Prozatímní šéf společnosti Intel oficiálně přiznal stav věcí, o kterých se delší čas spekulovalo.
Firmy a zejména velké korporace neradi mluví negativně a o svých velkých problémech, Intel sice stále vykazuje velmi dobré hospodářské výsledky, ale z velké části za to nemůže ani tak nabídka konkrétních produktů, jako monopolní chování a často zneužívání dominantního postavení, které firma na trhu s CPU má. Produktově totiž v mnoha ohledech Intel zaostává, v tuto chvíli ve všech segmentech trhu má jednoznačně horší, často i slabší a jednoznačně méně výhodnou produktovou nabídku, než konkurenční AMD.
AMD sice všechny (včetně sebe) velmi překvapilo tím, jak moc se ZEN procesory povedly a ve všech ohledech překonaly očekávání, zejména v high endu je neuvěřitelné, jak moc AMD posunulo hranice za poslední rok a půl. Nicméně za současný stav věcí si může Intel sám. Dlouhodobě se soustředil nikoliv na vývoj produktů, ale hlavně na to, jak nabídnout zákazníkům co nejméně a dostat od nich co nejvíce. 4jádra přece musí stačit všem …
Ještě před pár lety byl Intel jasný leader na poli výrobních procesů a výroby čipů, ale kdeže loňské sněhy jsou. Pozici leadera převzala už dávno společnost SAMSUNG, která je největším světovým producentem čipů a současně leaderem na poli vývoje výrobních procesů. Intel jednoznačně zaostává a mluví se o tom dlouho.
Až nyní však prozatímní šéf Intelu (toho minulého vyhodili a nový se pořád nenašel) oficiálně přiznal přesně to, co všichni sice asi věděli, ale oficiálně to přiznáno nebylo. Intel tedy přiznává že opravdu zaostává za konkurencí. Jednoduše chtěl udělat v rámci 10nm opravdu velký technologický skok, zatímco konkurence postupovala po menších krocích, a tak ji chtěl opět předehnat. Že se to vůbec nepovedlo, je všem jasné. Intel přiznává, že s původní verzí 10nm narazil na nepřekonatelné technologické překážky, oficiálně sice nikdy nepřizná, že to, co jako 10nm nakonec vydá nebude 10nm proces, ale přiznává že zpoždění má a musel hodně věcí změnit. Stále se ale dušuje že první 10nm produkty dodá na trh v druhé polovině roku 2019 a v roce 2020 by se zase rád dostal před konkurenci. To jsou velká očekávání a sliby. Není to sice nemožné, ale je to krajně nepravděpodobné, zejména když je stav věcí, jaký je a konkurence rozhodně nečeká, až ji Intel dožene a má už 7nm proces a chystá jeho vylepšení o prvky, které se právě Intelu v souvislosti s jeho 10nm nepovedly.
Šéf Intelu také narovinu přiznal současný stav věcí, tedy že kapacity 14nm produkce jsou plně vytíženy a nebudou se už nijak rozšiřovat. Navíc se soustředí hlavně na dražší procesory, zejména serverové XEON modely, které jsou nevýdělečnější, ale také zabírají obrovskou část kapacit výroby, protože jsou velmi velké a mají mizernou výtěžnost. Intel však nechce přepustit významnou část tohoto lukrativní trhu konkurenčnímu AMD, protože jakmile si zákazníci uvědomí a vyzkouší, že konkurence existuje a za zajímavé ceny, Intel by měl rázem mnohem horší pozici dlouhodobě. K udržení zákazníků v serverech a HPC tak Intel obětoval klasický retail a část OEM trhu, kam nedokáže dodávat tolik procesorů jako dodával. Jednoduše nemá dost výrobních kapacit a musí vyrábět stále větší čipy. Intel tak prakticky potvrdil, o čem se delší čas hovoří, tedy že stávající situace se špatnou dostupností a vysokými cenami současných mainstreamových CPU, vydrží nejméně do nástupu 10nm, tedy nejméně do poloviny roku 2019 a dál.
Samozřejmě není vůbec jisté, že se Intelu tentokrát vše podaří, jak plánuje a nyní slibuje. Plánoval a sliboval už několikrát a nikdy to zatím nedopadlo. V tuto chvíli se tedy nahlas mluví o tom, že nás příští rok čeká ještě další 14nm REFRESH, tentokrát až s 10jádry pro mainstream, protože 10nm pro velké procesory bude použitelné až spíše během roku 2020. Současně Intel bude stále více hovořit o svých samostatných GPU, kdy chystá i herní grafické karty (bývalý šéf AMD Radeon divize) a to na rok 2020. Takže se možná máme na co těšit. Bylo by pochopitelně hloupé Intel podceňovat, jeho síla je hlavně v penězích, kterých má mnohem více než AMD s NVIDIA dohromady, a to za jediný kvartál. Současně se nebojí svého dominantního postavení na trhu využívat a konkurenci potlačovat ve spolupráci s OEM. Uvidíme, s čím tedy na poli produktů přijde, samozřejmě že technologicky je stále na špici a mít lepší než 14nm proces už nyní, AMD procesory by zdaleka nebyly tak atraktivní, jak nyní jsou. Jinými slovy o to, že bychom se na poli CPU nudili, se bát nemusíme … nicméně na velkou část, ne-li většinu roku 2019 je zdá se rozhodnuto a desktopové 10nm novinky nás čekají nejspíše až v roce 2020. Intel ještě letos bude mít speciální akci na „uchlácholení“ zákazníků, partnerů a uživatelů a chce tam mluvit o novinkách, které chce v nových generacích představit a jež mají znamenat obrat. Peníze na to má, otázkou je ten zbytek …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|