Spekuluje se o velké nespokojenosti s fungováním věcí uvnitř Intelu. Nové procesory to ovlivní.
Velké překvapení, nečekaný odchod pravděpodobně nejznámějšího procesorového architekta na světě. Jim Keller je znám asi každému, kdo se trochu zajímá o procesorové technologie. On a jeho team stál za vývojem jedněch z nejúspěšnějších procesorových architektur všech dob, speciálně u AMD. Ano, stál i za vývojem ZEN architektury samotné, ale po dokončení jejího hlavního vývoje odešel z AMD. Přesedlal do TESLA, kde úspěšně nahradil AI čipy NVIDIA mnohem lepším a efektivnějším vlastním řešením, které dnes najdete v TESLA autech a jsou zásadním aspektem známého autopilota, který je asi to nejpokročilejší, co v běžných autech dnes najdete. Poté ho před 2 lety zlákal Intel a samozřejmě jej jmenoval do čela vývoje procesorových architektur. Takže Jim Keller rozhodoval a přímo určoval a tvořil směr, a to, jak budou vypadat a fungovat procesory Intel, jak stávající vycházející 10nm modely, tak ty budoucí. Velký vliv měl už na aktuální 10nm Ice Lake, pod jeho taktovkou také vznikal 14nm ROCKET LAKE a samozřejmě nástupci. Čekali jsem od něj tedy velké věci. Speciálně když se podílel na mnoha extrémně povedených a bez přehánění vlastně nejlepších procesorových architektur a generací posledních 20 let. Jenže přichází nečekané oznámení.
Jim Keller s okamžitou platností končí u společnosti Intel a na vlastní žádost z firmy odchází. Intel tedy přichází o hlavního architekta, na což samozřejmě firma musela reagovat. A tak narychlo vydala oficiální PR zprávu a jmenovala nového šéfa vývoje a některé další lidi a změny v procesorové divizi. Intel oznámil, že prý alespoň dohodl, že Jim Keller bude následujících 6 měsíců působit jako konzultant, aby došlo k hladkému přechodu věcí na nový team. Jde samozřejmě o velmi zásadní změny a novinky, protože vývoj procesorových architektur je naprosto klíčová záležitost. A něco, kde už delší dobu na skutečné novinky čekáme. Jim Keller a jeho team je měl doručit, ale to se už nestane.
Samozřejmě se okamžitě vyrojily spekulace, co za tak neobvyklým náhlým odchodem klíčového člověka a části jeho teamu z Intelu stojí. Jim Keller totiž obvykle firmy opouští až po dokončení práce na nových architekturách atd. V tomto případě je ale jasné, že práce zdaleka dokončena nebyla.
Jako o hlavním důvodu náhlého rozchodu Intelu s asi nejuznávanějším procesorovým architektem současnosti, se mluví obecně opravdu frustrující fungování věcí uvnitř společnosti Intel. Ten je prakticky ukázkovou definicí korporátu. To nejvíce negativní, co je s korporátním prostředím spojeno, to v Intelu přímo bují a vystavují. Speciálně složitý management, multi-levelové rozhodování a přijímání rozhodnutí, boje uvnitř různých částí firmy a mezi řídícími pracovníky, od reality odtržený PR/marketing a především vedení, které nerozumí technologiím, technologie samotné je nezajímají a řeší jen maximalizaci zisků a svá teplá místečka. Intel také na spousta věcí využívá externí firmy a jejich zaměstnance, což vývoj věcí velmi komplikuje. Divoké zprávy o tom, jak to v současnosti v Intelu chodí, nejsou žádnou novinkou ani o ně není nouze. Není se tedy co divit, že pro člověka, jako je Jim Keller, který byl zvyklí mít prakticky volnou ruku a k dispozici věci tak, jak chtěl a potřeboval, a jak na to byl zvyklí z AMD nebo TESLA, musela být realita fungování věcí u Intelu, opravdu drsná.
