Na IDF společnost Intel prezentuje mnoho nových věcí. Dvě nejzajímavější jsou tyto ...
Není to tak dávno, co jsme vám říkali o vpravdě revoluční paměťové technologií 3D Xpoint, která je dílem společnosti Intel a Micron:
Tato technologie není ničím jiným, než nástupcem NAND a slibuje obří výkon, obří životnost a obří kapacitu. Intel na letošním IDF předvedl funkční 3D Xpoint řešení. Intel Optane je technologie založená právě na pamětech 3D Xpoint, které chce Intel nasadit do datových center nové generace. Intel předvedl výkon úplně prvního funkčního paměťového PCIe řešení s novými čipy ve srovnání se stávajícím NAND řešením, které produkuje samozřejmě i Intel/Micron. Výsledky mluví samy za sebe:
Nové SSD Intel Optane s 3D Xpoint paměťmi stálo proti výkonnému Intel P3700 SSD s NAND. Obě řešení jsou do PCIe. Výkon IOPS je u nové technologie naprosto šokující a NAND vedle ní vypadá jako pazourek vedle laseru. Už tenhle první vzorek řešení s 3D Xpoint čipy je násobně rychlejší, než jedno z vůbec nejvýkonnějších průmyslových SSD NAND řešení, které známe. Pokud vás to zajímá, tak Intel P3700 SSD PCIe (NAND) má rychlost čtení a zápisu až 2800 a 2000 MB/s a stejně dostalo pořádnou nakládačku. Intel přitom slibuje mnohem víc. Na tuhle revoluční novinku se prostě opravdu těšíme. Bohužel do praktického nasazení je ještě daleko. Na konci příštího roku se možná dočkáme v podobě opravdu drahých průmyslových řešení, ale běžných SSD řešení (nebo i pamětí), to radši ani neodhaduji. 2017/2018 nejdříve ...
Ale to není jediná zajímavost letošního IDF. Intel představil CURIE, které je základem nové generace nositelného zařízení. Celý počítač se vejde do knoflíku! Má v sobě 32-bit Intel QUARK procesor, 384kB flash paměť a 80kB SRAM, o komunikaci se stará Bluetooth, má pohybové senzory atd. pro počítač existuje speciální SW. A pokud by se vám ani tento počítač nezdál dost úsporný, Intel představil ještě něco, pro ještě úspornější zařízení ...
(Intel Curie)
Intel Quark D1000 ... procesor s méně než 0,025W TDP! Ano, čtete správně. Tenhle jednojádrový 32-bit x86 procesor má TDP pouze 0,025W a dokáže jít ještě níž. Základní takt je totiž omračujících 33MHz, ale protože to může být pro některé zbytečně moc, lze procesor nechat běhat až na taktu 1MHz, při kterém má TDP jen 0,0018W! Samozřejmě jedná se opět o kompletní SoC platformu. Pro zajímavost, pouzdro tohoto Intel procesoru má rozměry 6x6mm. Také se vám při čtení jeho MHz parametrů objevily slzy v oku a vzpomínáte na pionýrské časy vůbec prvních x86 procesorů a počítačů? Pro připomenutí, první Intel Pentium z roku 1993 běhal na 60MHz a přitom měl TDP 14,6W. Rozměry jeho pouzdra byly 54,9 x 54,9 mm a samozřejmě nebyl tím kompletním řešením SoC (CPU s grafikou i čipsetem v jednom), jak známe procesory dnes.
(Intel Quark SoC)
Stejně bych raději v rámci IDF 2015 od Intelu viděl něco jako běžně 4jádrová Core i3, 8jádrová Core i5 a 16 jádrová Core i7 stávající generace. A pro high end nějaké 18 jádrové Core i7 ... z jednojádrového 33MHz procesoru s 0,025W TDP se osobně nějak nedokážu správně radovat a těšit se na jeho benchmarky ;). Co vy?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|