Společnost Intel přiznala další chyby SPECTRE 1.1 a 1.2. Řešení situace v nedohlednu?
Ač to zatím podle hospodářských výsledků nevypadá a díky setrvačnosti zákazníků ještě nějakou dobu vypadat nebude, Intel má problémy a ví o tom. Vyvrcholily nečekaným vyhozením šéfa společnosti, oficiálně pro nevěru, neoficiálně pro neschopnost, za kterou ovšem stojí i celá dosavadní rada a vedení společnosti, které za odvolaným ředitelem stálo. Nový šéf (vypadá to dokonce na šéfku), se stále hledá.
Společnost mezitím musí řešit problémy, které se týkají všech současných procesorů Intel, které jsou děravé jak cedník, a to kvůli určitým prvkům architektury, které výměnou za výkon, čehož Intel také využíval, jsou však naprosto otevřené vůči hackerským útokům a průnikům do systému. MELTDOWN a SPECTRE se sice netýká jen Intelu, ale drtivá většina věcí kolem nich je skutečně výhradně záležitostí Intelu a jeho nezabezpečené děravé architektury, kterou ale používají všechny současné i plánované procesory. Opravit tak z principu věci není možné, bez nové architektury. Přibývat tak budou dočasná řešení v podobě záplat, která však přinášejí problémy uživatelům ve všech oblastech od snížení výkonu po nestabilitu apod.
Aktuálně však Intel musel přiznat, že jsou zde další verze SPECTRE. Konkrétně 1.1 a 1.2. Za jejich nalezení dokonce Intel vyplatit 100 tisíc dolarů. V současnosti nejsou zatím známé podrobnosti, Intel jen oznámil, že podrobnosti prozradí na blížícím se oznámení kvartálních výsledků a setkání akcionářů. Intel doufá, že nabídne i konkrétní řešení a plánuje dále posílit vydávání bezpečnostních updatů a záplat. Jak ale znovu připomínáme, situaci tím rozhodně nevyřeší. To může až skutečně novou generací a architekturou procesorů.
Té se ale hned tak nedočkáme. Intel sice chystá přejmenované COFFEE LAKE čipy v čele s novými 8jádry pro mainstream, do mobilního segmentu pak pošle Whiskey Lake procesory (14nm KABY Lake refresh refresh refresh). 10nm čipy sice už také má, ale jen úplně základní velmi slabé ultramobilní modely na nízkém taktu a s problémy. S dalšími 10nm procesory se přitom hned tak nepočítá. Objevuje se stále více zpráv, že Intel oznámí další odložení 10nm výroby, a tedy nové generace ICE LAKE, která tu měla být už dávno na trhu.
Nasvědčuje tomu i situace se dalšími REFRESH 14nm procesory, které Intel chystá uvést pod označením deváté generace. Stejně tak platí, že uvede 22jádrový Core i9 pro LGA 2066 a rád by uvedl i 28jádrový ale to bude muset s novou platformou, protože ten už se do LGA 2066 nevejde. Vše stále na 14nm, přičemž pokud by Intel měl už 10nm problémy vyřešeny a 10nm procesory mohl v roce 2019 ve velkém uvést, rozhodně by se s ničím takovým nevytasil. Vzhledem k tomu, že se se všemi 14nm novinkami počítá nejdříve během Q4 2018, tedy v samém závěru roku, či dokonce až začátkem 2019, vypadá to, že zvěsti o dalším odkladu 10nm výroby nejsou jen zvěsti. V tuto chvíli se objevují informace, že 10nm ICE LAKE pro desktop neuvidíme na trhu dříve, jak v roce 2020(!), tedy za rok a půl nejdříve. Pokud tomu tak bude, Intel o tom brzy bude muset informovat oficiálně, takže jsme na jeho blížící se setkání s akcionáři docela zvědaví. Brzy totiž Intelu kromě jiného přibude problém, že nebude mít už ani nejvýkonnější procesor na trhu a 32jádrový RYZEN od AMD se ujme trůnu, přičemž není šance, že by na něj Intel dokázal odpovědět alespoň zajímavou cenou svých modelů.
Za těchto okolností jsou skvělé hospodářské výsledky společnosti skutečně s podivem, ale jen to dokládá, že dobré produkty nejsou všechno, a i s ne úplně dobrými natož výhodnými produkty, lze udělat lepší hospodářské výsledky. Také to ukazuje, jak zásadní vliv na stav trhu a všeho mají zákazníci a jejich výběr, který však evidentně není dělán s nejlepšími informacemi při nákupu a s cílem nakoupit co možná nejlépe. To by situace vypadala diametrálně jinak. Můžeme již myslím objektivně říci, že hospodářské výsledky a prodeje procesorů Intel v současnosti vůbec neodpovídají reálnému stavu procesorů a produktů samotných. Zákazníci dnes evidentně většinově selhávají v tom, vybrat a koupit si skutečně ten nejlepší dostupný produkt a základ PC, ať vlastním přičiněním, nebo díky setrvačnosti OEM výrobců PC a jejich naprosto tristní nabídkou alternativ. Někdy si tak říkám, že si zákazníci vlastně vůbec výběr a konkurenci nezaslouží, minimálně se tak mnozí chovají, což je bohužel smutná realita, ale doklad toho, že kvalitní produkt nestačí, chce to ještě kvalitního zákazníka a s jejich výrobou je to o poznání složitější ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|