Roztříštěný vývoj, složité korporátní fungování, vedení a rozhodování vyústily v to, že aktuální, a i nejnovější procesorové architektury a procesory samotné, zaostávají za konkurencí, ale zaostávají i za interními plány. Je jen veřejným tajemstvím, že v Intelu jsou nespokojeni s 10nm procesory i ICE LAKE architekturou, která není taková, jaká být měla. Intel už po letech lhaní nedávno přiznal, že 10nm výrobu opravdu nezvládl a nejspíše neopraví, nicméně sázel hodně na Jima Kellera, že ji dokáže dostat alespoň do použitelného stavu. Jenže 2 roky uplynuly a všechny informace hovoří o tom, že 10nm výroba není v o nic moc lepším stavu, než byla. Tedy neopravitelná a už teď je navíc zastaralá. 7nm výroba pak zůstává jen na papíře a věci samozřejmě zdaleka nejdou tak, jak Intel plánoval a příští rok očekávejte oficiální oznámení dalšího odkladu. Aby věci byly ještě horší, ani samotné architektury nejsou tam, kde Intel plánoval. ICE LAKE i jeho evoluce zaostávají za interními plány, což je docela problém, protože Intel nic lepšího nemá. Jim Keller a jeho team, který dokázal dát světu úžasný AMD ZEN a jeho extrémně chytrou konstrukci malého čipu a čipsletů, zkoušel samozřejmě to samé u Intelu, ale nezdá se, že se stejným výsledkem.
Jim Keller nyní bude, jak to v podobných případech bývá, oficiálně trávit čas s rodinou a věnovat se rodině. Ano, je to stejné oficiální vysvětlení (z interního dopisu, který unikl), jako kdysi u Raji Koduriho, když náhle opouštěl AMD, abychom se po pár měsících dozvěděli o jeho překvapivém příchodu do Intelu. Stejná fráze a stejné vysvětlení, které se obvykle v případě náhlých významných rozchodů běžně používá, pro uhlazení situace alespoň navenek z hlediska PR. Zda se Jim Keller vrátí do AMD a bude pracovat na nástupci ZEN, nebo zkusí zase něco jiného jinde, můžeme teď jen spekulovat. Je možné, že opravdu pár let o něm neuslyšíme. Přeci jen poslední roky, kdy dělal u AMD, TESLA a nakonec Intelu, byly určitě velmi vyčerpávající a vzhledem k tomu, jak fungují věci a jak se mají věci u Intelu, nikdo by se moc nedivil, kdyby si chtěl opravdu odpočinout. Uvidíme, zda a pokud něco sám v dalších týdnech a měsících oznámí. Samozřejmě se nejspíše časem dozvíme, co za tak náhlým a naprosto nečekaným odchodem od naprosto netypicky rozdělané a nedokončené práce u Intelu, skutečně stálo. Zatím můžeme jen spekulovat.
- Závěr, aneb co to znamená pro nové procesory Intel?
Zda tohle ovlivní nové procesory Intel? Nepochybně ano. A téměř určitě ne k lepšímu. Teď už dává ještě větší smysl, že Intel chce, abychom všichni ignorovali benchmarky, protože ví, že nic zajímavé mít dlouho nebude. Minimálně tu bude další zpoždění, přechod od jednoho teamu ke zcela novému s novým leaderem, který určitě bude mít na některé věci jiný pohled a určitě bude mít jiný styl, vždy hraje roli. Speciálně uprostřed vývoje nějakého projektu. To nikdy úplně ku prospěchu věci. Lidi kalibru jako Jim Keller navíc nerostou na stromech a jeho odchod od nedokončené rozdělané práce rozhodně není dobrou zprávou pro Intel.
Je naprosto jasné, že některé plány, koncepty a věci v nových procesorech a architekturách budou nakonec jinak, tam kde to půjde nejspíše nějak modifikovány, a u věcí v raných fázích vývoje pak mohou být úplně od znova předělány. To všechno si ale žádá čas, takže jsem si prakticky jistý, že rok 2023 je opravdu první možný termín, kdy by Intel měl teoreticky opravdu představit něco konečně trochu zajímavého a nového. Nakonec to ale nebude od Jima Kellera, jak jsme očekávali. Tím neříkám, že nový team nemůže překvapit. Nicméně po těch několika letech, co Intel předvádí, byl Jim Keller světlem na konci tunelu, speciálně poté, co předvádí "jeho" AMD ZEN procesory, na kterém se významně podílel. Nyní je ale zase všechno jinak, a to je minimálně nejistota, což je to poslední, co teď u Intelu potřebovali.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|