní pokles spotřeby. Jenže celkovým výkonem jde o slabá CPU.
Společnosti Intel se poslední roky nedaří. Firma zaspala naprosto ve všem a nedokázala naplnit žádný slib ani vlastní očekávání ohledně posledních 4-5 generací svých procesorových produktů. Situace je tak špatná, že Intel, co by největší výrobce CPU na světě má sice stále obří kapacity, ale na nekonkurenceschopné technologii. A jeho továrny tak jsou velmi prodělečné. A protože nedokáže nic konkurenceschopného nabídnout a vyrobit, jeho nová generace ultra mobilních procesorů je vyráběna u konkurenčního TSMC! Což ukázkově dokazuje, v jak mizerné situaci Intel technologicky je vlastní zásluhou. Poprvé v historii nebudou Intel procesory vlastně Intel procesory. Bude je vyrábět konkurence, protože Intel není nic konkurenceschopného schopen sám svými technologiemi vyrobit. Neuvěřitelné.
Když už nic, tak od LUNAR LAKE se očekává masivní zlepšení efektivity ve srovnání se současnými Intel produkty, protože skáčeme hned o několik generací výroby čipů. Z neefektivních 10/7nm Intelu na mnohem pokročilejších N3B TSMC. Ano, Intel bude využívat dokonce lepší proces, než AMD u jeho nejnovějších N4 ZEN 5 čipů, i když je pravdou, že N3B je spíše vylepšený N4 proces, než ten pokročilý N3. I tak, pro Intel půjde o masivní technologický skok, kdy právě efektivita by měla být hlavním přínosem.
Intel se také novou generací LUNAR LAKE procesorů pochlubil na Computexu. Představil spousta podrobností, i když je musíme brát s rezervou, zejména kvůli velmi neurčitým tvrzením a slibům. Každopádně jedno je nutné říci hned na úvod, LUNAR LAKE je konstrukčně cíleně slabší procesorové řešení. Je primárně určeno pro ultra mobilní platformy, kromě CPU a iGPU totiž obsahuje v rámci čipletové/dlaždicové konstrukce i LPDDR5 operační paměťové čipy. A samozřejmě celé řešení je také uděláno hlavně pro TDP omezené mobilní platformy, předpokládejme tedy 35 – 75W.
Procesor má navíc jen 8jader a to na v kombinaci 4 velkých P-Core nové architektury LION COVE a 4 malých E-Core architektury SKYMONT. Navíc ani ta výkonná jádra nemají nově HT! Tedy 1 jádro = 1 vlákno, což výrazně zjednodušilo konstrukci a strukturu. Mělo by být tedy efektivnější, ale současně slabší bez toho vlákna navíc. Intel slibuje neurčitě nárůst IPC o 14% ve srovnání se současnou METEOR LAKE generací u těch velkých P-core. U menších E-Core má být dokonce mezigenerační nárůst IPC ve vyšších desítkách %. Nicméně vyšší IPC nemusí nutně znamenat vyšší mezigenerační výkon celého procesoru, protože ten ovlivňují i celkové takty procesoru a další věci. A Intel bohužel neukázal nějaké skutečné benchmarky.
Součástí procesoru je také nová generace Intel Xe2 integrované grafiky, u které Intel slibuje až 50% nárůst výkonu proti METEOR LAKE. V neposlední řadě má procesor také NPU, tedy AI akcelerátor.
Z prezentace Intelu je ale evidentní, že firma opět mluví o efektivitě, tedy o něčem, o čem nemohla moc mluvit poslední generace, protože kvůli alespoň trochu konkurenceschopnému výkonu obětovala všechnu efektivitu u 10nm produktů v posledních letech. Díky mnohem lepší technologii TSMC ale opět může efektivitu nabídnout. Intel tak slibuje, že při stejném výkonu má nová generace velkých jader až třetinovou spotřebu proti stávajícím modelům. Intel nicméně neprozradil žádný přesný celkový výkon, operuje s různými neuchopitelnými násobky něčeho vůči něčemu za určitých okolností, prostě nějaké normální výkonové grafy v běžných aplikacích neukázal. Je tedy jasné, že realita bude o poznání střídmější, než se všem Intel snaží těmi čísly namluvit a celkový výkon nebude tak omračující. Speciálně když musíme mít na paměti, že LUNAR LAKE je prostě jen 8jádrový/8vláknový procesor, navíc 4jádra jsou podstatně slabší s horším výkonem i výbavou, než ta další 4jádra a žádná nemají HT. Neznáme takty, ale údajně by měly být nižší než u současné generace 10nm procesorů.
Zkrátka efektivita by měla být působivá, ostatně bylo by ostudou, kdyby na N3 výrobě TSMC nebyla. Současně však musíme zůstat nohama na zemi, pokud jde o celkový výkon procesorů. Vzhledem k uvedeným parametrům je velmi nepravděpodobné, že by s tímhle Intel dokázal celkově výkonem konkurovat AMD a jeho nejnovějším ZEN 5 APU, které mají 4velká ZEN 5 jádra s 8vlákny, a k tomu dalších 8 stejně velkých a vybavených jader ZEN 5C, ale s menší cache. Tedy 12jader/24vláken na N4 výrobě TSMC. Nepochybně bude mít AMD asi o něco málo vyšší spotřebu a možná tedy horší efektivitu, ale spotřeba i tak bude nízká a CPU výkon bude určitě znatelně vyšší než 4+4jádra/vlákna u Intel LUNAR LAKE. Další otázkou je cena, kdy Intel má mnohem vyšší náklady na produkci LUNAR LAKE, platí jak část své vlastní ztrátové výroby, tak extra platí hodně za výrobu u konkurenčního TSMC, kdy navíc N3 produkce je nesrovnatelně dražší než N4. Takže je dost možné, že Intel a jeho LUNAR LAKE bude výrazně dražší a současně prohraje s AMD výrazně pokud jde o mobilní CPU výkon, v iGPU to přinejlepším bude plichta v efektivitě může mít Intel navrch, ale AMD na tom také nebude špatně. A pak je tady samozřejmě cena a dostupnost. AMD už procesory dodává a notebooky s novými ZEN 5 APU dorazí v Q3. Intel sice představuje LUNAR LAKE nyní, ale obecně nějaká dostupnost zařízení na trhu se očekává až v závěru roku.
V každém případě LUNAR LAKE evidentně není konkurencí pro výkonné mobilní/desktopové ZEN 5 procesory AMD. Je to produkt specificky pro ultra mobilní použití. Proti ZEN 5 Intel nasadí ARROW LAKE (velmi odlišná od LUNAR LAKE) alias Core Ultra 200 sérii, která podle všeho dorazí až v říjnu. AMD přitom ZEN 5 procesory RYZEN 9000 už představila a oznámila zahájení prodeje na konci července. Takže jakkoliv LUNAR LAKE vypadá jako konečně po letech krok správným směrem pro Intel, rozhodně nevypadá jako produkt, který by byl řešením problémů firmy, spíše je zvýrazňuje …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|