Pokud se podíváte do obchodů, najdete tam Core i9-10900K s 5,2GHz a 125W TDP. Což je nesmysl.
Na fakt, že Intel neuvádí TDP hodnoty správně u nových procesorů Core 10000, jsem vás už upozorňoval. A je to věc, která mě velmi vadí. Protože Intel moc dobře ví, že neuvádí tu hodnotu, která by v parametrech být měla. Speciálně když tak rád operuje s nejvyšším taktem kterého procesor může (ale ne všechny kusy nutně musí) dosahovat.
Považuji za klamání spotřebitele, že Intel uvádí základní takt k tomu se vztahující TDP a pak bost takt, který se ovšem vztahuje jen na 1 jádro a už jaksi „zapomíná“ uvádět to maximální TDP odpovídající tomu taktu. Přitom to je velmi podstatná hodnota pro výběr zdroje, desky, či chlazení. Protože u Core i9-10900K prostě nemůžete počítat s tím, že procesor má maximálně 125W. Protože je nemá! Ne pokud má mít výkon, který inzeruje Intel a ukazují recenze.
Intel teprve nyní hodně neochotně dává veřejně ta skutečná reálná TDP, kterých jeho procesory dosahují (stále je totiž schovával ve speciálních manuálech a museli jste vědět, že je máte hledat). A spousta uživatelů se nestačí divit. Ostatně když kupujete úsporný 35W procesor, tak nečekáte, že bude mít ve skutečnosti 123W! Pro oficiálně 65W se dozvídáme, že ve skutečnosti má 90W nebo také 134W nebo dokonce 224W! No a těch oficiálně 125W může znamenat buď 182W u slabších nebo 250W u nejvýkonnějších modelů!
A to pořád není všechno. Vidíte, že co model, to jiné maximum. Důvod je prostý, Intel jede na doraz a většina vyrobeného křemíku a čipů, není schopna dosahovat a stabilně držet tak vysoké takty a tomu odpovídající TDP. Proto je tu i časový limit, po jehož trvání za určitých podmínek může jít ten který model na to maximální TDP. Ten je 56 sekund u taktovatelných „K“, ale pouhých 28 sekund u všech ostatních čipů! Rozdíl výkonu v praxi může být přitom dost velký. Speciálně když jde o srovnání s konkurencí od AMD, kdy spousta benchmarků se dá za ten limit stihnout. Intel procesory tak někdy mohou vypadat výkonnější, než jak normálně většinu času jsou, protože toho maximálního výkonu dosahují jen po velmi krátkou dobu, což se může, ale také nemusí opakovat delší čas. Samozřejmě bylo by asi férové, testovat procesory Intel jen s tím udávaným TDP, které ale platí jen pro základní takt. Potíž je, že se 125W a tomu odpovídajícím taktem 3,7GHz (dokáže až 3,9GHz s tímhle TDP) by nový Core i9-10900K výkonem stěží stačil na RYZEN 7 3700X.
Nutno ovšem říci, že i AMD neuvádí maximální TDP, ale typické TDP (a počítá jej jinak než Intel, protože bohužel TDP není přesně danou poměřitelnou veličinou). Maximální hodnoty jsou o něco vyšší, ale nedá se to srovnat s Intelem. Třeba 65W RYZEN 7 3700X může v maximálních boostech jít až na 87W, pokud to podmínky chlazení a napájení dovolují a nemá na to žádný časový limit. Takhle boost fungoval vždycky, a donedávna i u Intelu. A nebyl v tom problém. Protože 87W vs 65W není v běžné praxi zásadní rozdíl, ani významné z hlediska běžného chlazení a napájení desktopových PC. Ale pro 65W CPU mít reálně 224W s ten výkon s tímhle ukazovat a tvářit se že je to s 65W, to je sakra rozdíl.
Samozřejmě Intel nechce v obchodech uvádět těch reálných až 250W TDP. Vypadal by hloupě a marketingově to neukecá, že nestačí na 105W procesory konkurence. A dokonce jeho slabé 10jádro Core má TDP téměř na úrovni několika násobně výkonnějšího 32jádrového procesoru RYZEN ThreadRipper 3970X. Není divu, že Intel nyní s vážnou tváří tvrdí, že nemáme na čísla koukat, že by se PC trh měl přestat zabývat benchmarky a dát na „dojem“ z technologie. Ono mu prostě nic jiného nezbývá, protože všechny relevantní benchmarky, testy a čísla ukazují to samé. Procesory Intel nejsou v současnosti ani alternativa, natož konkurence k AMD RYZEN a víc ze 14nm SKYLAKE architektury, kterou firma ždímá poslední 4 roky, už se vyždímat nedá. Na 7nm ZEN 2 prostě nestačí, a to má soupeřit ještě se 7nm+ ZEN 3 už tento rok. U AMD naopak mohou zkusit klidně posunout to své TDP výše a vyždímat tak ještě vyšší takty, a stejně zůstanou RYZEN procesory mnohem efektivnější. Takže se už nějakou dobu mluví o RYZEN 3000XT procesorech, který posunuté TDP a takty nabídnou.
Každopádně jsem rád, že Intel trochu více veřejně odhalil reálné parametry nových procesorů, ale pořád ty skutečné TDP údaje chybí v parametrech u obchodníků. Prostě absence toho reálného TDP a uvádění jen základního TDP, kterému ale neodpovídá výkon, který Intel inzeruje, je jasným uváděním zákazníků v omyl. A je to i nebezpečné, z hlediska výběru dostatečného zdroje a chlazení. Je rozdíl, když uvažujete o 65W nebo 125W procesoru, ale reálně jedou na 224W nebo 250W. Z hlediska napájení a kvality některých zdrojů, a především chlazení, je to prostě reálný problém!
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|