Nová generace grafických karet, které jsou součástí procesorů Intel Sandy Bridge, dostala posílení.
Není tomu tak dávno, co grafické karty společnosti Intel byly dobré jen maximálně na zobrazování textu na monitor, ale s nástupem nové generace GMA HD 2000 a hlavně HD 3000 (ta se automaticky nachází v mobilních Core Sandy Bridge procesorech), se výrazně možnosti, výkon i schopnosti integrovaných grafik Intel zlepšily. Natolik, že dokonce jsou na trhu notebooky, které už se nespoléhají na žádnou další přídavnou grafiku AMD nebo NVIDIA, jak tomu bylo doposud. Příkladem je například nový Apple MacAir, v jehož stylu na trh dorazí i celá řada dalších ultrabooků různých společností, vybavených právě mobilnímu procesory Intel Core i5/7 (včetně ULV) s grafikou GMA HD 3000.
A právě v kombinaci s nimi je největší nárůst výkonu nových ovladačů, které společnost Intel oficiálně vypustila do světa. Slibuje až 37% nárůst výkonu, samozřejmě v závislosti na hře může být přínos různý. Intel se také pochlubil, že přibývají i další nové multimediální aplikace využívají jeho systému Quick Sync, který díky využití výpočetních možností grafiky například umožňuje zrychlení práce s videem apod. Ovladače můžete stahovat z těchto stránek zde.
Samozřejmě je nutné říci, že se stále bavíme o integrovaných grafikách, takže jejich výkon zůstává pro hraní her omezený, neb pro ně samozřejmě nejsou primárně určené, ale nemělo by být problém mnoho z méně náročných současných her v omezených detailech a rozlišeních, i na Intel grafikách provozovat. Intel navíc slibuje, že v této oblasti jeho nová generace procesorů Ivy Bridge, která dorazí na přelomu Q1/Q2 příštího roku, udělá velký pokrok. S přechodem na 22nm výrobu by právě největšího pokroku měla dosáhnout integrovaná grafika, kde Intel zapracuje jak na výrazném navýšení výkonu, tak na schopnostech a výbavě. Například se mluví o schopnosti obsluhovat 3 monitory najednou, což dnes umí jen grafiky s čipy společnosti AMD.
Ty jsou také jedinými konkurenty v oblasti integrovaných grafik v procesorech, jejichž podíl na grafickém trhu strmě stoupá. AMD má však v této oblasti stále pochopitelný výkonový a technologický náskok, jelikož těží ze svých klasických herních GPU a podpory herních tvůrců. Intel žádné výkonné samostatné GPU nemá. Naopak Intel tak zase těží z výkonu svých procesorů a náskoku zejména na poli výrobních technologií a větších výrobních kapacit. Letos se tedy utkávají 32nm procesory Intel Core i3/5/7-2000 Sandy Bridge s grafikami HD 2000/3000 s podporou DX10, a taktéž 32nm procesory AMD A4/6/8-3000 Llano s grafikami Radeon HD 6400 s DX11 podporou. Oba rivalové chystají pro příští rok novou generaci procesorů.
AMD připravuje Trinity se zbrusu novou procesorovou architekturou (PileDriver) a posílenou grafickou stránkou (+50% proti současnosti), Intel již zmíněné Ivy Bridge procesory, jejichž grafiky mimo výše uvedeného získají také podporu DX11. V každém případě schopnosti i výkon integrovaných grafik v procesorech dále rostou a už letos jasně ukazují, že klasické low endové přídavné grafické karty přestávají mít pomalu smysl, protože řada jejich dosavadních uživatelů si dnes bez problémů vystačí právě s grafikami v procesorech. Pokud chce více, tedy hlavně herní, či grafický výpočetní výkon, dívá se samozřejmě po vyšších modelech grafik, ty však tvoří jen maximálně čtvrtinu, či dokonce jen pětinu grafického trhu. Oba výrobci také pracují na systémech, které by využívaly služeb obou grafických čipů v našich počítačích. Například v případě, že by nebyl zapotřebí masivní grafický výkon, velká grafika by se vypnula a systém by využíval integrovanou grafiku. Tyto systémy již na současných AMD Llano i Intel Sandy Bridge platformách (zejména na mobilních) jsou, ale lze očekávat, že s nástupem nové generace výše uvedených platforem budou opět o něco vylepšeny a dokonalejší. Stejně tak zlepšení hlavně výkonu i některých vlastnosti pravidelně přinášejí nové ovladače, což čerstvě předvádí právě Intel. Jen tak dál …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|